Tutkimuksia rukouksen vaikutuksesta on koottu katsaukseen:
http://laaketiedetta.blogspot.fi/2014/07/parantaako-rukous.html
Parantaako rukous?
4
340
Vastaukset
- a-nonyymi
Näissä tutkimuksissa rukous oli ymmärretty aivan väärin. Oikea rukous tulee sydämestä, eikä se ole mikään koe. Ihmettelen, että krisitytkin olivat tälläisiin tutkimuksiin lähteneet mukaan.
Parhaiten ja nopeiten Jumala varmaankin vastaa sellaiseen rukoukseen, joka tulee täydestä sydämestä ja usein suuren hädän ja ahdistuksen hetkellä. Jos ihminen on esimerkiksi tippunut kylmään ja pimeään mereen ja huutaa Jumalaa avukseen, niin se avunpyyntö tulee sydämestä!
Eli siis testauksen ja uteliaisuuden vuoksi "rukoilu" toisen puolesta ei ole rukoilua! - Näyttö puutuu
" Jos ihminen on esimerkiksi tippunut kylmään ja pimeään mereen ja huutaa Jumalaa avukseen, niin se avunpyyntö tulee sydämestä!"
No mistähän sitten johtuu, että kritittyjä hukkuu siinä missä muidenkin uskontojen edustajia?- a-nonyymi
Jumala on ihmiselle salaisuus; jos kaikkiin kristittyjen rukouksiin reagoitaisiin parantamalla tai pelastamalla rukouksen kohde fyysisesti, niin vähitellen kaikki kääntyisivät krisitityiksi. Näin ei ole tarkoitus, vaan tarkoitus on erottaa jyvät akanoista.
Väitän, että Jumala kuulee kaikki sydämestä tulleet rukoukset, mutta se ei tarkoita automaattista fyysistä pelastumista tai parantumista kohteelle.
- Outo olet
Ota tulosta höpinästäsi mitään selvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1711559
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa3361166- 501004
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html187878- 39769
- 49740
- 60668
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244532630- 119624
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp77568