Berberiskinkki koko ajan hiekan alla

liskoliina

osaako kukaan kertoa, miten paljon berberiskinkin on normaalia olla hiekkaan kaivautuneena? meille ostettu lisko oli pari ensimmäistä päivää ihan aktiivinen; nousi hiekasta puoleltapäivin, lämmitteli ja liikuskeli muutaman tunnin, ja kaivautui takaisin hiekkaan.

nyt kaveria ei ole näkynyt kolmeen päivään, pientä rapistelua vaan hiekan alta saattaa pari kertaa päivässä kuulua.. syömäänkään ei ole suostunut. alkaa huolettaa, ettei lisko ole sairastunut tms.!

2

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käärmemies

      Skinkkien elinympäristö on "hiekan alla". Meillä on skinkki, jonka näkee tyyliin kerran viikossa.

      Onhan liskolla lämpöä ja valoa tarpeeksi? Jos otus kokee valon määrän liian vähäiseksi, se tulkitsee tilanteen huonoksi sääksi, ja jää maan sisään odottelemaan parempia kelejä. Suomen kesäkin on valtaosan ajasta "huono sää" tällä liskolle, joten jos terraarioon ei paista suora helleaurinko, saa terraarion päällä näin kesälläkin olla useampi tehokas valaisin ja/tai ultravioletti / UV -valaisin. Plus lämpölamppu niiden lisäksi.

      Mutta muutenkin lisko tosiaan viettää valtaosan ajasta hiekan alla. Joten en usko se olisi sairastunut. Korkeintaan tosiaan odottelee aurinkoisempia kelejä.

      • jnkhyutftr

        luultavasti nahan luonti tulossa.. tällöin lisko saattaa olla hiekassa viikonkin putkeen, ihan vaan syystä, että kuvialla nahalla olo on ikävä, ja voimia pitää kerätä varsinaista luomista varten. se on nimittäin rankkaa puuhaa.. nahan luonti-aikaan lisko tosiaan piilottelee paljon, saattaa lopettaa syömisen pariksikin viikoksi, ja juo vettä useasti (mitä muuten ei juuri tee).

        jos muuten viettää eläin on viikkokausia piilossa ja liikkumatta, alkaisin epäilemään että terveydessä tms. on jtn vialla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      34
      2366
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1956
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1601
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1242
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1227
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1056
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1053
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      65
      1039
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      940
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      937
    Aihe