Yksi täälläkin tunnettu suurperheblogisti ( http://www.viipaleita.net/blog/satu/2014/07/18/viidentena-ja-viimeisena-paivana-nikon) , joiden lapsien hektistä elämää kritisoidaan parhaillaan toisessa ketjussa on tänään viemässä pienet lapsensa ja lastenlapsensa allaolevan taiteilijan uuden näyttelyn avajaisiin. Minulla ei ole mitään alastontaidetta vastaan ja nuo työt ovat itsessään upeita ja sekin on hienoa, että lapset opetetaan arvostamaan kulttuuria pienestä pitäen.
Silti minusta yhdistelmä pienet lapset ja alastontaide on hiukan outo ja vastenmielinen. Itse en omia pikkulapsiani tuonne raahaisi ja eikö ne avajaiset muutenkin ole enemmän sellainen aikuistenjuhla eikä lastentapahtuma?
http://sampokaikkonen.com/fi/maalaukset/
Silti minusta yhdistelmä pienet lapset ja alastontaide on hiukan outo ja vastenmielinen. Itse en omia pikkulapsiani tuonne raahaisi ja eikö ne avajaiset muutenkin ole enemmän sellainen aikuistenjuhla eikä lastentapahtuma?
http://sampokaikkonen.com/fi/maalaukset/
Vastaukset 3
Vanhimmat
Taide ei ole pornoa. Alastonkuvat ovat vain alastomia ihmisiä, ja kaikkihan me ollaan alasti vaatteitten alla. Voi olla hyväkin että lapset tottuvat ihmisen alastomuuteen luonnollisena ja kauniina asiana, jossa ei ole mitään ihmeellistä.
Totuin itse lapsena isäni piirtämiin alastontutkielmiin ilman minkäänlaista kielletyn tuntua, ja olin välillä itsekin mallina. Katselin kotona olevia taidekirjoja, joissa oli piirroksia alastomista ja ihailin, kuinka hienosti ne oli piirretty, ei tullut edes mieleen että niissä olisi jotain muuta kuin taidonnäyte vaikeasti kuvattavan ihmiskehon tallentamisesta. Aikanaan koulukirjoissa esiteltiin maailman taiteen mestariteoksia, jälleen alastonkuvia, ja ilman että olisi edes ajateltu seksiä. Historiankirjakin oli täynnä kreikkalaisia patsaita...
Turha tehdä kaikista mutkattomista ja luonnollisista asioista niin vaikeaa.
Taide ei ole pahaksi lapsille, mutta TV:n pornahtavat elokuvat ja sarjat ovan ennemminkin sellaista, miltä lapsia pitäisi varjella. Pahinta taitaa olla Salattujen elämien kieroutuneet ja sairaat ihmissuhteet ja avoin seksuaalisuus, jota lapsi ei ole valmis vastaanottamaan
Totta, TV:ssä lapset näkevät alastomuutta paljon vahingollisemmassa muodossa kuin taide. Nähdään seksiäkin jopa tosi karkeina versioina, eikä elokuvan haitallisuus vähene, vaikka aikuiset katsoisivat lapsen kanssa.. Alastomuus taiteessa saattaa päinvastoin osoittaa, että alastomuus on myös kaunista ja arvokasta.