Kuinka paljon mahtaa meitä nuorempia syöpään
sairastuneita olla?
Itsellä leikattiin syyskuun alussa
paksusuolen syöpä Dukes - C .
Ikää minulla on 28 vuotta ja aina olen ollut
terve kuin pukki kunnes nyt kova kuume ( 40 astetta )ja
alavatsakipu ajoivat ensin terveyskeskukseen
jossa huomattiin hemoglobiini 72 ja lähete
välittömästi sairaalaan. Kolonoskopialla
nähtiin paksussa suolessa omenan kokoinen
kasvain joka oli tukkinut jo melkein koko paksu
suolen.
Sitten TT- tietokonetomografiaan ja onneksi
ei ollut levinnyt muihin elimiin vielä.
Ainoastaan leikkauksen yhteydessä poistetusta
noin puolesta metristä paksusuolta löydettiin
2/34 kpl imusolmukkeesta merkkejä syöpäsoluista.
Nyt ollaan puoli vuotta sytostaatti hoidossa
kotona ja väsymys sekä pahanolo on perin
rajua tämän hoidon aikana.
Minulle annetaan oksaliplatini - sytostaattihoitoa
ensin syöpäklinikalla Helsigissä tiputuksena 2 h
ja sitten kotosalla 2 päivää putkeen infuusio pumpulla. Tämän välissä taas 12 päivää palaudutaan ja sama toistuu 12 kertaa.
Saatan nukkua 2 päivää melkein nousematta putkeen ja mikään ei maistu ja olotilat vaihtelevat rajusti laidasta laitaan. Pahoinvointi on se vittumaisin asia tällähetkellä.
Mutta periksi ei perkele anneta. Mullakin on
2 ja 4 vuotiaat tytöt ja elämä muuten uomissaan
eli taistelen taatusti ja ajattelen positiivisesti
kaikesta .
On se vaan jännää huomata miten itsestään selvyytenä ihmis polo pitää terveyttään ennen
kun tällainen sitten pysäyttää. Asiat rupeaa
näkymään uudessa valossa kun tajuaa, tämän kaiken
maallisen rajallisuuden. Sitä tuhlaa aikansa
ihan turhaan skeidaan eikä mistään osaa olla
kiitollinen.
Nyt on suorastaan nautinto kun näkee lapsien leikkivän vailla huolta huomisesta . Siitä saa
voimia jatkaa eteenpäin.
Kaikille syövän kanssa tavalla tai toisella
tekemisissä oleville tahdon toivottaa voimia ja
uskoa parempaan huomiseen. Nauttikaan päivistänne
ja eläkää hetkessä..
Syöpä nuorella iällä
12
11813
Vastaukset
- kohtalotoveri
Itse olen samanikäinen kuin sinä mutta sairastanut nyt pari vuotta jo. Välillä hoidoissa, välillä seurannassa, jne.
On tässä se hyvä puoli että hoidot tuntuisivat varmasti vielä hirveämmiltä kahdeksankymppisenä! Koita kestää!- alma
Suurin osa syöpäpotilaista on tietysti vanhoja. Mummolleni tehtiin ruumiinavaus, ja siltä löytyi sen kuollessa 89-vuotiaana muistaakseni viisi eri syöpää. Lääkäri sanoi, etteivät ne olisi ehkä koskaan tulleet ilmi ja että vanhana yhellä ja toisella on syöpiä, joista ei edes ehdi tietää mitään.
Mutta kun syöpä tulee nuorelle, se tuntuu tosi harvinaiselta. Munkin kotipaikkakunnan syöpäyhdistys on kuin joku eläkeläiskerho, en ole sinne mennyt. Kuitenkin tiedän että täälläkin on nuoria syöpäpotilaita. Kaupungissa syöpäyhdistys pisti keväällä pystyyn nuoremmille syöpäkerhon tms., eikä sinne tullu monta. On kai hiipunut jo kokonaan se kerho. Ei nuoret kai jouda sillä tavalla, jos on lapsia ja työ ja harratsukset jne.
Silti on kiva kuulla esim. tällä palstalla nuorempienkin juttua. Välillä vain ei jaksa noita "apua mulla on patti X:ssä, auttakaa onko se syöpää" - vaikka ite kokemuksesta tietää sen hädän, mikä oli ennen diagnoosia. Mutta ite täytyy syövän kans todella elää, se on realiteetti.
Syöpä on kammottava asia, niin kammottava, että kaikki yhdistää sen heti kuolemaan. Siksi tuntuu monesti aika yksinäiseltä tässä terveitten maailmassa. Alkuun tuntui kuin otsassa olisi lukenut "kuolee kohta" tms. JA kuitenkin mää elän, täysillä tätä päivää. Luultavasti sitä osaa arvostaa elämää paremmin nyt.
- taistelu edessä
26 vuotta olen saanut maailmaa katsella ja toivottavasti vielä monta vuotta tästäkin eteenpäin, on tämä niin hieno paikka.
- Löytyy
Mulla havaittii syöpä sinä vuonna ku täytin 18
- .........
voimia sinulle ja teille kaikille! Periksi ei pidä antaa vaan häntä pystyyn ja taisteluun!
- katti 1
Olen kirjoitellut www.cancer.fi sivulle jo monta kuukautta ja yrittänyt löytää sieltä saman syövän kokenutta ja nuorta niin kuin minäkin.Löysin nyt vasta nämä sivut ja heti löytyi kohtalotoveri.Tässä mun tarinani.
Olen 32 vuotias.Mulla kanssa leikattu 40 cm pois paksusuolta ja dukes c ja 4/10 imusolmukkeissa oli etäispesäkkeitä.Leikkaus oli 03/04 ja sytostaatit aloitettiin toukokuussa.5 päivää viikossa n.1h- 2h kerrallaan tiputuksena poliklinikalla ja sitten 3 vkon paussi ja taas sama hoito ja näin jatkui 6 kk.Aluksi oli pahaa oloa mutta hoitojen edetessä se loppui.
Eka hoidon jälkeen jouduin sairaalaan viikoksi kun mulla todettiin hiivasieni ympäri kroppaa. (se oli ollut mulla jo ehkävuosia mutta iski nyt kunnolla)Seuraavilla kerroilla mulla oli hoitojen jälkeen paha ummetus viikon jolloin vatta sattui kamalasti.Ja pari ekaa päivää hoitojen jälkeen oli pää aikas sekaisin ja väsymystäkin oli.Mutta toisten puheista päätellen olisi voinut olla pahempiakin sivuvaikutuksia vaikka kyllä välillä olin aika epätoivoinenkin.Nyt hoidot ohitse ja takaisin työelämään ensi viikolla.Voimia sinulle kohtalotoveri,kyllä se paistaa päivä vielä sinullekkin.. - syksy
sairastuin imusolmukesyöpään 4 vuotta sitten.kaulan alueen imusolmukkeet turposi pikkuhiljaa vuosien ajan kunnes toisen lapsen syntymän jälkeen menin taas kerran lääkäriin ja pääsin tutkimuksiin.järkytys oli aluksi valtava mutta miehen ja lasten avulla jaksoin taistella kovat sytostaatit ja sädehoidon läpi.nyt kontrollit puole vuoden välein ja kaikki nyt hienosti.oireisiin voisin vielä lisätä runsaan yöhikoilun ja pienen iltakuumeilun.kyllä tälläisen kokemuksen jälkeen elämänkatsomus tosiaan muuttuu ja nauttii pienistäkin asioista.minulla ilonaihetta on tänä vuonna tuonut poikavauva joka syntyi keväällä vaikka olin jo kerennyt ajatella että en enää koskaan saa lisää lapsia.tottakai mekin joskus hermostutaan pikkuasioista ja tapellan niinkuin muutkin.elämä jatkuu kaiken jäkeenkin ihan normaalina. Ps.olin 28 vuotta kun sairastuin
- aurinko
Itse olin 20v kun sairastuin imusolmukesyöpää. Kaikki ollut hyvin hoitojen jälkeen ja nyt terveenä 9v.
- syksy
Kiva kuulla että on muitaki saman kokeneita.Antaa voimia jokaseen päivään ku tietää että muutkin on ollu "kuivilla" jo pitkään.
on se elämä sellasta..kaveri kuoli tossa peräsuolesta levinneeseen syöpään..oli aivoissa ja maksassa..laitettiin psyykkeen piikkiin vaan kaikki ja ettei nuorella voi olla mitään..vaikka tuntuu et nuorille kaikki just aina tuleeki..pitäö vaan toivoa et sais nähä omat lapsenlapsensa viellä ja olla terve..syöpä on sellanen että se voi tulla kenellä vaan ja koska vaan ja sillon taistellaan hengestä..josyain katoin ni ihmisessä voi olla jopa 259eri syöpää..ni kyl sitä välil miettii miks draamailla turhia..
- Cancar
Totta , tosi vanha ketju, onneksi.Hoidot ja lääketiede menneet hurjasti eteenpäin tuona aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941719
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2321453- 881331
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!651005Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46921- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38898Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9864- 46842
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35809