Kummilapsen vanhemmat(veljeni ja puolisonsa) eivät pidä mitään yhteyttä, ei kutsuja syntymäpäiville ym. ja nyt tuli kutsu rippijuhliin!!!
Aikoinaan kävin useinkin siellä kylässä, noin kerran 1-2 viikkoon, itse vain menin ja kutsuja kyläilyyn en oikeastaan tarvinnut;) 9v ajan lapsen syntymästä.
Sitten alkoi tahti harveta kummilapseni vanhempien työ ym. kiireiden vuoksi ja myöhemmin tuli lasten 2 kpl harrastukset lisäksi.
Joten aikaa entistäkin vähemmän, jätin sitten itseni kutsumatta vieraaksi veljelleni ja annoin heidän pitää kiireensä ja ajattelin, että ottakoot yhteyttä, kun on aikaa ja jos sattuu kiinostamaan.
Yhteydenpito loppui kokonaan nyt noin 5 vuodeksi, ei minkäänlaisia kutsuja kumpaakaan suuntaan tai puheluja ym.
Välimatkaa meillä on alle 10km
Ja nyt sitten kutsu rippijuhliin postitse!
EnpäTaidaJaksaa
Kutsu Rippijuhliin
3
246
Vastaukset 3
EnpaTaidaJaksaa,
Ymmärrän hyvin ärtymyksesi tuossa tilanteessa. Voisitko ajatella että nuoren, kummilapsesi takia antaisit vielä asioille mahdollisuuden? Nyt on mahdollisuus ruveta luomaan yhteyttä nuoreen itsenäisesti, ilman vanhempien osallisuutta. Ehkä 15-vuotias ei ihan sujuvasti osaa ryhtyä olemaan tekemisissä kummin kanssa, mutta tämä voi olla hyvä alku. Jatkossa hänelle voi olla erittäin tärkeä muisto se, että kummi tuli rippijuhliin.
Aija-pappi- ei voi mitään
No sait sentään kutsun. Oman kummitytön rippijuhliin emme saaneet miehenii kanssa edes kutsua.
Harmittaa tytön puolesta kun vanhemmat ovat katkeria ja kateellisia ihmisiä. - kikkmanni
Hei
Ethän sinä ole niiden aikuisten kummi vaan sen lapsen kummi. Ja rippitilaisuus on viimmeinen kummin virallinen velvoite. Joten hoidahan homma kotiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1172418Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???381501Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6431016- 106993
- 71962
- 97888
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686