Mazda 626 GLX 2.0 -97 ??

HirviPOWER

Olen ostamassa Mazda 626 GLX 2.0
vuosimallia -97 Kilometrejä siinä on alle 80000 tkm. Onko jotain tyyppi vikoja tai jotain tossa mallissa. Kävin ajaan ja ihastuin kyllä heti. Tosi hyvä käteen, hiljanen ja tasanen kyyti. Potkuakin tuntu löytyvän ihan hyvin ettei jalkoihin tarvinu jäädä. KOMMENTOIKAA??!!!

8

1029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuh

      en tiedä onko kyseessä vanha vai uusi korimalli (GE vai GF) mä ajoin -94 mallisella (GE)vastaavalla suht pitkään ja ihan kohtuullinen peli oli.

      Tilaa riitti, melukaan ei ihan pahimpia ollut ja ennen kaikkea parasta oli se luotettavuus (sillä oli muuten ajettu jo 170 tkm, kun luovuin).

      Ainoa varsinainen vika omana omistusaikanani oli jumiutuva käsijarru ja sekin johtui osin siitä, että ruostesuojaaja oli roiskinut massaa reippaasti myös niihin jousiin siellä takajarruille vievissä piuhoissa.

      Ai niin ja ihan varma en ole, mutta lambda saattoi olla hieman viallinen loppuvaiheessa, koska katsastuksessa arvot olivat oudot. Tosin sitten katsastusmies tyhjensi siinä heidän mittarissa olleen jonkin vesisäiliön(?) ja sen jälkeen mitattuna arvot olivat ihan ok. Sanoi, että jos kyseinen säiliö on liian täysi tai jotain, niin voi antaa virheellisiä tuloksia?!

      Rengaspaineista tuon Matun alusta on suht tarkka ja se hieman parempi mukavuus kostautuu tietyissä tilanteissa aavistuksen löysempänä peränä (esim. raju kiihdytys kurvissa tuo perästä esille mielenkiintoisia liikkeitä), mutta sekin aiheutuu monesti vääristä rengaspaineista. Kesällä kovemmat paineet talvella alemmat oli mielestäni hyvä ratkaisu.

      Mukavuus ja ajettavuus ei ole ihan yhtä hyvä, kuin joissakin eurooppalaisissa, mutta sekin mukavuus on makuasia; itse pidän alustasta, joka ehkä on herkempi tapahtumille, mutta joka näin myös kertoo enemmän siitä, mitä tapahtuu. Talvella perä irtoaa herkästi, mutta toisaalta myös varoittaa kyllä ajoissa aikeistaan. Ja tässäkin siis rengaspaineilla saa helposti ominaisuuksia hiottua.

      Ja sitten kaikista näistä ajaa ohitse se jo mainitsemani käyttövarmuus, jota vastaavaa ei yksikään eurooppalainen autoni vielä ole tarjonnut.

      Sitten jos himoitsemasi peli on GF, niin siinä alusta on jo hieman jäykempi (ei enää pyritty "keinotekoiseen" mukavuuteen alustan kustannuksella) eli voisin sanoa, että se on semmoisen perinteisen tuntuinen ja näköinen Mazda =) Mukavuudessa on ainakin melutason suhteen noustu jälleen yksi pykälä ylöspäin vaikka äänieritys ei aivan täydellinen ole siinäkään.

      Itse en ole ajanut GF:llä kuin muutamia tuhansia kilometrejä, mutta viattomuudeltaan uskoisin olevan vähintään yhtä hyvä, kuin aiemmatkin mallit, huolimatta siitä, että tekniikka on hienontunut ja lisääntynyt.

      Kokonaisuutena erittäin kelpopelejä siis ja itse asiassa tunnustettakoon, että kun nykyisestä euro-autostani pääsen eroon, himoittaisi palata takaisin GE tai GF-korin Matukkaan.

      • HirviPOWER

        Se Matukka on uudempaa korimallia eli onko se sitten GF??? Kiitos vastauksesta. Ei ainakaan jäänyt huono maku Mazdasta :)


    • joukiinen

      Niinkuin jo sinulle kerrottiinkin, on kyseiset Mazda mallit osoittautuneet luotettaviksi.
      Vähän on kyseisellä yksilöllä ajettu. Kohta puoliin siinä lähestyy jakohihnan vaihto, se kannattaa tehdä ajallaan. Ja tietysti huoltaa autoa muutenkin.

      • HirviPOWER

        Onko jakohihnan vaihto siinä 100000 tkm välein?????


      • jani
        HirviPOWER kirjoitti:

        Onko jakohihnan vaihto siinä 100000 tkm välein?????

        jakohihnan vaihto on 100000km välein, mutta kannattaa tehdä jo 90000km:n kohdalla, niin ei tarvi viedä ylimääräistä kertaa huoltoon.

        GF-sarjalaisissa yleisimmät ongelmat ovat:
        -istuimenlämmittäjät eivät toimi (elementit rikki)
        -magneettiventtiilivika (2/3 vaihteella n. 50kmh nopeudessa kuuluu tikittävä säksätys)
        -käsijarru tehoton. (=pitää muistaa käyttää)

        muuten on hyvä peli. minulla vm -98 ajanu 150tkm. ei ole ollut muita ongelmia.


      • joukiinen
        HirviPOWER kirjoitti:

        Onko jakohihnan vaihto siinä 100000 tkm välein?????

        Joku jo vastasikin että remmin vaihtoväli on 100000km:iä, muistaakseni 1.8litraisissa saman sarjan 626:sissa väli on 90000km:iä.
        Moottoriöljyt kannattaa vaihtaa mielestäni noin 7500km:n välein, 15000km:n sijaan, ei ala venttiilit turhaan naputtamaan.


      • HirviPOWER
        jani kirjoitti:

        jakohihnan vaihto on 100000km välein, mutta kannattaa tehdä jo 90000km:n kohdalla, niin ei tarvi viedä ylimääräistä kertaa huoltoon.

        GF-sarjalaisissa yleisimmät ongelmat ovat:
        -istuimenlämmittäjät eivät toimi (elementit rikki)
        -magneettiventtiilivika (2/3 vaihteella n. 50kmh nopeudessa kuuluu tikittävä säksätys)
        -käsijarru tehoton. (=pitää muistaa käyttää)

        muuten on hyvä peli. minulla vm -98 ajanu 150tkm. ei ole ollut muita ongelmia.

        Onko se vakavaa se magneettiventtiilin ääni ja miks se pitää sitä ääntä???
        Mikä sen virka on autossa????
        Missä päin se on autossa????


      • HirviPOWER
        joukiinen kirjoitti:

        Joku jo vastasikin että remmin vaihtoväli on 100000km:iä, muistaakseni 1.8litraisissa saman sarjan 626:sissa väli on 90000km:iä.
        Moottoriöljyt kannattaa vaihtaa mielestäni noin 7500km:n välein, 15000km:n sijaan, ei ala venttiilit turhaan naputtamaan.

        Pitääpä vaihtaa öljyt sitten aina hyvissä ajoin.
        Mitä öljyä käytät????
        Paljonko vie öljyä????


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4018
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2881
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2302
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      746
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      740
    Aihe