Voiki aikunen ihminen pidellä "rakastettuaan" ku jotain vi..n kiiltäväsulkaseksi öljyttyä lemmikkilintua eksoottisten eläinten näyttelyssä. Jestas mikä etäisyys välillänne. Katot häntä mustine pilkkeines viiskyt metriä alaspäin ja myös hänen ohitteen, ivaa silmissäs, näyttämistä niin että tursuu. Ilm. exilles esiinnyt omistajana nyt? :D En olis ihmeissäni vaik oikeesti oottaisit aplodeja ja ihastuksesta paksuja kohahduksia meiltä, muulta yleisöltäs. Oot kyllä tosi omituinen eläjä ja ihmiset tunnut käsittävän vielä omituisemmin. Mielenkiintosta :))
Poseeraajanaiselle
Myötähäpee
16220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olipa törkee kirjoitus, hyi opettele käytöstapoja.
Oletko kenties katellinen hänelle?
Narskut poseeraa...Tunnenpas pari mäkin.
Narsisti ja narsistin uhri ovat henkisesti hylättyjä lapsia, joiden oireiden määrä ja laatu vaihtelevat hylkäämisasteen mukaisesti. Kun narsisti ajaa itsekkäästi omaa etuaan, uhri asettuu epäitsekkään rooliin ja keskittyy muihin ihmisiin. ”Yhteistä heille molemmille on vääristynyt käsitys omasta itsestä, sisäinen turvattomuus ja henkisesti etäiset ihmissuhteet”, kiteyttää vuorovaikutuksen tutkija Paula Salomaa.
- Narsisti ei ole kasvanut aikuiseksi, eikä hän ole irtautunut vanhemmistaan, kertoo Salomaa. Hänen mukaansa narsismin tausta löytyy varhaislapsuuden vuorovaikutuksesta. Narsistin vanhempi on voinut olla kaikkinielevä, jolloin lapsi joutuu mitätöidyksi. Vanhempi voi myös jättää lapsen huomiotta, jolloin seurauksena on näkymätön lapsi. Kolmas narsismia synnyttävä vuorovaikutuksen muoto on vanhemman ylihemmottelevuus, jolloin lapsesta tulee idealisoitu.
- Narsisti on vajaa persoona, joka ei ole yhteydessä aitoon itseensä, Salomaa huomauttaa. Taustalla on aina joidenkin tunteiden, tarpeiden ja ominaisuuksien kieltämistä. Mitä vakavampi muoto narsismista on kyseessä, sitä sokeampi ihminen itse on sen oireille. Narsisti yrittää selvitä kehittymättömän tunne-elämänsä kanssa, mutta ei pysty kohtaamaan negatiivisia tunteita. Kielteiset tunteet projisoidaankin usein toiseen, tai poistutaan paikalta, jos tilanteessa joutuisi kohtaamaan kielteisiä tunteita.
Toi oli hyvä teksti!! Sulta nimim. narsismi
Suoraan netistä
Ap sun tekstistä huokuu kateus ja katkeruus. Mielenkiintoista-not.
Mä en eläissäin kadehtisi henkilöitä jotka tossa kuvasin. Vikaa päässä tällä joka näyttelykapineeks suostuu, ansaitsis parempaa! Esittelijä taasen ei ikinä opi mitään. Vaihtaa kiltistä miehestä johonki alistuvaan ja sitten uuteen tossuun. Kumppaneilla ylpeillään eikä yhtään terveellä tavalla kyllä, niitä esitellään, niiden palvelualttiutta kehutaan, mut kun passaaja sitten väsyy, saadaan raivareita ja kohta on taas uusi kierrossa. Vanhat itkee kavereilleen niin ettei jaksas enää kuunnella.
Aika epäselvää suomen kieltä kirjoittaa ap. Kuvastuu hyvin tyypin äö.
Mikä seko sä ja sun "yleisös" (?) on ? Seuraat(te) eli stalkkaat jonkun elämää, jokaista liikettä, ilmeitä myöten ja määrittelet hänet sen mukaan, tottakai jollain palstalla. Häkkiin tuollaiset hullut joutuu. Seurailepa siellä kanssaihmisiäsi ja tee sitten raportti tänne jos ulos sieltä pääset.
jo tehnyt raporttia tänne jo useita vuosia..
Ei kuules tarvitse stalkata. Tullaan esittelemään ain uutta kultaa itse, soitetaan summerii. Entiset on samaa frendipiiriä. Ei jaksas enää niijen avautumisia ja itkemisiä sen yhen riikinkanan perään.
Ehkä hän häpeä sinua ja teitä.
Nolohan tuo ap on. Ei tajua että sillä jää oma elämä elämättä kun seuraa vaan muiden omaa. Siinäpähän sitten katuu aikanaan :)
Kun muiden elämät tulee kotiovesta sisään ja frendipiirin yhteisiin kokoontumistiloihin. Mut tää tästä. Kattoa kannattaa millasiin sitoutumiskyvyttömiin ja ivallisiin hyväkskäyttäjiin lankee.
myötähäpee voittavas jotain tuolla purkauksesllas?
Päinvastoin, mikäli sut tunnistetaan, niin yksin olet sinä ihminen, yksin keskellä kaiken.
Se kun on niin että sitä saa mitä tilaa.
Kuules kun kaveripiirissä on tätä ongelmaa puitu iha yhteisesti. Joku pissis vaan kohtelee tyyppejä turhan sikamaisesti, käyttää hyväksi. Ongelma myöskin täällä osumassa omiin nilkkoihin,,aikas monen reaktio semmonen :)))))))) Viihtykää! :'D