Ostin juuri viirivehkan ja traakipuun jotka ovat kaupan (plantagenin) pohjareikäisessä muoviruukussa. Nyt laitoin vain lautaset alle. Ruukut näyttävät melko pieniltä kasvien kokoon nähden niin mietin laitetaanko ne yleensä heti isompaan ruukkuun kotiintuotaessa?
Nyt ei taida olla enää paras vuodenaika ruukun/mullanvaihdolle ja ainakin vaikuttavat hyvinvoivalta nykyisissä ruukuissa. Voiko ne huoletta pitää siinä kaupan ruukussa kevääseen asti ja vasta silloin vaihtaa isompaan? Kun se liika ruukun/mullanvaihto ei varmaan myöskään ole niin hyvä asia.
Ei noita ksveja oo tullut aiemmin paljon itse hoidettua joten en tiedä mikä olis paras käytäntö.
Uusi kasvi heti uuteen ruukkuun?
2
283
Vastaukset
- Draaggibuu
Minä olen traakkipuun vannoutunut tappaja.Sanovat että on helppo kasvi,mutta kaikkea muuta.
Sain traakkipuun lahjaksi viimeksi pari vuotta sitten.Se oli istutettu lasimaljakkoon,joka oli täytetty kastelugeelipallukoilla.Oli oikein hyvinvoiva ja minä tietenkin päätin istuttaa tavalliseen kaupan multaan ja hengittävään saviruukkuun.Kuukauden päästä kasvi oli vainaa.
Vaikuttaa että traakkipuu vaatii tiiviin ja aina kostean istutusalustan.Tavallinen hötökukkamulta ei varmaan sellaisenaan käy.
Pitkällisten rahaa haaskanneiden kokeilujen jälkimainingeissa,istutan nykyään helposti lehtensä pudottavan kasvin hiekka-multaan,jossa on savea seassa pitämässä kosteutta.
Olen siis ottanut ihan savisesta ja perusparannellusta kukkapelnkistäni kukkamullat näille herkisteleville kasveille.Samaa savimultaa käytän itseasiassa hiukan kaikille kasveille.
En paljon ruukkuja vaihtele tai lannoita kummemmin.Kasvini ovat hiukan kaljuja,mutta muutoin hyvinvoipia.Kasvien kaljuus on haluttua kun vanhassa talossani on pienet ikkunat ja haluan valoa myös sisälle.Esim sisällä olevista pelargonioista nypin kaikki ylimääräiset lehdet pois. - Parempaan multaan
Nyt on ihan hyvä aika laittaa kasvisi parempaan multaan isompaan ruukkuun.
Ostoruukussa, siinä muovisessa, on multa ravinneköyhää, jos sitä edes mullaksi voi sanoa. Ravinneköyhyys näkyy pian lehdissä erilaisina oireina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2052476
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,951745Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1861518Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141425Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2541261Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita451168- 441059
- 98929
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan52867- 85865