Parantaako rukous?

rucola2

4

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a-nonyymi

      Näissä tutkimuksissa rukous oli ymmärretty aivan väärin. Oikea rukous tulee sydämestä, eikä se ole mikään koe. Ihmettelen, että krisitytkin olivat tälläisiin tutkimuksiin lähteneet mukaan.

      Parhaiten ja nopeiten Jumala varmaankin vastaa sellaiseen rukoukseen, joka tulee täydestä sydämestä ja usein suuren hädän ja ahdistuksen hetkellä. Jos ihminen on esimerkiksi tippunut kylmään ja pimeään mereen ja huutaa Jumalaa avukseen, niin se avunpyyntö tulee sydämestä!

      Eli siis testauksen ja uteliaisuuden vuoksi "rukoilu" toisen puolesta ei ole rukoilua!

    • Näyttö puutuu

      " Jos ihminen on esimerkiksi tippunut kylmään ja pimeään mereen ja huutaa Jumalaa avukseen, niin se avunpyyntö tulee sydämestä!"

      No mistähän sitten johtuu, että kritittyjä hukkuu siinä missä muidenkin uskontojen edustajia?

      • a-nonyymi

        Jumala on ihmiselle salaisuus; jos kaikkiin kristittyjen rukouksiin reagoitaisiin parantamalla tai pelastamalla rukouksen kohde fyysisesti, niin vähitellen kaikki kääntyisivät krisitityiksi. Näin ei ole tarkoitus, vaan tarkoitus on erottaa jyvät akanoista.

        Väitän, että Jumala kuulee kaikki sydämestä tulleet rukoukset, mutta se ei tarkoita automaattista fyysistä pelastumista tai parantumista kohteelle.


    • Outo olet

      Ota tulosta höpinästäsi mitään selvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      12
      4507
    2. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      27
      3198
    3. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      89
      3051
    4. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      110
      2728
    5. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      31
      2698
    6. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      66
      2567
    7. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      112
      2038
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      39
      1992
    9. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      134
      1872
    10. Mitä koululla tapahtui?

      Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287
      Imatra
      35
      1250
    Aihe