Kuinka vahvalla ja vankalla pohjalla on parisuhteesi asteikolla

0-5 perusteluineen?

Miksi kaipaat sitä ihmistä, jota kaipaat? Kuinka valmis olisit jättämään kumppanisi kaipaamasi ihmisen vuoksi?

Rehellisyyttä kiitos....
25227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Mikä tää tämmönen kysely o? Se mun "hän" tietää kyll, miten nää asiat o.

En vastaa!
Ni.

Äänestä

Typerä kysely. Ei mitattavissa 0-5 asteikolla.

Äänestä
  • niii vot kertoa omin sanoin.

    Äänestä

  • Niin on kuhan läiskyttää kuppia joka lotrattu jo matolle ajat sitten.

    Äänestä

  • jos ei ole kirjoitti:

    niii vot kertoa omin sanoin.

    Mitä se sulle kuuluu?

    Äänestä

  • Oma asia kirjoitti:

    Mitä se sulle kuuluu?

    jakamaan ilkeyttäsi ja katkeruuttasi muualle. Haluan, että tämä ketju pysyy edes jotenkin asiallisena, kauniina ja positiivisena.

    Äänestä

Sanoisinko 2.

Jos kaipaamani mies sanoisi tahtovansa minut ja olevansa pian vapaa, niin kyllä olisin heti valmis. Tunteeni ovat vahvat häntä kohtaan. Ja tuntuu että olisin kyllä muutenkin valmis vapautumaan tästä nykyisestä, joka ei ole valmis tekemään ongelmien korjaamiseksi juuri mitään, vaikka olen asiallisesti yrittänyt sanoa ja pyytää.

Äänestä

Jos kaipaa toista ei tarkoita et puolisossa vikaa.

Äänestä
  • eihän tossa kysytty onko puolisossasi vikaa, vaan kuinka vakaalla pohjalla parisuhteesi on ja olisitko valmis lähtemään rakkauden vuoksi.

    Äänestä

  • Jassooti jassoo. No miks se olis sen toisen kaa jos se kaipaa toista?äsijärven tangostako se pitää sinulle vääntää?

    Äänestä

Puolisossa ei olekaan vikaa, en vain rakasta häntä.

Äänestä
  • Minun puolisossani oli vikaa juuri puolisona. Ei muuten. Ei sellaisesta tule pidemmän päälle mitään. Vaikka kuinka yrittäisi. Ja kukaan ei voi sanoa mulle, ettenkö olisi yrittänyt.

    Äänestä

Ei taida riittää eron perusteluksi se, että on joku toinen mielenkiintoinen ihminen. Täytyy olla jotain vikaa siinä nykysuhteessakin. Näin se on.

Äänestä
  • Hyvin sanottu. Jos liitossa ei menetettävää, helppo lähtö ois, lähtö silloin vaikka ei olis ketään muuta.

    Äänestä

  • Harmaa alue kirjoitti:

    Hyvin sanottu. Jos liitossa ei menetettävää, helppo lähtö ois, lähtö silloin vaikka ei olis ketään muuta.

    tässä aloituksessa edes kysytty, vaan sitä kuinka vahvalla pohjalla suhde on ja kuinka helposti olisi valmis lähtemään suhteesta kaipaamansa ihmisen vuoksi. Älkää nyt koko ajan viekö keskustelua täysin asian vierestä ja alkup. aihe ohitettuna.

    Äänestä

Omasta puolestani voin sanoa, että vaikka olen palstaillut vuosia en ole koskaan kaivannut täällä ketään muuta kuin sitä omaa ihmistäni.

Väärä vastaus tähän kysymykseen, siltä tuntuu, kun näiden kysyjät tuntuu automaattisesti olettavan, että varatuilla on aina joku ulkopuolinen kaivattu. Mikäs siinä. Ihan vapaasti. Kunhan muistatte elää sitä ihan oikeaakin elämää ja elätte oikean elämän faktojen mukaan, ei kuvitelmien.

Äänestä
  • Oikein!

    Äänestä

  • "siltä tuntuu, kun näiden kysyjät tuntuu automaattisesti olettavan, että varatuilla on aina joku ulkopuolinen kaivattu."

