Onko teillä, arvon lukijat, kokemusta liiallisesta kurinpidosta? En tarkoita liiallisella kurinpidolla esim. tukistamista, vaan jotain astetta "kovempaa" kurinpitoa.
Esimerkkinä tällaisesta kurinpidosta oli lapsuudenaikainen naapurini, jolla oli äärimmäinen tapa rangaista teinejänsä kotiintuloajoista myöhästymisestä. Heillä oli muistaakseni viikonloppuisin klo 24 oltava kotona. Klo 24 jälkeen ovi lyötiin lukkoon ja myöhästynyt siis joutui viettämään yön ulkona! Perheen isäntä kävi muistaakseni hakemassa myöhästyneen sisälle joskus aamukuuden aikaan. Ja kyllä, tätä toimenpidettä käytettiin myös talvisin!
Onko teillä lukijoilla muita vastaavia kokemusia liiallisesta kurinpidosta esim. kotiintuloajoista myöhästymisen suhteen tai minkä tahansa muun rikkeen suhteen?
Esimerkkejä liiallisesta kurinpidosta
2
503
Vastaukset
- hölmöläisenhommaa
No siis mielestäni tuossa ei ole kyse mistään kurinpidosta vaain laiminlyönnistä... Monilla muilla teineillä on jopa paljon aikaisemmatkin kotiintuloajat kuin 24. Tuossa tapauksessahan en usko että ulkona nukkuvat, luulisi että on kavereita joiden luona yöpyä, joten mitä hyötyä?? Jos nuori rikkoo kotiintuloaikoja niin parasta on perua joku yhteinen sovittu meno ym. sen vuoksi. Ehkä oppii tulemaan ajoissa!
- Kovaa kurinpitoa?
Tuo on osittain totta. Tänä päivänä kiellon rikkominen on yhteiskunnan (hyvästä) muutoksesta johtuen viikonloppuisin melko helppoa, mutta vuosikymmeniä sitten, jolloin kukaan ei pitänyt juhlia aamuun saakka, tilanne oli toinen.
Olen myös kommentoijan kanssa samaa mieltä, että kyseessä on jo laiminlyönti eikä kurinpitotoimenpide.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/16310007Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1274222- 1133969
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24393781- 603507
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint512779Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras192216- 571989
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201581Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu101401