Lisäpitkät LED:eillä veneeseen?

Valopäätön-75

Tarvitsisi syksyksi valoa keulalle jotta ei ajele rysien yms. yli. Käyttötarvetta ehkä kerran syksyssä joten en ala mitään kiinteää/kallista asentamaan.

Miltä kuulostaisi jos hakisi Biltemasta jonkin auton lisävalon tai kaks ja tilais kiinasta niihin esim. H3 20W LEDit? Hintaa tällaiselle setille kertyis about 30€.

40W pystyisi vielä ottamaan tupakan sytyttimestä ja johto vaan keulaluukusta pihalle. Itse valot vain jollain puristimella tms. keulalle vaikka kaiteeseen kiinni.

Onko kokemusta kiinan LEDien valotehosta ja miltähän se valokuvio näyttäisi? Alkaako rysät ja verkkoliput näkymään paremmin kuin taskulampulla .

http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autotarvikkeet/Valaistus/Lisavalot/Kaukovalot-2-kpl-42341/
http://www.ebay.com/itm/2X-H3-20W-High-Power-Car-LED-Cree-White-Light-Fog-Light-Headlight-Bulb-12V-DC-/201119290521?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item2ed3a4d499&vxp=mtr

2

2667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuullostavat vähän huonolta idealta sinun esittämälläsi toteutuksella.

      Verkot ja rysät tuovat toki huomattavaa lisäjännitystä keväisin ja syksyisin, huonosti merkityt sellaiset jopa valoisallakin. Toisaalta pimeälläkin näkee hyvässä säässä merellä yllättävän hyvin, pitää vain ensin antaa silmän tottua pimeään jopa puolen tunnin ajan. Siksi on vain kaksi vaihtoehtoa pimeällä, ajaa ilman silmän altistusta millekkään muulle kuin punaiselle valolle, tai ajaa sokkona valoa apunaan käyttäen.

      Veneillessä pitää nähdä muuallekin kuin suoraan eteen, joten jos haluat käyttää valonheitintä niin tee siitä yksinkertaisesti käsin ohjattavissa oleva versio. Noilla tarvikkeillahan se onnistuu helposti, lisäät vain metalliputken pätkän, jonkinlaisen kuulan jonka läpi se putki kulkee, ja teet läpiviennin katon läpi.

      Muistathan, että et koskaan saa valaista kohti toista venettä (ohjailtava malli), tai vastaavasti sinun tulee samuttaa nuo ainakin 2 mpk ennen kohtaamista (kiinteä malli). Muuten toisen veneen kippari menettää pimeännäkökykynsä, lisäksi kiinteässä mallissa nuo etävät veneesi kulkuvalojen näkymisen kohtaavassa veneessä (mikä on lainvastaista).

    • Valopäätön-75

      OK ja kiitti

      Läpivientiä ja johdotuksia en kehtaa alkaa tekemään joten taidan tyytyä tup.syt. käsivalaisimeen ja kattoluukusta tiirailemaan jos tarve vaatii ajon aikana. Ehkä jokin ständi vielä sille niin saa kädet vapaaksi kun ajelee laituriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1188
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      153
      1152
    3. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1075
    4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      82
      976
    5. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      45
      884
    6. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      55
      818
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      54
      780
    8. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      775
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      71
      721
    10. Upea takamus

      Sulla on nainen upea takamus.
      Ikävä
      32
      712
    Aihe