Tämä on ainakin totta.

Tasaarvo

Kaikki lapsen lapset eivät ole tasaarvoisia isovanhemmillee tämä on totuu ja lapsena sen henkilökohtaiseti kokenut, Tyttö 25 veee.

6

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole mahdollista

      Ihmiset yleensäkään eivät ole toisilleen tasa-arvoiset. Kemiat eivät kohtaa, sanotaan.

      Isovanhemmat eivät ole poikkeus. Jos tarkemmin ajattelet, et sinäkään koe, että pidät tasavertaisesti jokaisesta sukulaisestasi, isovanhemmat mukaan lukien.

    • Mitäs varten

      sitten toitotetaan kuinka issovanhemmat kattavat huolta lasten lapsistaan,kun se ei pidä paikkaansa

      • Yksi parjattu

        Tällä palstalla vellovat ne kirjoittajat, jotka nimenomaan kärsivät mummojen teoista.

        Jotkut pyrkivät sekaantumaan kaikkeen lastensa elämässä, jotkut rakastavat vain siskon lapsia, jotkut eivät hyväksi uuden avioliiton lapsia, jotkut vaativat itselleen ilmaista apua satojen kilometrien päähän. Tällä palstalla jokainen mummokertomus on katkeroituneiden tyttärien ja miniöiden vuodatuksia.

        Älä mene siihen mukaan, ja ennen kaikkea, älä kuvittele, että mummojen eläkkeistä todellakin riittäisi tukirahaa lapsille ja lapsenlapsille. On pöyristyttävää lukea niitä kirjoituksia, joissa kadehditaan toisten saamia raha-avustuksia ja pidetään mummojen velvollisuutena antaa viimeisetkin roponsa lapsenlapsen polkupyörään.

        Isovanhemmat eivät muutu pyhimyksiksi lastenlasten synnyttyä, ihan tavallisia, sairaalloisia, vanhoja ja pienituloisia ihmisiä he ovat, suurin osa.


    • ärhäkkä mummo

      Ei niin. Se vain on niin että joidenkin välille tulee voimakkaampi side kuin toisten välille. Näin se on muutenkin elämässä. Se vain on hyväksyttävä ja sillä selvä.

      • mamma mia

        Eihän se noin sais mennä,ärhäkkä mummo.Mummoillahan on rutkasti/rajattomasti rakkautta jaettavana,muutahan lapsenlapset ei tarttekkaan. Mutta kun työnperässä on joutuneet menemään satojen km.taa.


    • Eipä ole

      mummoista ja ukista ollut riesaa kaikki ovat nuorena kupsahtaneet ennen minun syntymää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      153
      1891
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1680
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      169
      1568
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      24
      1373
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      96
      1298
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      73
      1007
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      148
      1004
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      99
      984
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      192
      899
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      220
      831
    Aihe