Olen ostamassa uutta farmariautoa hintaluokassa 30000euroa. Mazda 6 farkku on eräs vaihtoehdoista. Kojeajamaan en ole mazdaa vielä päässyt, koska täällä syrjemmällä se on vähän hankalaa, kun lähin mazda liike on reilun 200km päässä. Muutaman kuutosen olen livenä nähnyt ja ainakin muotoilu on mielestäni onnistunut varsin hyvin ja varusteita näyttää netti-esitteen mukaan olevan riittävästi.
Millaisia käytännön kokemuksia teillä on kuutosesta ? Onko harmittanut kun on sellaisen tullut kartanolleen hankittua ?
Kuutosta ostamassa
11
2350
Vastaukset
- M6 -04
Vaikka en omistakaan farmaria, vaan sedanin, niin seuraavaa voin kutosesta todeta:
Auto on todella miellyttävä ajettava ja hyvin varusteltu hintaluokkaansa nähden. Lisäksi auto on erittäin tilava. Moottorit ovat sitkeitä, eivät kuitenkaan tee autosta mitään tykkiä. Polttoaineenkulutus on kuitenkin auton ja moottorin kokoon nähden hyvä kaikilla konevaihtoehdoilla.
Paljon näilläkin palstoilla parjattu kutosen "kova rengasmelu" on vähän makuasia. Jos on ennen mersulla ajellut, niin varmaan on enemmän melua kutosessa. Oma entinen autoni oli Ford Focus ja ainakin siihen verrattuna kutonen on huomattavasti hiljaisempi. Renkaiden merkilläkin on asiaan ilmeisesti suuri merkitys. - Ford Mondeota
sinua ostamaan. On muuten paljon hiljaisempi auto kuin Mazda 6. Itse ostin sen ja olen erittäin tyytyväinen ostokseeni, ajo-ominaisuudet aivan eri luokkaa. Nykyisissä Mondeoista on aivan kaikki lastentaudit karsittu pois. Eli malli on parhaimmillaan ja luotettavuus huipuissaan. Moottorihan se on aivan sama molemmissa autoissa, johtuen siitä, että Ford omistaa suuren osan Mazdasta. On siellä paljon muutakin samanlaisuutta, mutta alusta vaan toimii Mondeossa paremmin.
- Tomppa
Mondeo on koko lailla paljon Mazdaa karummin varusteltu. Eli hintaa tulee samanlaisilla varusteilla lisää kyllä enemmän kuin Mazdaan. Mondeo on tosin muutaman sentin joka suuntaan isompi ja ehkäpä viimeistelyltään hieman parempi. Mazdassa on kuitenkin parempi suorituskyky ja ulkonäkö (makuasia)....ja ainakin joidenkin tilastojen mukaan vähemmän vikoja.
- Kuutosmies
Vedit aika paljon kotiinpäin noissa väitteissäsi.
Tuota väitettä, että Mondeo olisi paljon Mazda6:tta hiljaisempi en usko. Oman koeajon mukaan ne on suunnilleen samanveroiset ja samaa on voinut lukea kaikista autotesteistä. Kuutosen meluisuus johtuu paljolti Bridgestonen renkaista ja kun Tuulilasin farkkutestissä oli sekä kuutosessa että Mondeossa samat renkaat, niin Mazda6 oli mittausten mukaan meluttomampi. Myöskään ajo-ominaisuuksissa ei ole paljonkaan eroa, samaa tunnokkuutta ja tarkkuutta löytyy molempien ohjauksesta ja myös kuutonen on tukevan oloinen maantiellä. En myöskään usko että Mondeon lastentaudit olisi korjattu. Eiköhän ne samat vetonivelen ongelmat esiinny niissä aina vaan, viimeisin esimerkki siitä oli Tuulilasin farkkutesti tältä kesältä. Ei sillä Mondeo on hyvä auto, mutta ei sitä kannata kuutoseen verrattuna hehkuttaa, koska valinta noista kahdesta on paljolti makukysymys. - Six
Mikäli laatu merkitsee, valitse Mazda6. Ford on laatunsa kanssa huonossa maineessa, eikä syyttä.
- Kuudesti laukeava
Oma kuutonen toimii täydellisesti, ja se on harvinaista nykyautoissa. Siihen kun lisätään varusteet, hinta ja ajettavuus niin seurauksena on 30000 euron hintaluokassa lähes lyömättön auto. Siis ei harmita kyllä yhtään ja tulen ajamaan autolla vielä monet monet vuodet.
Makuasioista en rupea kiistelemään, Primera on jonkun mielestä kaunis, joku pitää jopa Avensista kauniina. Eurooppalaisilla on omat fanaattiset kannattajansa. Osta mitä ostat mutta älä nyt ainakaan ranskalaista... ;-) - Onnellinen omistaja
Farkkua ei ole, mutta sport-malli. Kai käytännössä sama asia noin toimivuuden kannalta.
Neljä kuukautta ollut eikä mitään vikaa ole ilmaantunut. Tuosta paljon puhutusta meluisuudestakaan en ole ihan samaa mieltä kirjoittajien kanssa. 14tkm takana ja pelkästään positiviista sanottavaa.
Itse ostohetkellä kävin ajamassa, niin Mondeota, Primeraa, Lagunaa ja Avensista. Tuossa yhdessä viestissä sanottiin Mondeon eduksi hiljaisuus???
Omien kokemusten perusteella en allekirjoita tuota väittämää. Laguna tuntui muuten hyvältä, mutta vähän epäilyttää tuo ranskalaisuus(ehkä turhaan?). Primera oli jo vähän liian erikoinen, eikä muutenkaan tuntunut sopivan minulle.
Kaiken kaikkiaan Mazda vei minun mielestäni voiton ajettavuudessa, hinnassa ja varustelussa. Ja ulkonäkö on ehdottomasti paras näistä vaihtoehdoista, tosin tuosta asiasta on niin monta mielipidettä kuin ihmistäkin.
Ei muuta kuin testailemaan eri merkit ja teet itse päätöksen. Jokainen kokee kuitenkin nuo edellämainitut asiat omalla tavallaan. siinä on jotain vertailuja
- A.L.
Tuo 2.0 Touring vaikuttaa kyllä hyvältä: penkit ovat mukavan musta, eikä Elegancen plyyshintapaiset. Sitten saa vielä 6:n CD:n vaihtajan, vaikka harmi kyllä ei MP3-soitinta.
Kyllä n. 30,000€:n autoksi melkoinen peli!- Vähän ihmettelin
2 litranen touring tuli viime viikonloppuna koeajettua. Periaatteessa ihan kiva peli, mutta ihmeen tehottoman tuntuinen oli. Ja vähän nuo kutosen ajo-ominaisuudet on hypeä, ei se nyt niiiiin ihmellinen ollut... Nuo Bosen audiot on kanssa vähän hypeä. Ei mitään ihmeellistä siis.
Ihan kiva vehje kuitenkin. - Taavi
Vähän ihmettelin kirjoitti:
2 litranen touring tuli viime viikonloppuna koeajettua. Periaatteessa ihan kiva peli, mutta ihmeen tehottoman tuntuinen oli. Ja vähän nuo kutosen ajo-ominaisuudet on hypeä, ei se nyt niiiiin ihmellinen ollut... Nuo Bosen audiot on kanssa vähän hypeä. Ei mitään ihmeellistä siis.
Ihan kiva vehje kuitenkin.Jep tehoja kyllä löytyy kunhan antaa vaan kenkään kunnolla. Pienillä kierroksilla mennään hissukseen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1165010Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293623No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452450- 501568
- 411540
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241454- 141272
- 271168
- 161152
- 1651099