Hakekaa Pietariin opiskelemaan lääketiedettä. Ensimmäinen vuosi opiskellaan venäjää ja sitten aloitetaan 1. vuosikurssi. Suomessa on satoja ja jopa tuhansia sieltä valmistuneita hyviä lääkäreitä. Opiskelu maksaa jotain tuhansia euroja vuodessa, mutta on sen arvoista. Kampus alue on valtava ja paljon suurempi, mitä esim. lääketieteelliset Suomessa. Tutkinto hyväksytään sellaisenaan EU:hun ja joka puolelle maailmaa.
Suomessa on pienet kiintiöt lääkiksiin ja sen vuoksi ei kannata omia unelmia haudata, jos pääsykokeet ovat todella vaikeat. 3. vuosikurssin jälkeen voi suorittaa harjoittelut, missä haluaa, esim. Suomessa. Ennen kuin valmistut, voit myös jo toimia klinikoilla Suomessa. 5 vuotta teoriaa on lyhyt aika viettää opintojen parissa ulkomailla.
Missään nimessä ei kannata hukata parhaita opiskeluvuosia täällä mäkkärin kassalla, vaan sen parissa, mitä haluaa tehdä oikeasti ammatikseen.
Pietarin I lääketieteellinen yliopisto
3
2158
Vastaukset
- emee
Opiskeletko itse siellä vai miksi mainostat kyseistä oppilaitosta?
- sfsdsdf
"Tutkinto hyväksytään sellaisenaan EU:hun"
Täysin puppua, koska Venäjä ei ole osa EU:ta. Joutuu käymään Suomessa monenlaisessa tentissä ilmeisesti valmistumisen jälkeen.
Tekstin aloittaja on ilmeisesti töissä Venäjällä palkkatyönään opiskelijoiden rekrytointi sinne Venäjälle.
- Opiskelijapietarista
Tutkinto EU-alueen ulkopuolelta ei kelpaa sellaisenaan vaan opiskeluiden jälkeen on tehtävä laillistumiskoe. Opinnot Pietarissa ovat jokseenkin haasteellisempia verrattuna suomalaiseen opiskelukulttuuriin. Kannattaa ehdottomasti hakea jos on valmis todella pitkiin työpäiviin ja kuutena päivänä viikossa opiskeluun.
Tsemppiä kaikille Pietariin pyrkiville, siellä nähdään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026668
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t323998törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303435Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831827- 331418
- 271360
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi481121Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11950- 42899