Ulosotto-liikaa peritty

ErkkiTheMerkki

Mitä voin tehdä, palkastani perittiin yli 500€ liikaa ulosottoon. Syy siis palkanlaskijan. Olin yhteydessä voutiin ja hän itseasiassa laski tuon että palkasta olisi saatu periä vaan 132€, ja nyt oli viety liki 700€. Käski ottaa palkkaukseen yhteyttä, koska vika niiden. Palkanlaskija sanoi vaan että voivoi, mitenkäs tämä nyt tälleen..
Minullahan on lainmukainen oikeus suojaosuuteen, mitä voin tehdä? Saanko mitenkään takaisin liikaa perittyä?
Palkanmaksaja on ihan iso kunta.
Vituttaa, koska näin yksin lasten kanssa olevana tuokin raha olisi tehnyt terää ruokakaupassa.

6

15374

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rahat kyllä palautet

      Kyllä saat rahat takaisin, mutta tuskin palkanmaksaja ne palauttaa vaa ulosottovirasto jonne ne on tilitetty. Mutta ppalkanlaskija satuaisista tuloistani on mennyt viemään jonkun ulosoton. Kyseessä on silloin ollut joku vanha käsky alkanlaskijan pitäisi lähettää korjauslaskelman ulosottomiehelle joka aikanaan sitten palauttaa. Mulla on käyyt pari kertaa niin että ulosottaa maksamaton vero, vaikken olisi oikeastaan velkaa verottajalle. Käsky on vaan jäänyt papereihin. Ulosottovirasto palauttaa yleensä suht nopeastiliikaa perityt.

    • Alkuperäiskirj

      Voi kun kävisikin nopeesti. Tili on aika tyhjä.

    • adasdasda

      kyllä sen pitäisi onnistua ihan uo viraston kautta.
      Ei palkanmaksaja nitä palauta.
      Mutta jos sinulla on velkaa jäljellä ei välttämättä palauta liika suoritusta.
      Palkan laskija voi kompensoida tuon olemalla ottamatta seuraavista tileistä

    • UO palauttaa ylimääräisen rahan tilillesi. Mulla aikoinaan meni yksi ylimääräinen erä 750€ ulosottoon palkasta vaikka velat oli jo maksettu pois. Syynä se että UO:n ilmoitus mittauksen peruuttamisesta ei mennyt ajoissa palkanlaskijalle. Viikon verran meni ja UO-virkailija vielä soitti varmistaakseen asian ja maksoi samalla ylimääräisen summan tililleni.

      • kkxkx

        Joo mutta se ei ole sama asia jos on vielä velkaa


    • aafaaf

      Varmistapa vielä palkanlaskijalta, ettei pidätä seuraavasta palkasta liikaa, vaan juuri sen, minkä pitääkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2610
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe