Jos keskeyttää osakeyhtiön toiminnan niin yhtiöön jääneitä rahoja voi tallettaa ja sijoittaa. Mutta tarvitseeko/voiko pitää hallituksen ja yhtiökokouksen vuosittaiset kokoukset? Jos pitää kokoukset niin voiko niiden kulut vähentää yhtiön rahoista vai miten toimitaan? Olis kiva jos joku osaisi auttaa. Mistään ei oikein löydy tietoa.
Vastaukset 2
- sdrtfyuiopå
Kyllä kulut voi vähentää, mutta jos kuitenkin sijoittelet yhtiön varoja niin eihän se toiminta silloin ole keskeytynyt. Sijoitukset tuottaa joko tuloa tai tappiota.
Se että keskeytät varsinaisen toimintasi ja poistut vaikkapa alv rekisteristä ei vielä tarkoita sitä että toiminta muuten olisi keskeytynyt. Kirjanpito on hoidettava ja veroilmoitus jätettävä vuosittain.
Jos itse olisin pistämässä firmaa ns. pöytälaatikkoon niin itse ainakin toiminnan lopettamisen lisäksi ajaisin taseen myös alas myymällä kaiken mita taseessa on. Tilillä olevat rahat sitten osinkona ja palkkana ulos. Silloin firma on vaivaton kun ei tarvitse tehdä muuta kuin tyhjä veroilmoitus kerran vuodessa. - Eroon helposti
Tyhjennä rahat taskuun ja pistä saattoon !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102311Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231014- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha583855- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670- 68641
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik30627