Apua kanien kanssa

Neljä tassua ja töpö

Mulla on sellainen kaukainen unelma että haluaisin omistaa kanin, mutta mulla on vähän ongelmia sen kanssa että mulla on koira jota ei voi päästää mun huoneeseen koska se on niin hirvee kohkaaja ja muutenkin aika ontto pää :3 Meillä on siis mun ovella semmonen lemmikki portti, ja sitten mulla on vielä kissa joka siis on lähinnä vaan mun huoneessa. Liioittelen, kissa oikeastaan elää koko kämpässä. Ja sitten tuli mietittyä että mihin sen kanin laitan ja kuinka suuri häkki sillä pitää olla? En tosiaan oo mikään herkkä uninen enkä usko et silleen se kani olis mun huoneessa ongelma mut pelkään et se kissa repii siltä pään irti. Ja kuinka usein kanin pitää jaloitella. Ja kuinka paljon kerralla? Entä kuyinka suuri sen jaloittelu tila pitää olla? Ja vielä että kauanko sen pitää saada jaloitella? Kuinka usein se pitää viedä ulos, ja mitä se oikeastaan tarkoittaan koska en oikein osaa kuvitella että kania lenkittettäisiin. Kysymyksiä herää monia ja toivon että vastaisitte ja kertoisitte oimia kokemuksianne kanin hoidosta tai sen hoidosta ja asuttamisesta muiden eläinten kanssa.

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä jotain

      Kani ei ole teille varmastikkaan vaihtoehto niin kauan kuin koira on tuollainen, kannattaa alkaa kouluttamaan sitä ja olemaan sen kanssa enemmän. Se saako koiraa tottelemaan ja käyttäytymään rauhallisemmin on kumminkin yksin sen perheestä kiinni ja ihmisten kasvatusmenelmistä, eikä koirasta kiinni. Jokainen koira voi oppia, vaikka kuinka nyt luulisitte, että teidän oma on päästään ihan sekaisin. Teidän pitää vain opetella itse uusia temppuja, netissä ja kirjoissa oin paljon neuvoja.

      Kissalla on oikeus olla jatkossakin huoneessasi, kun olet aloittanut sillä linjalla. Älä vie vähennä sen elintilaa, ja pidä kania vain silloin ulkona häkistä kun olet huoneessa tarkkailemassa tilannetta. Kissasi voi olla joko sellainen ettei välitä koko kanista, tai olla hyökkäävä. Älä kumminkaan ala rankaisemaan sitä jos sen luonnollinen saalistusvietti alkaa näkyä, sillä olet itse vastuussa tilanteesta.

      Loppuun on vaikea vastata, kun ei tiedä millaisessa talossa elätte. Jos on omaa pihaa niin sinne voisi rakennuttaa kanille oman pikkumökin missä olisi lämmitys. Sisälle en sitä kumminkaan toisi niin kauan kun koira on hulivili. Jos saatte koiran aisoihin, niin sinun pitäisi luopua jostakin isosta ja leveästä, että kani saisi oman tilan, kysythän vanhemmiltasi ensin mistä voisitte luopua. Tilaa voitte alkaa käyttämään myös huoneessasi fiksummin, kirjahyllyä voi korvata seinähyllyllä, tv-tason ostamalla seinälle laitettavan tv:n. Sinun olisi hyvä myös tutkia kaappisi uudelleen ja miettiä mitä käytät ja mitä et, sängyn alle mahtuu leveitä laatikoita mihin voi laittaa jotain yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1252
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      112
      659
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe