Kannattaa osata enemmän kuin yhtä kieltä. Siten voi myöhäistää dementian tuloa.
Kts. http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/Kaksikielisyys_dementia-23031
Asiahan on tosin tuttu jo ennestäänkin. Pitäähän osata ainakin ruotsia.
Sillä vähennettäisiin höppänyyksien kirjoittelua tänne.
Kts. http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/Kaksikielisyys_dementia-23031
Asiahan on tosin tuttu jo ennestäänkin. Pitäähän osata ainakin ruotsia.
Sillä vähennettäisiin höppänyyksien kirjoittelua tänne.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tosi on
tosi on
tosi on,
tämä laulumme
nyt tosi on!
Siksi juuri olen seurannut Emmerdalia, ettei englanti unohtuisi käytön puutteessa, jopa "Kauniita ja rohkeitakin" saadakseni amerikanenglannin vivahteita opittua.
"Lemmen viemää" seuraan saksan kielen takia.
(Suoritinhan saksan kielen pro gradu-kokeen pitkään työssä oltuani korkeimmalla arvosanalla maisterin tutkintoani varten.)
Ja kun on tullut jokin ranskankielinen sarja, niin sitäkin kieltä paremmin oppiakseni. Eläkeläinen voi tuhlata energiaansa ja aikaansa niin paljon kuin vain huvittaa.
Lapsilla on eri juttu, nuorilla myös. Aika on rahaa.
Eli rahaa kuluu kuten energiaa ja aikaakin, turhaa ei pidä höösätä.
Tanskan kieli ja ruotsi ovat rumankuuloisia miksi eivät ota englantia kielekseen. sitä pitää ihmetellä.
Kuules nyt liis...siis pisteet. Ei niitä pro exercitoita ole tarvinnut suorittaa vuosikymmeniin. Minä kävin prot pois alta läpihuutojuttuna heti yo-kesän jälkeen kesäyliopistossa . Eivät ne kummoistakaan kielitaitoa vaadi.
Sun pitää mennä neuvomaan!
Ei pidä. Neuvoin jo, mutta vain itseäni.
Nykyaikana on rahvaanomaista osoittaa osaavansa englantia, sillä sitähän osaa jokainen alle viisikymppinen. Englannin taito ei ole siten sivistyksen mittari.
Toisen kotimaisen kielen taidollakin saa enemmän arvostusta.
Ai sinä yrität saada arvostusta joillain vippaskonsteilla?
Miksi arvostuksesi on niin alhaalla, olet kai ilkeä?
Se että englantia osaa jokainen suomalainenkin, on ymmärrettävyyden kannalta todella riemastuttava uutinen.
Silloin kielellä on merkitystä, jos sitä osaa muutkin kuin sinä ja 5 muuta maailmassa.
Englantia osataan kaikkialla maailmassa..
Sinäkös olet aina oikeassa, kyllä Alexilta ideaa monestikin on aatoksissaan. Mitähän vippaskonsteja tai ilkeyttä tuossakaan lausumassa. Oletko tuo " maisteri" korkeimmin arvosanoin....ilmeisesti, jos ilkeilyksi koet. Miksi pitäisi oikein riemastua englannin, varsinkaan amerikanenglannin osaamisesta.