Kutsu Rippijuhliin

EnpäTaidaJaksaa

Kummilapsen vanhemmat(veljeni ja puolisonsa) eivät pidä mitään yhteyttä, ei kutsuja syntymäpäiville ym. ja nyt tuli kutsu rippijuhliin!!!

Aikoinaan kävin useinkin siellä kylässä, noin kerran 1-2 viikkoon, itse vain menin ja kutsuja kyläilyyn en oikeastaan tarvinnut;) 9v ajan lapsen syntymästä.

Sitten alkoi tahti harveta kummilapseni vanhempien työ ym. kiireiden vuoksi ja myöhemmin tuli lasten 2 kpl harrastukset lisäksi.

Joten aikaa entistäkin vähemmän, jätin sitten itseni kutsumatta vieraaksi veljelleni ja annoin heidän pitää kiireensä ja ajattelin, että ottakoot yhteyttä, kun on aikaa ja jos sattuu kiinostamaan.

Yhteydenpito loppui kokonaan nyt noin 5 vuodeksi, ei minkäänlaisia kutsuja kumpaakaan suuntaan tai puheluja ym.

Välimatkaa meillä on alle 10km

Ja nyt sitten kutsu rippijuhliin postitse!

EnpäTaidaJaksaa

3

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EnpaTaidaJaksaa,

      Ymmärrän hyvin ärtymyksesi tuossa tilanteessa. Voisitko ajatella että nuoren, kummilapsesi takia antaisit vielä asioille mahdollisuuden? Nyt on mahdollisuus ruveta luomaan yhteyttä nuoreen itsenäisesti, ilman vanhempien osallisuutta. Ehkä 15-vuotias ei ihan sujuvasti osaa ryhtyä olemaan tekemisissä kummin kanssa, mutta tämä voi olla hyvä alku. Jatkossa hänelle voi olla erittäin tärkeä muisto se, että kummi tuli rippijuhliin.

      Aija-pappi

    • ei voi mitään

      No sait sentään kutsun. Oman kummitytön rippijuhliin emme saaneet miehenii kanssa edes kutsua.
      Harmittaa tytön puolesta kun vanhemmat ovat katkeria ja kateellisia ihmisiä.

    • kikkmanni

      Hei
      Ethän sinä ole niiden aikuisten kummi vaan sen lapsen kummi. Ja rippitilaisuus on viimmeinen kummin virallinen velvoite. Joten hoidahan homma kotiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2482
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      2094
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      23
      1872
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1615
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1475
    6. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1366
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1339
    8. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      38
      1325
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1305
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1076
    Aihe