Lääkäri määräsi tänään ko lääkettä.
Onko kokemuksia tuosta lääkkeestä, onko sivuvaikutuksia?
Kokemusta SELOKEN 50mg lääkkeestä kellään?
4
5010
Vastaukset
- kellään?
Hyvin yleiset (yli 10 potilaalla sadasta): väsymys
Yleiset (1-10 potilaalla sadasta): huimaus, päänsärky, sydämen harvalyöntisyys, asennon muuttamiseen liittyvä huimaus (yksittäisissä tapauksissa jopa pyörtyminen), kylmät kädet ja jalat, pahoinvointi, vatsakipu, ripuli, ummetus, hengenahdistus rasituksessa ja sydämen tykytys.
Melko harvinaiset (1-10 potilaalla tuhannesta): polttava, pistelevä tai puutumisen tunne, lihaskrampit, sydämen vajaatoiminta (lisääntynyt hengenahdistus tai lisääntyneet turvotukset), verenpaineen voimakas lasku (sydänperäinen sokki) sydäninfarktin aikana tai heti sen jälkeen, rintakipu, masennus, keskittymiskyvyn heikkeneminen, uneliaisuus, unettomuus, painajaiset, ihottuma, hengenahdistus, oksentelu, lisääntynyt hikoilu ja painon nousu.
Harvinaiset (1-10 potilaalla kymmenestätuhannesta): hermostuneisuus, jännittyneisyys, hiustenlähtö, näköhäiriöt, silmien kuivuminen ja ärtyminen, suun kuivuminen, konjunktiviitti, impotenssi ja muut seksuaaliset häiriöt.
Jos havaitset sellaisia haittavaikutuksia, joita ei ole tässä pakkausselosteessa mainittu tai kokemasi haittavaikutus on vakava, kerro niistä lääkärille tai apteekkihenkilökunnalle.
Mikäli Seloken-hoidon aikana esiintyy seuraavia oireita: matala pulssi, pyörtyminen, matala verenpaine, turvotusten lisääntyminen tai hengenahdistus, ota välittömästi yhteyttä lääkäriin, terveyskeskukseen tai sairaalaan.
Hoida ravinnolla ?
http://personal.inet.fi/koti/remeli/verenpaine.htm - yksilöllistä
Lääkepakkauksien mukana tulee aina paperinen ohje,lueppa se. Tee google haku lääkkeen nimellä saat lisää tietoa. Seloken on ollut kauan myynnissä ja tunnettu 1980 luvulta lähtien. Itse käyttänyt S zoc valmistetta verenpainetautiin yli 20v jo erään toisen lääkkeen lisäksi. Kun ei tiedä mihin,miksi kysyjälle määrätty voi joku muu sanoa vain jos auttaa vaivaan sairauteen ja sopii muuten hyvä niin.
- Turvallinen?
Apteekissa vaihtoivat selokenin metoprolini 50 mg:n
Se ei sovi mulle lainkaan kun ahdistaa ja tuli hengenahdistusta myös.
Mulle ei sovi beeta salvat yhtään mutta lääkäri ei suostu muuta reseptiä kirjoittamaan vaikka sanoin ettei metoprolini mulle sovi.
Nyt syön zanidippiä 10 mg 2 kpl aamuisin mutta se ei yksistään näytä riittävän.
Mikä avuksi?
ap - hintaeroja on
Metoprololi on se vaikuttava lääkeaines nimeltään ja myydään eri kauppanimillä valmistajasta riippuen. Metoproli on samaa lääkettä mutta maksaa vähemmän apteekissa kuin Seloken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.778682Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli662835Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä182088- 1572011
Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️211963Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381881Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?301730- 461546
- 1021497
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411256