Sydämen rytmihäiriöt vaarattomia?

Minulla on nyt puolen vuoden aikana tullut rytmihäiriöitä, sydän sykkii normaalisti sitten tulee yhden lyönnin jälkeen nopeasti uusi ja sitten tulee tauko. Minulta on 3 kuukauden aikana otettu verikokeita kolmesti ja sydänfilmi kolmesti, kolmannella kerralla lääkäri löysi stetoskoopilla sivuäänen ja lähetti ultraäänitutkimuksiin. Sitä ennen minulla oli Holter-testi eli 24h vuorokausinauhoitus. No kaikki tulokset on kuitenkin ihan normaaleja, mutta kysymykseni kuuluukin että nyt kun nuo kaikki on tehty etenkin ultraääni, niin voiko minulla olla minkäänlaista sydänsairautta, vai pitäisikö noissa kaikissa tutkimuksissa näkyä kaikkia mahdollinen? En ole tuota hoksannu kysyä lääkäriltä, viimeksi olin lääkärin kanssa tekemisissä näistä ongelmista ultraäänen yhteydessä, lääkäri sanoi vain että "kovaa menoa vain". Olen myös luultavasti saanut jonkinlaisen paniikkihäiriön tästä ongelmasta. Kiitos etukäteen vastauksista!
7275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kuulostavat tyypillisiltä lisälyönneiltä. Silloin kun sydän on rakenteeltaan ja toiminnaltaan muuten normaali, ovat lisälyönnit käytännössä poikkeuksetta hyvänlaatuisia. Rakenne ja toiminta nähdään ultrassa ja holtterilla ja normaali- ekg:lla ilmenee muita seikkoja. Tutkimusten perusteella mitä sinulle tehty, niin lääkärin 'kovaa menoa vain'- toteamus lienee paikallaan. Sydämesi on terve.

Ainoa ongelma mitä terveen sydämen lisälyönnit voivat aiheuttaa, on nimenomaan psyykepuolella, eli jos häiritsevät unta tms. niin siitä voi seurata muita ongelmia.

Äänestä

Mies vai nainen
Käytätkö e-pillereitä

Äänestä
  • Mies, eli en käytä e-pillereitä. Lääkäri määrännyt 10mg propralia. Joten voisiko tuokin selittää että ongelmani ovat enemmänki pään sisällä?

    Äänestä

  • 19v kirjoitti:

    Mies, eli en käytä e-pillereitä. Lääkäri määrännyt 10mg propralia. Joten voisiko tuokin selittää että ongelmani ovat enemmänki pään sisällä?

    Propralia (beetasalpaaja) määrätään usein lääkkeenä lisälyöntisyyteenkin, se helpottaa myös jännitystilanteissa, kun sydämen syke ei pääse jännityksen vuoksi nousemaan samalla tavalla kuin normaalisti. Itse lisälyöntisyyteen vaikutus on vaihteleva, yleensä ei kovinkaan tehokas.

    Propralin haittavaikutuksina voi olla rasituksessa helpommin tuleva väsymys, jos syke ei nouse tarpeeksi, huimaus, jos verenpaine laskee turhan alhaalla, myös painajaisunia joillain esiintyy tavallista enemmän. Varsinaisia vaarallisia sivuvaikutuksia ei juurikaan ole pitemmässäkään käytössä.

    Lisälyönneistä vielä sen verran, että ongelma voi pahentua ns. 'pään sisällä', eli niitä seuraamalla niitä alkaa esiintyä enemmän.

    Yleissääntönä rytmihäiriöihin on, että jos tulee tajunnanhäiriöitä, varsinainen rytmihäiriö (tiheälyöntisyys tai täysin epätasainen yleensä nopea rytmi) jää päälle, eli kestää minuutteja tai pitempään on se aihe tutkimuksiin. Lääketieteellisesti lisälyöntisyyttä ei pidetä varsinaisena rytmihäiriönä.

    Äänestä

Kiitos hyvistä vastauksista! Tuli vielä mieleen, liikunnan aikanakin itselläni on pari kertaa tullut noita pikku taukoja, tosin yleensä kun olen ollut kovassa rasituksessa (juossut), hengähdän hetken niin silloin tuntee selvästi kuinka sydän pitää tauon? nämäkään ei taida vaarallisia olla?

Äänestä
  • Liikunnassa sen alkuvaiheessa kun syke nousee ja vastaavasti palautumisvaiheessa kun syke laskee esiintyi melko yleisesti lisälyöntejä niihin taipuvaisilla. Useimmiten kun rasituksen aikana syke nousee tarpeeksi korkealla, lisälyönnit häviävät. Ei ole kuitenkaan aivan tavatonta että yksittäisiä voisi tulla myös kovankin rasituksen aikana. Keskeistä näissäkin on se että onko sydämessä mitään varsinaista vikaa.

    Joskus rasituksen aikana tulevat lisälyönnit voivat olla merkki jostain ongelmasta, mutta jos mitään ei löydy, niin ne ovat vaarattomia myös silloin.

    Äänestä

Huojentavaa tietoa! kiitos näistä asiantuntevista vastauksista!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


19v kirjoitti:

Minulla on nyt puolen vuoden aikana tullut rytmihäiriöitä, sydän sykkii normaalisti sitten tulee yhden lyönnin jälkeen nopeasti uusi ja sitten tulee tauko. Minulta on 3 kuukauden aikana otettu verikokeita kolmesti ja sydänfilmi kolmesti, kolmannella kerralla lääkäri löysi stetoskoopilla sivuäänen ja lähetti ultraäänitutkimuksiin. Sitä ennen minulla oli Holter-testi eli 24h vuorokausinauhoitus. No kaikki tulokset on kuitenkin ihan normaaleja, mutta kysymykseni kuuluukin että nyt kun nuo kaikki on tehty etenkin ultraääni, niin voiko minulla olla minkäänlaista sydänsairautta, vai pitäisikö noissa kaikissa tutkimuksissa näkyä kaikkia mahdollinen? En ole tuota hoksannu kysyä lääkäriltä, viimeksi olin lääkärin kanssa tekemisissä näistä ongelmista ultraäänen yhteydessä, lääkäri sanoi vain että "kovaa menoa vain". Olen myös luultavasti saanut jonkinlaisen paniikkihäiriön tästä ongelmasta. Kiitos etukäteen vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu