missä vaiheessa MIES tajuaa naisen raskauden?

Maijukka0

Hei!

Missähän vaiheessa miehet yleensä tajuavat naisensa olevan raskaana?
Minun mieheni ei sitä vielä taida oikeen käsittää, koska riitelemme jatkuvasti ja hän aiheuttaa minulle turhaa stressiä jatkuvasti. Tuntuu kuin verenpaine vaan nousisi kokoajn ja teen hänen mielestään kaiken väärin. Hän keskityy vain töihin eikä anna minulle enää huomiota lainkaan. Tästä tulee tosi paha mieli, sillä kohta meitä on yksi enemmän ja meistä tulee oikea perhe. Onko hän sillon tukena kun lapsi syntyy jos ei sitä tähän mennessä ole ollut? Pelottaa!!

5

348

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VANHAN AJAN KEINOT!

      Huuda lisää ja raivoa sille, niin asiat varmasti paranee!

      OPETA SE NARSISTI TAVOILLE! PIHTAA, HAUKU KAVEREILLE JA SUVULLE SEKÄ NALKUTA KAIKESTA!

    • hanttali

      Viikkoja menossa 36 1 eikä mies tunnu vieläkään oikein ymmärtävän, että kohta tässä on pieni vauva.

      • jotkut ei koskaan tajua

        Pakko varoittaa: ei ehkä missään vaiheessa ole tukenasi. Meille tuli ero kun en kaivannut mieheltä rahaa vaan tukea ja apua kotona. Kävi toki töissä, mutta muuta ei tehnyt. Varaudu siihenkin ja luo hyvä tukiverkosto. Valitse kuitenkin vielä rauhallinen hetki ja keskustele rauhallisesti ja asiallisesti. Kerro tunteistasi ja lähetä minä- viestejä. Esim. "Olen huolissani omasta jaksamisestani kun meille syntyy kohta vauva. Ja joskus jo ihan imetyksen opettelu ja imetys on äidille alussa ihan täyttä työtä."


      • onnea
        jotkut ei koskaan tajua kirjoitti:

        Pakko varoittaa: ei ehkä missään vaiheessa ole tukenasi. Meille tuli ero kun en kaivannut mieheltä rahaa vaan tukea ja apua kotona. Kävi toki töissä, mutta muuta ei tehnyt. Varaudu siihenkin ja luo hyvä tukiverkosto. Valitse kuitenkin vielä rauhallinen hetki ja keskustele rauhallisesti ja asiallisesti. Kerro tunteistasi ja lähetä minä- viestejä. Esim. "Olen huolissani omasta jaksamisestani kun meille syntyy kohta vauva. Ja joskus jo ihan imetyksen opettelu ja imetys on äidille alussa ihan täyttä työtä."

        Ja voit lähestyä ihan konkreettisin ehdotuksiin. Esim. Kysymällä, että sopiiko hänelle, että ensi viikonloppuna hän tekee vikkosiivouksen ja sinä teet itsellesi ruokaa valmiiksi pakasteeseen ensi viikkojen varalle.


    • gjlköj

      Meilläkään mies ei tajua sitä että vatsa on iso, koska siellä on vauva!!!
      Kuinka vaikea sitä on tajuta! Nyt menossa rv29. Ehkä sitten ku se sieltä syntyy ja sen lykkää miehen syliin, niin ymmärtää että tällaisen on saanut aikaan! Minä olen kuitenkin vielä ihannepainossa raskausmahan kanssa, toisin kun mies ei ole ihannepainossa!

      Muutenkin ihan älyttömän lapsellisia kommentit täällä lihomisesta ja seksin puutteesta sekä vieraissa käymisestä. Raskausaika tosiaan kestää sen 9-10 kuukautta, jonka jälkeen siinä vierellä on taas sama nainen, eiköhän se alapääkin palaudu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1243
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1017
    3. 64
      847
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      824
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      413
      650
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      46
      607
    7. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      564
    9. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      64
      553
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      447
      551
    Aihe