Meillä on 3-4 vuotta sitten istutettu aidanteeksi isotuomipihlajaa. Mielestäni se kasvaa hitaasti ja viime- sekä tänä kesänä (siis nyt jo) osa lehdistä on muuttunut punaisiksi, jopa ruskeiksi ja varisee pois.
Pensaat kyllä kukkivat hyvin ja osa on tehnyt juuriversojakin, mutta miksi "kituvat"?
Naapurin pensasaita istutettiin samaan aikaan ja heillä on kasvanut korkeammaksi, vaikka taimet olivat pienempiä kuin meillä.
Mitä siis olen tehnyt väärin???
Isotuomipihlaja kituu
Ihmeissäni
3
913
Vastaukset 3
- Eedenistä itään
Oletko kastellut? Onko kasvupaikka kovin savinen? Tuomipihlaja tykkää sora- ja hiekkapitoisesta maasta. Nyt voisi antaa niille kasveille ainakin kalkkia ja mahdollisesti syyslannoitetta. Ensi keväänä sitten lannoitetta.
- AP*
Sora- ja hiekkapitoinen on. Kalkkia ja lannoitetta annettiin viime kesänä, mutta täytyypä uusia toimenpiteet. Kiitos.
- Eeedenistä itään
Tuomipihlajille voi aikaisin ensi keväänä tuoda eloperäistä lannoitetta maanparannusaineeksi, vaikka hevosen. Tänä kesänä ei enää kannata lannoittaa millään typpipitoisella lannoitteella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1541422Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1281150Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216849- 64772
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57642- 34564
- 52562
- 46550
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187548En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29532