Haluaisin kysyä, mistä pakonomainen hymyileminen esim. ollessani hermostunut tai jännittynyt johtuu?
Luin jonkin aikaa sitten kirjan, jossa kuvailtiin lyhyesti hymyilemistä yhtenä jännityksen oireena, mutta siinä ei kerrottu, mistä se johtuu tai miten sitä voi auttaa.
Ei sillä että hymyilemisessä mitään pahaa olisi, mutta jossakin tilanteissa se on kiusallista.
Hymyileminen
6
1797
Vastaukset 6
- Smile
Olen myös jännittäjätyyppiä ja hymy jää helposti niin sanotusti päälle. Entisessa työpaikassani siitä joskus naljailtiin minulle. En pitänyt työtehtävistä, mutta pinnistelin ja ponnistelin työsuhteen loppuun asti. Vaikka oli paha olla, niin oli pakko hymyillä. Liika miellyttäminen lienee kotikasvatuksen tulosta..
Joskus hymyily voi aiheuttaa väärinkäsityksiä. Ihmiset ovat helposti epäluuloisia ja luulevat sinun naureskelevan heille.
Mutta minusta sinun ei kannattaisi liikaa pohtia asiaa! Hymy voi olla ihan normaali juttu, Suomessakin. Tsemppiä! :)- smile
Tätä olen moneen kertaan miettinyt; aina sanotaan että pitää hymyillä, mutta kun hermostuksissaan hymyilee esim. työhaastatteluissa, työnantaja kysyy "mikä on niin huvittavaa?". Yrittäisivät päättää...
Kiva tietää että meitä on muitakin! :) - Smile
smile kirjoitti:
Tätä olen moneen kertaan miettinyt; aina sanotaan että pitää hymyillä, mutta kun hermostuksissaan hymyilee esim. työhaastatteluissa, työnantaja kysyy "mikä on niin huvittavaa?". Yrittäisivät päättää...
Kiva tietää että meitä on muitakin! :)Muistelen itse kauhulla koulukuvauksia, kun jännitin, punastelin ja irvistelin joka kuvassa. Nyt yli kymmenen vuotta viimeisimman koulukuvauksen jälkeen osaan poseerata ja väläyttää luontevan, kauniin hymyn.
Mitä enemmän minulle on ikää (ja kokemusta) tullut, sitä vähemmän enää jännitän tai kiinnitän siihen huomiota. Ikävät kommentit ohitan.
Olen huomannut, että nykyisessä kotikaupungissani (Itä-Suomessa) monet myhäilevät itsekseen. Miesystäväni otti sen kerran puheeksi. (Hän on Länsi-Suomesta kotoisin ja siellä ollaan paljon vakavampia). Sanoin, että todennäköisesti se johtuu ihmisten ujoudesta, ei ilkeydestä. Moni ei todennäköisesti edes tiedä hymyilevänsä.
- smiley
sillein, että mä hymyilen kans pakonomaisesti, mutta en pysty hymyileen "rennosti." esim. koulukuvauksia jännitän niin hirveesti että kun yritän väläyttää hymyä, suupielet nykii niin armottomasti kun oon niin paniikissa ja tulee kauhee irvistys. ei oo kivaa:( muita samanlaisia?
- aha
Hassua, anteeksi vain. Mulla taas on niin, että naureskelen usein itsekseni omia juttuja, ja hymy tai jopa nauru jää päälle. Mielikuvitus lyö aina vähän yli, varsinkin, jos on vähän tylsää. Sekin on joskus vähän hankalaa. Jos vaikka joku kertoo jonkun kuolleen, mikä tietysti on surullista, tai kerron itse jotain ikävää, saatan vain hymyillä tai naurahtaa tyynesti. En vain voi sille mitään, kun tuntuu niin hassulta.
- Anonyymi
Mä ihailen ihmisiä jotka hymyilevät lähes aina... puhuessaan, muutoinkin.. yri
tän itsekin mut unohtuu välillä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.140856Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48652- 70629
- 81571
- 39529
- 46510
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64489Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä36485- 21478
- 95477
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja267466Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37421Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U35413Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.25407Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80405- 21402
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.86396Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24386- 13385
- 29374