MTK ja kepu

Kertokaa, onko Suomen keskustapuolueella ja Maataloustuottajain keskusliitolla (MTK) mitään tekemistä toistensa kanssa.
4188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

13.12.-99 HS:n pääkirjoitus:
“Ei tällä tavalla
MTK järjesti EU:n huippukokouksen yhteydessä suuren mielenosoituksen eduskuntatalon edustalla ja Helsingin messukeskuksen tuntumassa, jossa EU-johtajat pitivät kokoustaan.
- - -
Eniten hämmästystä herättää kuitenkin valokuva eduskuntatalon edestä. Kuvassa on kolme kepun kansanedustajaa Hannu Aho, Jari Leppä ja Lauri Oinonen. Heistä MTK:n varapj. Aho raahaa kohti eduskuntatalon portaita sianruhoa.
Kepun eduskuntaryhmässä asianomaisia nuhdeltiin maanantaina huonosta mausta. Asiaan voi suhtautua vakavamminkin: eduskunta on maan korkein valtioelin, jota tulee kunnioittaa. Kansanedustajien ei kuulu osallistua mielenosoituksiin talon edessä. Hyvän asian voi pilata monella tavalla – vai kuinka MTK.”

Äänestä

MTK tukee taloudellisesti Kepun toimintaa ja tästä syystä Kepu toteuttaa etujärjestömäisellä tavalla MTK:n tavoitteita.

Kepu ja MTK ovat monella tavalla naimisissa keskenään.

Äänestä
  • Tähän näkemykseen on helppo yhtyä,. Esim. uuden pellon raivaaminen ja niitten ottaminen tukien piiriin on täysin järjetöntä, koska nyt jo osa pelloista on pakkokesannon alaisia, siis viljelytuotannosta poissa, ja EU pyrkii aleentamaan ylituotantoa.

    Sekä MTK:n että kepun politiikka on täysion perseestä.

    Nimim. "viljelijä"

    Äänestä

MTK käyttää valtaa Keskustan sisällä. Päätöksiä puoluekoneiston sisällä tekee edelleenkin maaseutuenemmistöinen jäsenkunta vaikka äänestäjistä suurin osa asuu kaupugeissa ja taajamissa.

MTK tukee valikoidusti keskustalaisia henkilöitä. Esko Ahollekin tiedoksi, jos et muista, niin MTK masinoi kirjekamppanian tuntemattoman Esko Ahon puolesta ennen keskustan Porin puoluekokousta. Esko Ahosta tuli MTK:n tukemana keskustan puoluejohtaja ja surkea pääministeri. Suomen talous joutui lähes selvitystilaan, monet yritykset konkurssiin ja taloudellinen ahneus ja moraalinen rappio alkoi.

Oma lukunsa on Keskustan, MTK:n ja EU:n suhde. Suomi liittyi pääministeri Ahon ja MTK:n ohjaamana EU:iin. Heikki Haavisto ja Esa Härmälä olivat Suomen puolesta neuvottelemasta sopimusta. MTK:n vanha ja uusi puheenjohtaja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


esko aho kirjoitti:

Kertokaa, onko Suomen keskustapuolueella ja Maataloustuottajain keskusliitolla (MTK) mitään tekemistä toistensa kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu