Moikka,
Tää saattaa kuulostaa monenkin korvaan todella tyhmältä. Olen siis parisuhteessa ja ensimmäiset e-pillerit otettua kaikki alkoi. Hiukseni ovat enään puolet jäljellä. Ja naama kukki pahasti. Pidin 1kk tauon, enkä ainakaan hiuksissa huomannut mitään ihmeempää lähtöä? Ja naama meni hyväksi viikon kuluttua lopetuksesta. Aloitin sitten uudet pillerit ja naama meni taas pahaksi. Hiuksissa en ole taaskaan huomannut mitään ihmeempää lähtöä, mutta siltikin olen todella todella stressaantunut, että en oikeen itsekkään ymmärrä miksi tää on näinkin vaikeaa mulle? Tänään olen valehtelematta koko päivän stressannut niin, että mahaanki jo sattuu.. Yritän kokoajan ajatella muita asioita, mutta ei. Suurin stressi on pelko, että hiukseni lähtevät kokonaan, tai naama ei parane. Käytin uusia pillereitä 1kk, kunnes luovutin. En jaksa katsoa peiliin, kun joka aamu naama näyttää pahemmalta ja olen muutenkin kiukkuinen ja erillainen hormooneista. Nyt lopettamisesta on viikko ja naama ei parane mihinkään. Mulla on luonnollisesti hyvä iho, suvussa ei ole aknea, mutta miksei naama parane jo?
Haluaisin myös kysyä, että millainen hiustenlähtö on sitten normaalia? Esim, jos käyn suihkussa, sen jälkeen harjatessa lähtee ainakin 2-3 pitkää hiusta ja ehkä pari pientä. Miten teiltä lähtee hiuksia? Voiko myös esim. jos on blondit hiukset ja juurikasvu on ruskea niin lähteä hiuksi/hiuksia, jossa on blondia sekä ruskeaa? Eli uutta ja vanhaa hiusta?
Kaipaisin vain jotan, mistä tulisi hyvä mieli ja voisin olla ajattelematta ''tyhmiä'' mutta mulle tuo naama & hiusjuttu on liiankin iso... :/ En vain jaksaisi stressata, koska kohta siitä alkaa kertyä ongelmia. Haluaisin vain, että naamani menisi edes paremmaksi ja hiuksiani ei lähtisi paljoa. Pelkään, että sain nyt jonkun aknen noista pilsuista ja naama menee kohta niin huonoks et pitää alkaa miettimään noita kalliita hoitolääkkeitä..Onko kellään kokemuksia samasta? Paraniko ihosi lopetettua ja kuinka kauan siinä kesti?
Kiitos paljon jos joku jaksaa vastata! :)
Tää saattaa kuulostaa monenkin korvaan todella tyhmältä. Olen siis parisuhteessa ja ensimmäiset e-pillerit otettua kaikki alkoi. Hiukseni ovat enään puolet jäljellä. Ja naama kukki pahasti. Pidin 1kk tauon, enkä ainakaan hiuksissa huomannut mitään ihmeempää lähtöä? Ja naama meni hyväksi viikon kuluttua lopetuksesta. Aloitin sitten uudet pillerit ja naama meni taas pahaksi. Hiuksissa en ole taaskaan huomannut mitään ihmeempää lähtöä, mutta siltikin olen todella todella stressaantunut, että en oikeen itsekkään ymmärrä miksi tää on näinkin vaikeaa mulle? Tänään olen valehtelematta koko päivän stressannut niin, että mahaanki jo sattuu.. Yritän kokoajan ajatella muita asioita, mutta ei. Suurin stressi on pelko, että hiukseni lähtevät kokonaan, tai naama ei parane. Käytin uusia pillereitä 1kk, kunnes luovutin. En jaksa katsoa peiliin, kun joka aamu naama näyttää pahemmalta ja olen muutenkin kiukkuinen ja erillainen hormooneista. Nyt lopettamisesta on viikko ja naama ei parane mihinkään. Mulla on luonnollisesti hyvä iho, suvussa ei ole aknea, mutta miksei naama parane jo?
Haluaisin myös kysyä, että millainen hiustenlähtö on sitten normaalia? Esim, jos käyn suihkussa, sen jälkeen harjatessa lähtee ainakin 2-3 pitkää hiusta ja ehkä pari pientä. Miten teiltä lähtee hiuksia? Voiko myös esim. jos on blondit hiukset ja juurikasvu on ruskea niin lähteä hiuksi/hiuksia, jossa on blondia sekä ruskeaa? Eli uutta ja vanhaa hiusta?
Kaipaisin vain jotan, mistä tulisi hyvä mieli ja voisin olla ajattelematta ''tyhmiä'' mutta mulle tuo naama & hiusjuttu on liiankin iso... :/ En vain jaksaisi stressata, koska kohta siitä alkaa kertyä ongelmia. Haluaisin vain, että naamani menisi edes paremmaksi ja hiuksiani ei lähtisi paljoa. Pelkään, että sain nyt jonkun aknen noista pilsuista ja naama menee kohta niin huonoks et pitää alkaa miettimään noita kalliita hoitolääkkeitä..Onko kellään kokemuksia samasta? Paraniko ihosi lopetettua ja kuinka kauan siinä kesti?
Kiitos paljon jos joku jaksaa vastata! :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ihmiseltä lähtee päivässä normaalisti noin 150 hiusta. Muuhun en ota kantaa.
no mee lääkäriin ja vaihda pillerit... oo selvästi allerginen nyt oleville.. ja kait niitä muitakin vaihtoehtoja on ? kait lääkäri osaa kertoo.
Jätä e-pillerit pois ja harrasta vain takaportin juttuja!