nivelrikko

mikä lääke muita auttanut parhaiten nivelrikkoon polvissa?
8700
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minun nivelrikkotarinani:


Söin Glukosamiinia 1500mg n. 2 vuotta, mutta kipu palasi aina, kun pidin taukoa tuotteesta. Pari viikkoa taukoa riitti saamaan kivut takaisin.

Sitten vaihdoin tuotteeseen, jossa on Glukosamiinia 1500mg ja Chondroitinia 1200mg ja söin sitä n. 1 vuoden, mutta kipu palasi aina, kun pidin taukoa tuotteesta. Pari viikkoa riitti saamaan kivut takaisin.

Luin internetistä tietoa, koska lääkäriltä sain vain särkylääkkeitä ja huonoa ennustetta polveni nivelrikkoon.

Muutin ruokavaliota. Vaihdoin viljat muihin kasvikunnan tuotteisiin. Moni vaiva lähti viljojen myötä.

Aloin syömään vitamiineja:

C-vitamiinia 500mg/vrk. Tutkimusten mukaan vähimmäistarve päivässä on 400mg. C-vitamiinia kannattaa tankata joka päivä. C-vitamiinin puutos altistaa lukuisille eri sairauksille. Kun C-vitamiinia ei ole riittävästi, sitä ei riitä kaikkiin kehon soluihin ja kudoksiin.

D-vitamiinia 100µg/vrk 10µg tiedetään riittävän vastasyntyneelle, EI muille. D-vitamiini on ratkaisevassa asemassa luuston, nivelten ja lihasten hyvinvoinnille.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/D3.htm

B-vitamiineja

Kalaöljyä (aina syönyt kalaakin 2-3 kertaa viikossa)

Nyt nivelrikkoni on ollut jo pari vuotta täysin oireeton. Onko se parantunut, pysähtynyt vai mitä on tapahtunut?

En tiedä.

Miksi lääkärit väittävät, että ravinnolla ei ole mitään merkitystä? Johtuuko se siitä, että ravitsemus ei kiinnosta lääkäreitä? Vai siitä, että kukaan ei saa terveestä potilaasta rahaa? Lääkkeistä ja sairaasta ihmisestä saa rahaa.

Miksi lähes kaikki lääkärit väittävät, että millään ravinnolla ei ole mitään merkitystä mihinkään sairauteen, vaikka tämä ei pidä paikkaansa?


Kuuntele Paula Heinosta, joka kertoo nivelille hyvästä ravinnosta:

17.11.13
Osa 4/5 (4:16)
Osa 5/5 (5:08)
http://www.terveydentukipilarit.fi/radio-ohjelma/mediasali/

Oikea ravinto on perusta nivelten hyvinvoinnille:
http://aijaa.com/cUxmvJ

Viljat pois ja kasvikset tilalle:
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

Glukosamiinin ja Chondroitinin ohella olevia itsehoitotuotteita ovat mm. MSM, hainrustouute, kurkuma, magnesium (sitraattimuoto) sekä inkivääri.

Nivelrikossa tärkeimpiä vitamiineja ovat B-, C- ja D-vitamiinit.

B1-, B6- ja B12-vitamiinit lisäävät nivelten aineenvaihduntaa.
http://www.valioravinto.fi/rikas-oluthiivatabletti

On osoitettu tutkimuksin, että B-, C- ja D-vitamiinin liian vähäinen saanti on yhteydessä nivelrikkoon. Käytännössä kaikilla suomalaisilla on vajausta B-, C- ja D-vitamiinista, puolella D-vitamiinista myös kesällä.

Gelatiinia nivelille:
http://karrikoivula.fi/gelatiini

Lisäksi niveliä kuluttaa YLIpaino, nivelten virheasennot sekä liika rasitus esim. rankka urheilu tai työkuormitus. Mutta näissäkin se oikea ravinto on perusta nivelten hyvinvoinnille.

Nyt minulla on ortoosit, jotka sain 2014 talvella, koska minulla on myös virheasento jalkaterissä.

Äänestä

Glukosamiini vähentää tulehdusta, mutta ei poista sitä.

Kun lopetat Glukosamiinin käytön, niin oireet palaavat.

Taustalla nivelrikko kyllä jatkaa tuhoaan, jos et hoida syytä pois.

Nivelrikko on tulehdustauti ja siihen auttaa tulehdusta vähentävä ruokavalio.

Viljoista vehnä on pahin, mutta muutkin on hyvä jättää.

Kokeile ja hämmästy.

Lisäksi nivelet tarvitsevat tiettyjä ravinteita, joista on yleensä puutetta ja ne on hyvä saada luonnollisessa muodossa toimiakseen optimaalisesti.

Mutta toki ivun voi turruttaa kipulääkkeillä ja oottaa sitä tekoniveltä.

Sitä ei vaan laiteta, jos on liian nuori tai nivel ei ole tarpeeksi kulunut.

Jokainen taplaa tyylillään.

Äänestä

Tänään sukulaiselta kuultua: Artro Flex voide poisti hänen nivelrikkokipunsa.
En ole itse voidetta kokeillut, enkä siis osaa sanoa mitään voiteen tehosta.Valmiste oli löytynyt kuukeloimalla netistä.

Äänestä

Juuri olin tulossa toitottamaan kurkuman tehosta vähentää tulehdista ja kipua nivelrikossa, mutta joku oli kerinnyt jo aiemmin. Suosittelen. :)

Äänestä

Suosittelen Buranaa tai muuta tulehduskipulääkettä. Lisäksi painonpudotusta ja liikuntaa. Ainakin omalla kohdalla toimii hyvin. Aiemmin särki joka askeleella ja nyt menee kymmenen kilometrin lenkit ilman mitään oireita!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


naruto51 kirjoitti:

mikä lääke muita auttanut parhaiten nivelrikkoon polvissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu