Hei kaikki jotka tiedätte jotku jolla on/oli joskus oma vihkotalli! Haluisin tehdä itselleni vihkotallin mutta se on aika vaikeaa kun sitä ei osaa... Eli kaikki jotka tietävät ja ovat joskus tehneet sellaisia. Kertokaa myös ikänne kun teitte/teette!
Ja kirjoittakaa kommentteihin kaikkea vihkotalleihin liittyvää!
Kertokaa vihkotalleista!
2
241
Vastaukset
- Kirjoitin äskenki
Ja siis kirjoittakaa ja lähettäkää kuvia ja muita juttuja omista vihkotalleistanne;)
- berni 95
Suosittelen ensiksi kirjautumaan vihkotallitfoorumille (http://vihkotallit.foorumi.eu/index.php), sieltä löydät apua ja muita vihkoilijoita. Vihkotallin voi tehdä joko kansioon, vihkoon tai vaikka koneelle wordiin, mikä tuntuu itselle sopivimmalta. Aluksi kannattaa miettiä minkä rotuisia hevosia haluaa ja millaista toimintaa tallille (esim. hevosten kasvatusta, kilpailemista, hoitajatoimintaa vai tuntitoimintaa), myöskin nimi kannattaa miettiä huolella, sillä itselle mieleinen nimi takaa kiinnostuksen jatkumisen.
Itseltäni löytyy talleilta ainakin pieni esittely, kasvattilista, pohjapiirrustus, lista järjestetyistä kisoista (hevosten lisäksi tietysti) melkeimpä joka tallilta. Hevosiltani löytyy kuva, perustiedot, kisat, suku ja jälkeläiset, joiltakin pätkä luonnettakin. Hevosen nimeä miettiessä on hyvä ajatella rodun alkuperämaata ja käyttää esim. sen kielistä nimeä. Älä kuitenkaan kopioi oikeinden hevosten nimiä.
Jos hevosten keksiminen ei kiinnosta voi tuolta foorumilta ostaa hevosia. Ne eivät kuitenkaan maksa mitään. Myös kisoja löydät tuolta foorumilta, joiden tulokset arvotaan.
Itse aloitin vihkoilun vuonna 2005, foorumin löysin vuonna 2008. Talleja on ollut kaikenlaisia ja on tälläkin hetkellä monta. Aloittaessani olin 10-vuotias, siitä voi sitten laskeskella paljon olen nyt xD Tiedän vihkoilijoita 12-vuotiaista yli kaksikymppisiin, joten ikä ei ole tällä harrastukselle este. Enemmänkin on ongelmana, se ettei uusia harrastajia juuri ilmesty enää, ainakaan foorumille asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 25216108
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?461994- 1901499
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1311411- 281209
- 122968
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30922Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81794Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t82756- 75678