Tauti suuhun kun nuolee pimppaa

Mörköntsä

Onko kellään kokemuksia ja onko kukaan miehistä saanut tautia naiselta suuhunsa kun on naikkosta lirputellut?

Miten oireili?

Jostain luin että miehen on hankalampi saada suuhun nuita tauteja pimpin nuolemisesta...tiiä sitten

8

5169

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haloooooo00000000000

      Suuseksissä oli se sitten miehen, naisen tai kummankin kanssa tartuntariski yleisesti on pienempi kuin anaaliseksissä tai sukupuoliyhdynnässä.

      Onko tämäkin väännettävä rautalangasta -_-

      Sukupuolitaudit tarttuvat jos olet seksuaalisessa kontaktissa miehen tai naisen kanssa jolla on sukupuolitauti.

      Se kuinka todennäköisesti tartunta tapahtuu riippuu omasta immuuniteetistäsi ja yleisestä terveydestäsi, viruksen tai bakteerin kannasta ja virus tai bakteeri arvoista jota kumppanisi kehoneritteissä joiden kanssa olet kontaktissa on.

      Herpes tarttuu jo pelkästään suutelemalla kun taas kondylooma ja tippuri taas tarttuvat helpoiten nielunlimakalvon läpi tai haavojen kautta, se kuinka hyvin sinun immuunijärjestelmä torjuu nämä bakteerit ja virukset on sitten eri asia.

      Paras tapa suojautua sukupuolitaudeilta on vetää käteen ja tyytyä siihen tai olla uskollinen kumppanille joka on uskollinen sinulle, muussa tapauksessa sopii käyttää kondomia tai vähintään tiedostaa ettei suojaamatonseksi ole tuntemattomien kanssa harrastettuna turvallista ja käydä säännöllisesti testeissä.

      Sukupuolitaudit ovat kaikki lähes aina oireettomia, voit siis kantaa HI-virusta ja saat asian selville 5 vuoden kuluttua saadessasi ensimmäisiä vakavia komplikaatioita tai jälkitartuntoja kuten keuhkokuume ja kapoosin sarkooma.

      Saatat saada tietoon Herpeksestäsi vasta kun tartutat sen henkilöön jolla on oireita tai on käynyt testeissä (Herpes näkyy testeissä vain kukinnan aikana eli sen 14-17 päivän aikana kun tartunta riski on olemassa) sillä jotkut ovat syntyneet herpeksen kanssa ja eläneet täyden elämän ilman minkäänlaisia oireita.

      Älä kysele oireita tai edes ajattele hakeutuvasi testeihin jos oireita tulee, sillä sukupuolitautien oireet ovat samat kuin flunnsassa, nuhassa, närästyksessä ja monessa ihan tavallisessakin vaivassa jotka menevät ja tulevat nopeasti.

      Sukupuolitautien oireet eivät ole näkyviä, sinulla voi olla genitalia tippuri joka oireilee aiheuttaen virtsaamisen aikana kirvelyä, aiheuttaen virtsatietulehduksen, tekee sinut sukukypsyttömäksi, aiheuttaa syövän tai ei oireile lainkaan mutta sukuelinten ympärillä näkyy näppylöitä.

    • kielletään nuolenta

      Tupakoinnin vähentymisen ansiosta pillun nuoleminen on nousemassa #1 kurkkusyövän aiheuttajaksi. Papilloomavirus aiheuttaa sitä siis ja mitä ilmeisemmin tarttuu.

    • kokemusta

      joo kyllä siitä voi sukupuolitaudin saada. Käytä suojaa. Kysy seksikaupasta, millaista. Tai apteekista, ja mieluiten kovaan ääneen varttia yli neljä :-)

    • ÄLä litki!

      Minä nuolin ja nyt tippuu hampaat suusta. Suuta kuivattaa ja kukku on kipeä, en pysty hengittämään kunnolla.

    • Tippuri

      Nuolin salarakastani ja sain nielutippurin. Minulla ei ollut haavoja, mutta kyllähän noita pillunesteitä tulee nieltyä ja sitä kautta iski päälle. Oli itselläni oireeton mutta tartutin vaimoni ja nyt onkin kiva soppa edelleen. Yhdessä ollaan ehkä vähän aikaa mutta aika tuskaista on...

    • panomiehen ohje

      Suu pois vitusta!

    • naikkonen3

      Sain nieluklamydian alapäähäni, kun annoin miehen nuolla ilman, että oli suuseksisuojaa. Samat oli oireet kuin ns. tavallisessakin klamydiassa ja samoin hoidettiin pois kuin tavallinen klamydiakin.

    • lääkäri Kari

      Ei muuta kun kalua vittuun. Kieltä älä laita!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      91
      8814
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      48
      4781
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4451
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2706
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1526
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1316
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1266
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1192
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1170
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1110
    Aihe