Puolet papeista kannattaa tasa-arvoista avioliittolakia

Turhaan eroat

14

151

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osu ja upposi

      Tasa-arvoinen avioliitto on maallinen laki eikä sillä ole mitään tekemistä kirkon kanssa. Sen sijaan samaa sukupuolta olevien kirkollinen vihkiminen on kirkollinen asia ja tätä puolten papeista vastustaa ja vain 35% kannattaa.

      "Papeista reilu kolmannes (35 %) kannatti kirkollista vihkimistä, puolet vastusti (50 %)."

    • dghh

      Nyt on sitten tosiuskovaisten sopiva aika erota kirkosta!

    • gsjkfkfaj

      Aloittaja, sanot, että "Neljän miljoonan ihmisen yhteisöön mahtuu monenlaisia mielipiteitä ja kirkossa suvaitaan eri mielipiteitä avarasti"

      Mun mielestäni toi on kyllä epärehellisesti sanottu.

      Jos tosiaan olisi niin, että kirkossa suvaittaisiin eri mielipiteitä, niin koko tätä kysymystä ei olisi kirkossa edes olemassa. Jos kirkko sallisi erilaisia mielipiteitä tässä asiassa ja sallisi avioliiton myös homoille, niin silloin ei tarvitsisi keskustella tästä. Kirkko ei todellakaan ole tässä asiassa avarakatseinen. Kaikkea muuta.

      Kirkko virallisesti vastustaa tasa-arvoista avioliittolakia. Se on kirkon virallinen kanta. Että se siitä "monenlaisien mielipiteiden suvaitsemisesta".

      Kyllä kirkosta kannattaa erota. Vain jäsenmäärän lasku pakottaa kirkon muuttumaan - ei mikään muu.

    • Kirkon virallinen kanta vastustaa tasa-arvoista avioliittolakia. Mitä yksittäiset papit ajattelevat ei auta, kun virallinen kanta on tuo.

      Miksi kirkolla edes sananvaltaa siviililainsäädäntöön? Eroamisella on merkitystä, koska silloin kirkon näennäenenkin, jäsenmäärän tuoma, sananvalta vähenee.

    • sussiunakkoohliitot

      Siitä sitten vaan kirkon päättäjät virallista kannaottoa väsäämään -yhtä helposti se käy kuin kirurgilta iiden v.itun väsääminen Kummisetä-romaanissa. Tuo kohta Mario Puzzon romaanista ei jostain syystä pässyt elokuvaan. Ei siinä kai mainittu Sonnyn isosta k.llistakaan mitään.

      "Kirkko hyväksyy tasa-arvoisen avioliittolain kansalaisaloitteen mukaisesti, ja alkaa vihkiä samaa sukupuolta olevia pareja heti kun laki tulee voimaan! Homo- ja lesboparien siunaaminen aloitetaan heti, ja välittömästi!

      Kirkko kunnioittaa myös toisinajattelijoiden, fundamentalistien vakaumusta ja heille sallitaan homoavioliittojen siunaileminen, mutta vihapuhe on kielletty."

      Siinä mallia, saa vapaasti käyttää.

    • hklgj

      Linkin jutun ekan kappaleen vikassa lauseessa on jotain häikkää. Eihän sitä edeltävät esitetyt %-luvut tue sitä väitettä, että enemmistö papeista olisi sukupuolineutraalin avioliittolain kannalla.

    • Vaikka papit kannattaisivatkin tasa-arvoista avioliittolakia ja homoparien siunaamista niin olennaisinta on kirkolliskokousedustajat jotka ratkaisevat sen saavatko papit siunata homoja vai eivät. Kirkollisvaaleissa äänestävät enimmäkseen vain änkyräkonservatiivit (hellarit, viidesläiset jne...), jolloin kirkolliskokouksen kannatkin ovat änkyräkonservatiiveja. Kirkon liberaalien jäsenten pitäisi joukolla aktivoitua äänestämään kirkollisvaaleissa liberaaleja kirkolliskokousedustajia, mutta useimmat tyytyvät "äänestämään jaloillaan" eli eroamalla kirkosta.

