Kuinka paljon *pelkkä EU:n byrokratian pyörittäminen oikein maksaa?
Koko EU on vain pykälänikkarien suojatyöpaikka,
mistä ei näköjään seuraa mitään hyvää.
Pelkkä löyhä kauppa- ja rahaliitto olisi riittänyt, nyt on paskallakäyntikin tehtävä direktiivin mukaisesti.
EU:n hinta.
3
206
Vastaukset
- Elättäjä
Työryhmän mukaan verotus on kilpailukyvyn este.
Julkinen sektori EU työttömät eläköityminen = paljon elätettäviä, huono huoltovaste- pdgjfp
Valtio ja markkinat ovat sikäli samaa perhettä, että markkinat ovat saaneet huitoa maailmalla ja tuloksena järkyttävät riskisijoitukset 80- luvulla kun yritysmaailmaa ei neuvot vähempää voineet kiinnostaa. Valtio ei siis voi markkinoiden päätöksentekoon vaikuttaa, mutta vastaa sen epäonnistumisesta. Nykyinen menestys luetaan lähinnä yritysten omaksi tuloksi, "voitoiksi" sijoittajille. Siksi meillä ei ole töitä.
Tiedämme mitä tapahtui, mutta huomatkaa ettei siitä juuri puhuta! Yllättäen syy löydetäänkin julkisesta sektorista, kansalaisten rappiosta, eläkeläisistä jne. Verot nousivat yritysten tappioista kansan maksettavaksi, mutta nyt onkin kansa itsessään niin kallis, että palveluista pitää tinkiä.. jotta täällä voitaisiin taas alkaa investoimaan (älkäämme vaan oppiko virheistä mitään).
EU:lla yritykset pääsevät pois Suomen verotuksesta ja työntekijöiden vaatimuksista. Täällä kun ei voi tehdä suuria voittoja. Nyt kun velat ovat hyvin maksussa, voikin lähteä ulkomaille niitä voittoja tekemään..
- Lässymies
Ihan höpönlöpöä ey:en "asiantuntijoiden puheet"
He itse noudattavat ohjeitaan ja sääntöjään niin heillä menee huonommin kuin suomessa.
Ongelmat ovat täysin eri luokkaa kuin suomessa, jopa täydellinen romahtaminen uhkaa.
Kuningas USA:kaan ei pärjää ryöstämättä muita.
Minun mielestä saisivat pitää viisautensa omana tietonaan,hoitakoot ensin omat asiansa kuntoon.
Kaikki yltiökapitalismin ja suurryöstäjäyritysten kannattajat saisivat muuttaa saksaan tai ranskaan.
Suomessa pärjtään ilman heitäkin. Ehkä muutama surkea firma lähtee mukana, mutta mitä siitä.
Miksi suomesta pitää tehdä samanlainen loukko kuin muista maista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 935984
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963025Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262810Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262085Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764