Tutkimuksia rukouksen vaikutuksesta on koottu katsaukseen:
http://laaketiedetta.blogspot.fi/2014/07/parantaako-rukous.html
Parantaako rukous?
4
236
Vastaukset
- a-nonyymi
Näissä tutkimuksissa rukous oli ymmärretty aivan väärin. Oikea rukous tulee sydämestä, eikä se ole mikään koe. Ihmettelen, että krisitytkin olivat tälläisiin tutkimuksiin lähteneet mukaan.
Parhaiten ja nopeiten Jumala varmaankin vastaa sellaiseen rukoukseen, joka tulee täydestä sydämestä ja usein suuren hädän ja ahdistuksen hetkellä. Jos ihminen on esimerkiksi tippunut kylmään ja pimeään mereen ja huutaa Jumalaa avukseen, niin se avunpyyntö tulee sydämestä!
Eli siis testauksen ja uteliaisuuden vuoksi "rukoilu" toisen puolesta ei ole rukoilua! - Näyttö puutuu
" Jos ihminen on esimerkiksi tippunut kylmään ja pimeään mereen ja huutaa Jumalaa avukseen, niin se avunpyyntö tulee sydämestä!"
No mistähän sitten johtuu, että kritittyjä hukkuu siinä missä muidenkin uskontojen edustajia?- a-nonyymi
Jumala on ihmiselle salaisuus; jos kaikkiin kristittyjen rukouksiin reagoitaisiin parantamalla tai pelastamalla rukouksen kohde fyysisesti, niin vähitellen kaikki kääntyisivät krisitityiksi. Näin ei ole tarkoitus, vaan tarkoitus on erottaa jyvät akanoista.
Väitän, että Jumala kuulee kaikki sydämestä tulleet rukoukset, mutta se ei tarkoita automaattista fyysistä pelastumista tai parantumista kohteelle.
- Outo olet
Ota tulosta höpinästäsi mitään selvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2374185Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1132643Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412392Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161436Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811436- 481179
- 781097
- 59963
- 45946
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58931