    • FUCKIFUU

      Avioliittolaki on maallinen laki ja sillä ei ole tekemistä kirkkovihkimisen kanssa. Kirkko päättää jatkossakin kenet vihkii ja siis vain 1/3 papeista olisi valmis vihkimään ja siunaamaan homoparin eli 2/3 papeista vastustaa. Toisekseen asia päätetään kirkkovaltuustossa ja silloin on yhdentekevää vaikka kaikki papit kannattaisivat homoilua, valtuusto koostuu pääosin konservatiiveista ja 1/3 konservatiivejakin riittää blokkaamaan kaikki muutokset. Kirkko ei voi vihkiä tulevaisuudessakaan homoja, vihkioikeudesta he eivät voi luopua, ja niin pian kun homolaki tulee voimaan, niin kirkko menettää noin vuoden kiemurtelun jälkeen kolmasosan jäsenistään yhden vuoden aikana. Tämä tarkoittaa että kirkon jäsenteen osuus väestöstä tippuu 75%:sta alle 50%:n yhden ainoan vuoden aikana.

    • Hyhyhhuijaa

      Kirkko on eduskunnalle antamassaan lausunnossa selvästi vastustanut avioliittolain tasa-arvoistamista. Sen mukaan sitä pitää kohdella.

      Tämä kirkon ikävä kanta myös osaltaan selittää, miksi niin monet kansanedustajat vastustavat perustuslailisen yhdenvertaisuuden toteuttamista... Ovat kirkon oppien orjia.

      Ei niihin tehoa kuin kansan kärttyisyyden osoittaminen teoin.

    • miten se olikaan

      "Eduskunnan lakivaliokunta kuuli tänään asiantuntijoita liittyen kansalaisaloitteeseen tasa-arvoisesta avioliittolaista. Kuultavana oli myös luterilaisen kirkon edustaja, kirkkohallituksen kansliapäällikkö Jukka Keskitalo.

      Mikä oli viestinne valiokunnalle?

      - Valiokunnan kuulemisessa edustan kirkkoa, eikä minulla ole silloin omaa henkilökohtaista viestiä. Toin esille kirkon kannan, että avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto. Tämä käy ilmi kirkkokäsikirjasta sekä kirkolliskokouksen ja piispainkokouksen kannanotoista."

      http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/kirkkohallituksen-kansliapaallikko-oli-kuultavana-lakivaliokunnassa/

    • näin sen näin

      Kirkosta pääosin erotaan, koska kirkon jumalaan ei uskota ja koska kirkkoon kuuluminen koetaan turhaksi.

    • vm.

      Olen eronnut kirkosta muutama vuosi sen jälkeen kun homoseksuaalisuus lakkasi olemasta rikos, mutta ennen kuin se poistettiin sairausluokituksesta. En tiedä pappien silloista kantaa homoseksuaalisuuteen, eikä homoudesta siihen aikaan edes puhuttu juuri missään. Tällä asialla ei siis ollut mitään tekemistä eroamiseni kanssa. En vaan ole koskaan uskonut jumaliin, en evankelisluterilaiseen, enkä mihinkään muuhunkaan.

      Minulle on yhdentekevää suvaitseeko joku kirkossa mielipiteitäni, enkä niistä myöskään ole pappien kanssa koskaan keskustellut.

      • Eiuskova

        Eikös homous ole kiellettyä raamatussa?


    • Epäjumalienkieltäjä

      "Tämä ei ole kysymys minkä vuoksi kannattaisi erota tai jättää eroamatta kirkosta."

      Ev.lut kirkko yrittää olla arvojen ja vakaumusten noutopöytä, josta jokainen voi kerätä lautaselleen itseään miellyttävän yhdistelmän. Oppiriidoista ja arvoista viis, kunhan verot kirstuun kilahtaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      92
      1764
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      139
      1273
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      126
      1035
    4. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      29
      933
    5. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      32
      835
    6. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      41
      808
    7. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      35
      734
    8. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      15
      733
    9. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      68
      700
    10. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      44
      652
    Aihe