    Olit väärä vastaamaan, olet siinä oikeassa. Automaattisista oletuksista sen verran, että tämä palsta on täynnä varattuja ihmisiä, jotka kaipaavat oman suhteen ulkopuolista henkilöä, vaikka sinä et henkilökohtaisesti sattuisi kaipaamaan. Aloituksen kysymys olikin ilmiselvästi osoitettu näille ihmisille, ei sinun kaltaisillesi.

    Ilmiselvästi aloittamani kysymys on myös todella tulenarka aihe, jota ei oikeastaan edes uskalleta ajatella, saatika vastata. Ymmärrän.

    Äänestä

  • rautalankaa... kirjoitti:

    "siltä tuntuu, kun näiden kysyjät tuntuu automaattisesti olettavan, että varatuilla on aina joku ulkopuolinen kaivattu."

    Olit väärä vastaamaan, olet siinä oikeassa. Automaattisista oletuksista sen verran, että tämä palsta on täynnä varattuja ihmisiä, jotka kaipaavat oman suhteen ulkopuolista henkilöä, vaikka sinä et henkilökohtaisesti sattuisi kaipaamaan. Aloituksen kysymys olikin ilmiselvästi osoitettu näille ihmisille, ei sinun kaltaisillesi.

    Ilmiselvästi aloittamani kysymys on myös todella tulenarka aihe, jota ei oikeastaan edes uskalleta ajatella, saatika vastata. Ymmärrän.

    Olihan se minullekin siinä missä muillekin. Kyllä varatutkin sitä omaansa kaipaavat niinä hetkinä kun eivät ole yhdessä. Tulenarkuudesta en niin tiedä. Enemmän olen joskus huolissani täällä niistä ihmisistä, jotka vetävät näistä palstajutuista "faktoja" reaalielämään.

    Äänestä

Aika vahvalla. Se ei nyt auttanut, kun tunteet eivät olleet mun, ne vaan tuli!?

Äänestä
  • Hieno juttu.

    Äänestä

0 on oman parisuhteeni vankkuus. Kumppani on kuin ilmaa, tunne puuttuu ja siitä on jo kauan kun se on hävinnyt. Ei mitään halua enään, ollaan ystäviä ja suhdetta pyöritetään yhteisten asioiden ja lapsen vuoksi. Sama juttu kun yhteisen yrityksen pyöritys, molemmilla tietty hyvä intressi jatkaa teatteria. Jos vielä joskus ihastun, lähden tästä esityksestä kävelemään heti ja pistän tämän Oy.n konkkaan ;-)
Tätä en ymmärtänyt aikaisemmin ja nyt on myöhäistä, sen kaivatun suhteen. Hänen joka herätti minut tästä farssin pyörityksestä ja jota täällä joskus kaipailin..
Tosihan on, jos suhteesta on jo parisuhteeseen kuuluvat tunteet hävinneet, niin vain silloin voi ketään muuta kaivata.
Surullista oli, että omalle herättäjälleni kerroin liian myöhään eläväni avioliitossa ja hän kerkesi tehdä sen päätösen, ettei muiden liittoja halua olla särkemässä ja nyt kiroan asiaa päivittän. Yritän viisastua ja lopettaa tämän liiton mahdollisimman pian, ettei katkeruuteni ala heijastumaan puolisooni, joka on kuitenkin syytön näihin tapahtumiin. Ja myös siksi, jos samanlaisiin tunteisiin vielä joskus törmäisi, niin olisin vapaa niistä nauttimaan!
Tämä on elämää, ei sen vähempää..

Äänestä

Katotaan mitä syksymmällä tapahtuu.

Äänestä

Aika vahvalla nyt. Olemme selvinneet vaikeuksista liitosta. Kaipaan silti toista joka tuli minulle tärkeäksi kun puolisoni petti ja laiminlöi minua. En aina tiedä mitä tunnen, mutta liittoni on nyt ainakin vahvoilla ja nautimme taas toistemme seurasta. Onhan meillä myös ihanat lapset. Voisi sanoa että rakastan kyllä puolisoani. Uskon että kahta ihmistä voi haluta ja rakastaa...

Äänestä

Korpeaahan se välillä, joskus usein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaipaajille kirjoitti:

0-5 perusteluineen?

Miksi kaipaat sitä ihmistä, jota kaipaat? Kuinka valmis olisit jättämään kumppanisi kaipaamasi ihmisen vuoksi?

Rehellisyyttä kiitos....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu