Nyt on ilmennyt sellainen ongelma omassa sisäperämoottori vetolaite -veneessä, että aina tietyisssä tilanteissa moottoria käynnistettäessä jäähdytysveden mukana tulee dieseliä (arviolta 0,3-0,5 litraa kerta). Ongelma ilmenee kun moottorin käynnistää muutaman vuorokauden tauon jälkeen tai tankkauksen jälkeen toisella käynnistyskerralla (ei siis välittömästi tankkauksen jälkeen.) Keskimäärin ongelma ilmenee noin joka viides käynnistyskerta. MItenköhän ongelmaa voisi lähteä ratkomaan? Polttoaineen palautusletkujen kanssa on aiemmin ollut murheita, voisikohan liittyä niihin.
Vastaukset 9
Eiköhän 0,02 litraa ole lähempänä totuutta. Ja vaikka olisikin enemmän, niin nopeasti se haihtuu.
Eli, kunhan veneen pilssiin ei vuoda, niin ei tarvitse tehdä mitään.- vm 41
Polttoaineen vuodot ovat aina varteenotettavia asioita, joita ei parane vähätellä.
Yleensä ne aiheuttavat vaaratilanteen silloin, kun ei saisi, sekä olinpaikassa missä avunsaanti on mahdollisimman kaukana.
Etsi tai etsitytä paikanpäällä syy miksi vuotoa esiintyy, täällä se menee vain arvailuiksi, sekä € suutarin neuvoiksi. - kyselevä
vm 41 kirjoitti:
Polttoaineen vuodot ovat aina varteenotettavia asioita, joita ei parane vähätellä.
Yleensä ne aiheuttavat vaaratilanteen silloin, kun ei saisi, sekä olinpaikassa missä avunsaanti on mahdollisimman kaukana.
Etsi tai etsitytä paikanpäällä syy miksi vuotoa esiintyy, täällä se menee vain arvailuiksi, sekä € suutarin neuvoiksi.Miksi sinä vm41 vastaat asioihin joita et ollenkaan ymmärrä?
- Litran mitallako?
Hiukan jäi myös minua mietityttämään tuo määrä.
1/2 litraa on paljon, miten se on mitattu?
Toinen kysymys on tietenkin mistä tiedät, että se on dieseliä?
Onko makeavesijäähdytteinen kone?
Onko polttoaineen paluukierrolle lämmönvaihdinta?
Minkä kone on kyseessä?
Onko tämäkin taas niitä trooleja? - kohai1
Mittaus perustuu ihan omaan mututuntumaan. Pahimmillaan dieselin peittämä alue on reilun parinkymmenen neliön luokkaa. Pitkään itsekin mietin, että voinko varmasti tietää, että se on dieseliä, mutta öljyn määrissä ei näy muuutoksia ja dieseliltä se mielestäsi haisee.
Kone on makeavesijäähdytteinen ja mielestäni paluukierrolle ei ole lämmönvaihdinta. Koneena on marinoitu hiacen diesel ja kyseessä ei ole trooli.- hiatsu
Noh, 20m2 tyynellä veden pinnalla ei ole määrällisesti kuin joitakin senttilitroja.
Se voi ihan yhtä hyvin olla moottoriöljyä koska diesel voi haista muutenkin käynnistettäessä.
Hiacen moottorissa oli aikoinaan tyyppivikana liian pienet öljyn paluukanavat, jotiden seurauksena öljyä kertyi koneen yläpäähän kuormitettaessa. Sitä sitten joutui vähän sinne ja tänne. Muutama pisara moottoriöljyä ei näy vielä kulutuksessa.
Mutta jos oletetaan, että se on dieseliä, niin ainoa tapa, millä sen saa pakoputkeen, on palamattomana sylinterin läpi. Näin voi tapahtua, mutta määrä on pieni vaikka käynnistys kestäisi kauankin. Jos pakokaasu ei ole valkoista tai kovin nokista, niin aine tuskin on dieseliä.
Veikkaisin, että pakokaasu on sävyltään hieman sinertävää ja moottori kuluttaa jonkin verran öljyä. Pakoputkeen pakokaasun mukana tuleva öljy irtoaa seisomisen aikana putken reunoilta ja nousee jäähdytysveden pintaan. Kun käynnistät, se lähtee kerralla lkiikkeelle, jolloin öljy näkyy veden pinnalla.
Jos kyseessä olisi kansiongelma, niin öljyä olisi makeavesipuolella paisuntasäiliön pinnalla. Mottori voi myös puhaltaa sylinterin paineet makeavesikiertoon, jolloin makeavesipuolelta nousee kuplia.
Sitten on vielä yksi kohde, joka voi päästää öljyä veteen: Se on merivesipumppu. Tarakasta sen tiivisteet.
Tässä yhteydessä on hyvä tarkastaa myös moottoriöljyn väri ja määrä. Jos väri on maitomainen, tai öljyssä on kiteitä, vettä tulee öljyn sekaan (=kansivika). Jos öljy on väriltään normaalia, mutta määrä lisääntyy, niin dieseliä pääsee öljyn sekaan (pumpun tiiviste).
Vika ei ole hyvä, mutta jos nesteet on OK, savun väri OK, öljyn paine OK ja koneen lämpötila OK, niin tuskin normaalia kulumista vakavampaa.
- kohai1
Kiitoksia asiallisesta vastauksesta. Merivesipumppu on vajaa vuosi sitten ammattilaisen toimesta vaihdettu, pakokaasu on väriltään normaalia, samoin öljy enkä ole huomannut öljyn määrän lisääntyvän enkä vähentyvän. Samoin öljyn paineen ja moottorin lämpötilan kanssa ei ole ongelmia. Taitaa mennä siis tyyppivian puolelle.
- jokin tolkku sentään
Kunnossa se kuitenkaan ei ole, joten ei toi nyt pitäisi kovin vaikea homma olla selvitettäväksi, mistä saasteet vesistöön päästät.
- Älä ota enää :D
jokin tolkku sentään kirjoitti:
Kunnossa se kuitenkaan ei ole, joten ei toi nyt pitäisi kovin vaikea homma olla selvitettäväksi, mistä saasteet vesistöön päästät.
Aina, kun joku tekninen keskustelu tulee "valmiiksi", löytyy joku pöllöpää, joka esittää voimakkaan väitteen tyystin ilman mitään perusteluita tai muuta osaamista.
Puuttuu vain, että lisäisi alkuun ikään kuin perusteluksi:
- Onhan se selvää, että ei ole kunnossa...
- Kaikkihan sen tietävät ettei ole kunnossa...
- Sanomattakin tietää ettei ole kunnossa...
- Kunnossahan se ei kuitenkaan ole...
Odotan mielenkiinnolla tältä tekniikan tohtorilta perusteita, jotka liittyvät muuhun kuin huonon itsetunnon ja nousuhumalan mukaan tuomaan varmuuteen ja uhoon :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39665
- 86638
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31580Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38537Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511- 34502
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?62495- 63491
- 68479