Hei kaikki jotka tiedätte jotku jolla on/oli joskus oma vihkotalli! Haluisin tehdä itselleni vihkotallin mutta se on aika vaikeaa kun sitä ei osaa... Eli kaikki jotka tietävät ja ovat joskus tehneet sellaisia. Kertokaa myös ikänne kun teitte/teette!
Ja kirjoittakaa kommentteihin kaikkea vihkotalleihin liittyvää!
Kertokaa vihkotalleista!
2
149
Vastaukset
- Kirjoitin äskenki
Ja siis kirjoittakaa ja lähettäkää kuvia ja muita juttuja omista vihkotalleistanne;)
- berni 95
Suosittelen ensiksi kirjautumaan vihkotallitfoorumille (http://vihkotallit.foorumi.eu/index.php), sieltä löydät apua ja muita vihkoilijoita. Vihkotallin voi tehdä joko kansioon, vihkoon tai vaikka koneelle wordiin, mikä tuntuu itselle sopivimmalta. Aluksi kannattaa miettiä minkä rotuisia hevosia haluaa ja millaista toimintaa tallille (esim. hevosten kasvatusta, kilpailemista, hoitajatoimintaa vai tuntitoimintaa), myöskin nimi kannattaa miettiä huolella, sillä itselle mieleinen nimi takaa kiinnostuksen jatkumisen.
Itseltäni löytyy talleilta ainakin pieni esittely, kasvattilista, pohjapiirrustus, lista järjestetyistä kisoista (hevosten lisäksi tietysti) melkeimpä joka tallilta. Hevosiltani löytyy kuva, perustiedot, kisat, suku ja jälkeläiset, joiltakin pätkä luonnettakin. Hevosen nimeä miettiessä on hyvä ajatella rodun alkuperämaata ja käyttää esim. sen kielistä nimeä. Älä kuitenkaan kopioi oikeinden hevosten nimiä.
Jos hevosten keksiminen ei kiinnosta voi tuolta foorumilta ostaa hevosia. Ne eivät kuitenkaan maksa mitään. Myös kisoja löydät tuolta foorumilta, joiden tulokset arvotaan.
Itse aloitin vihkoilun vuonna 2005, foorumin löysin vuonna 2008. Talleja on ollut kaikenlaisia ja on tälläkin hetkellä monta. Aloittaessani olin 10-vuotias, siitä voi sitten laskeskella paljon olen nyt xD Tiedän vihkoilijoita 12-vuotiaista yli kaksikymppisiin, joten ikä ei ole tällä harrastukselle este. Enemmänkin on ongelmana, se ettei uusia harrastajia juuri ilmesty enää, ainakaan foorumille asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774592- 1801837
- 1241540
- 351016
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️16981- 103930
- 78913
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78842- 45807
- 4798