Tuli katkos testivoittajan sarjaan. Muut ajavat ohi, Mondeolta odottelen uutta mallia koska sitten tulleekaan mutta kutonenhan pitäisi olla edelleen uusimalli.
Avensis pöllytti kutosen, TM-testi
21
4569
Vastaukset
- Alex
Lue viimeisin tuulilasi sitten: siinä Avensikseen vaihdettiin 30,000 km:n aikana ohjaustehostin ja muuta tavaraa. Ajo-ominaisuudetkin olivat lievästi sanoen surkeat...
Mondeo on kieltämättä hyvä peli ajaa, mutta vetoakselit ja ruoste hivenen häiritsevät...- erämies
kun häviää testeissä sekä skoodalle että tommottille hirvitykselle. ei anna mairittelevaa kuvaa mazdasta, ei. olisko suomeksi sanottuna suorastaan huono?
- Six
Voittiko Avensis jonkun testin? No jo nyt on aikoihin eletty!!!
Näin kerrotaan. Itse en ole vielä lehteä nähnyt. avensikset ja mondeot ja neljänollaseiskat jäivät taakse...
- Mika
Tässä lopputulokset
1.OctaviaII ,pisteet 9,1
2.Toyota Avensis 8,5
3.Mazda 6 8,4
4.Peugeot 407 8,2
5.Ford Mondeo 8,0
- meedio
Mistäs sen tiedät? Mulle ei TM tullut vielä...No ihan hyvä, kerro samalla ens lauantain lottonumerot niin voin ostaa avensiksen, niin riittää sen korjauskassaankin rahaa...;-)
On varmaan syytäkin alkaa muiden "ajamaan ohi", johan kaikki on jo voitettu ja aikaa vastaavan, yhtä miellyttävän pelin kasaamiseen on muilla merkeillä ollut...- lukevat
Joillekkin on kyseinen lehti jo tullut. Ja näin tosiaan oli. Ei testissä mitään autoa (fordia lukuunottamatta) oikeastaan haukuttu. Fordilla kaupunkiajo osoittautui perin hankalaksi. Testi oli dieselmallien testi alle 35000e luokassa.
- PerttiMakimaa
Avensis on loistava auto! Se nitisee sisältä niin paljon että emännän kitinöistä ei kuule enää mitään...
- on on
Onhan se loistava edellyttäen etteivät polttimot ole palaneet..
- meikkis
1.OctaviaII ,pisteet 9,1
2.Toyota Avensis 8,5
3.Mazda 6 8,4
4.Peugeot 407 8,2
5.Ford Mondeo 8,0 - A.L.
Melkoinen pöllytys, jopa 0,1 pisteen ero. Oli sen verran lyhyt testi, ettei vielä tarvinnut vaihtaa ohjaustehostinta Avensikseen (kuten Tuulilasin testissä): siitä olisi voinut pisteet tippua...
- reppumies
eihän ne muutenkaan ole vertailukelpoisia. avea eurooppalaisena autona on rehellisempää verrata vaikka audi a4:ään, saab 9-3:een ja vectraan, mazda6 taas on vertailukelpoinen daewoon, kian ja hyundain kanssa.
- kölli
Mazda6:lla on takanaan loistava tulevaisuus, nyt on jo aika ajanut auton ohi. Tosiasia on, että se on kuitenkin suunniteltu viime vuosikymmenen lopun tarpeisiin ja sen ajan tavoitteilla, nyt on jo maailma ja vaatimukset toiset. Näkeehän sen noista NCAP-pisteistäkin, kuutosen suunnittelun aikana neljä tähteä oli huippusuoritus mutta sen jälkeen viisi on jo de facto -normi jonka alle uusia autoja ei enää paljon markkinoille voi tuoda.
- ???
Mitkä ovat nämä vaatimukset, mistä puhut? Minulle on ainakin auton oston hetkellä yks paskan hailee jotkut studiossa tehdyt törmäyskokeet; 4 tai 5 tähteä, ero on todellakin marginaalinen. Enemmän on merkitystä auton ulkonäöllä, ajettavuudella, varustelulla, tiloilla ja laadulla. Nämä seikat huomioon ottaen Mazda6 on ylivoimasesti paras japsi hinta- ja kokoluokassaan, pesee jopa ison osan ns. europpalaisista.
- Risto Reipas
??? kirjoitti:
Mitkä ovat nämä vaatimukset, mistä puhut? Minulle on ainakin auton oston hetkellä yks paskan hailee jotkut studiossa tehdyt törmäyskokeet; 4 tai 5 tähteä, ero on todellakin marginaalinen. Enemmän on merkitystä auton ulkonäöllä, ajettavuudella, varustelulla, tiloilla ja laadulla. Nämä seikat huomioon ottaen Mazda6 on ylivoimasesti paras japsi hinta- ja kokoluokassaan, pesee jopa ison osan ns. europpalaisista.
se jo alkaa olla kokonaisuudessaan. Niinkuin edellä todettiin: 90-luvun lopun tarpeisiin suunniteltu. Skodakin jo ajoi reilusti ohi, uudesta C5:sta puhumatta. Ja uusi Passat ensi vuonna upottaa Mazdan lopullisesti taas 626-aikojen mitättömyyteen ja unholaan.
- ????
Risto Reipas kirjoitti:
se jo alkaa olla kokonaisuudessaan. Niinkuin edellä todettiin: 90-luvun lopun tarpeisiin suunniteltu. Skodakin jo ajoi reilusti ohi, uudesta C5:sta puhumatta. Ja uusi Passat ensi vuonna upottaa Mazdan lopullisesti taas 626-aikojen mitättömyyteen ja unholaan.
Miten niin? Kerro mulle....kuiskaa ihan hiljaa.....en omista Mazdaa. Tai taidat olla taas yksi joka ei pysty sepustuksiaan perustelemaan. Mitään rävellystä mistään kolaritähdistä en halua kuulla, vaan asiaa! Kerro!
- paskatista
Risto Reipas kirjoitti:
se jo alkaa olla kokonaisuudessaan. Niinkuin edellä todettiin: 90-luvun lopun tarpeisiin suunniteltu. Skodakin jo ajoi reilusti ohi, uudesta C5:sta puhumatta. Ja uusi Passat ensi vuonna upottaa Mazdan lopullisesti taas 626-aikojen mitättömyyteen ja unholaan.
Niin, kyllä jo edellinen passatin malli minullekin tarjosi unohtumattoman ja lähtemättömän vaikutuksen. Suunnilleen miljoona kilometriä on tullut eri merkkisillä ja -mallisilla autoilla ajettua, ja niistä 180 tuhatta vm.-98 passatilla. Ja taatusti passatti oli sillä matkalla enemmän korjaamolla, kuin muut käytössäni olleet yhteensä. Joten kyllä pysyy passatti muistissa, ei vaivu unholaan. Mazda on ollut ensimmäisen sadan tuhannen aikana niin mitätön, ettei ole edes mitään vikaa ollut vielä korjattavaksi.
- Jakke
Onko kuutosen voittojen vuodet ottaneet koville Toyota miehiä? Kaikista kirjoituksista päätellen näin vahvasti on.
Mitäs jos kuutonen voittaakin taas seuraavan bensakoneisten testin? Ei se yksinkertaisesti voi, testaajilta menisi jo maine.- qhhh
on jo sanansa sanoneet.. turvallisuus testeillä ja tällä testillä missä ave vei voiton ei ollut mitään merkitystä.. tyypillistä kutos miesten kateutta.
- ohukainen
Ave on hirvee paksu möhkö mutta mazda on ohut. sehän testissäkin kerrottiin keskeisimpänä ominaisuutena.
- höhöhöhö
ja ohuet pellit... siinä se.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6427882Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4362157Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2272065- 1431648
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511220Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251192Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951063Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65827Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6709Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.54696