Muutama kysymys ruokinnasta

ihmettelijä

Olen seuraillut eri hevosten ruokintaa tallilla jolla käyn, ja olen pidempään pohdiskellut muutamaa juttua tähän liittyen, joten toivottavasti joku kokeneempi voisi valaista asiaa!

Miksi joillekin hevosille annetaan valkosipulijauhetta? Entä mitä ravintoaineita hevonen siitä saa? Entä pellavasta ja myslistä?

Miksi joillekin hevosille ei anneta kauraa, vaikka ne ovat kovassa liikutuksessa?

Mitä eroa on melassilla ja leseillä? Entä säilö- ja kuivaheinällä?

Mitä ovat green line ja top line?

1

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Miksi joillekin hevosille annetaan valkosipulijauhetta? Entä mitä ravintoaineita hevonen siitä saa? Entä pellavasta ja myslistä?

      Valkosipulin sanotaan olevan hyväksi ainakin pitää flunssaa loitolla yms. Näin myös ihmisillä. En tiedä onko tästä mitään kovin virallista tutkimusta.
      Pellava on hyväksi vatsalle. Pellavan siemenistä voidaan keittää limaa, joka muodostaa ns. kalvon mahalaukun pinnalle ja suojaa siten vatsaa. Erityisen hyvä jos hevonen on altis vatsahaavoille.
      Myslit on täydennysrehuja, joita annetaan jos hevonen ei saa riittävästi energiaa heinästä. myslejä on erilaisia ja ne sisältävät eri viljoja (ohraa, vehnää, kauraa), pellavaa, porkkanaa, omenaa ja usein niihin on lisätty myös vitamiineja.

      Miksi joillekin hevosille ei anneta kauraa, vaikka ne ovat kovassa liikutuksessa?
      Kaura ei ole millään tavoin pakollinen rehu hevoselle. Usein kauraa syötetään koska se on halpaa. Yksikään hevonen ei kuitenkaan tarvitse juuri kauraa, eikä kaikki voi sitä edes syödä: on kauralle allergisia hevosia ja toiset saavat siitä vatsakipuja (usein puhutaan että hevosella "kaura nousee päähän" eli hevosesta tulee hankala ja ylienerginen kaurasta. Tästä ei ole tarkkaa selitystä mistä tämä johtuu, mutta yksi syy voi olla vatsavaivat).
      Hevonen periaatteessa pärjää ihan heinälläkin, mutta usein liikutuksessa oleva hevonen tarvitsee lisäenergiaa. Kaura on yksivaihtehto, mutta yhtä hyvin voidaan syöttää esim. edellä mainittua mysliä.

      Mitä eroa on melassilla ja leseillä? Entä säilö- ja kuivaheinällä?
      Melassi on sokeripitoista liuosta, joka antaa paljon energiaa. Eli sitä käytetään energialisänä. Melassileike on "papanaa" joka turvotetaan, se on myös hyvin sokeripitoista eli antaa energiaa.
      Lese on hyvin vatsaa täyttävää, eli käsittääkseni käytetään ainakin lihotusrehuna (hevosilla jotka on liian hoikkia). Lese myös edistää vatsan toimintaa.

      Säilöheinä on sitä mitä näkee valkoisissa pyöreissä (tai kuution mallisissa) paaleissa peltojen reunalla. Se on säilötty ja pysyy kosteampana ja muistuttaa enemmän tuoretta ruohoa. Kuivaheinä taas on kuivattu kokonaan.

      Mitä ovat green line ja top line?
      Greenline:
      http://www.racing.fi/harrastehevoset-tuotekortti.html?ryhma=Erikoistuotteet&tuote=148
      Eli greenline on Racingin valmistamaa rehua jota käytetään usein lihotusrehuna, jos heinää ei ole riittävästi tai sitä ei voi syöttää niin paljon mitä tarvitsisi.

      Top line on yksi hevosille tarkoitettu mysli.
      http://hippodome.valmiskauppa.fi/baileys-top-line-conditioning-cubes-20kg-p-1150.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1578
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      27
      1112
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      88
      1074
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      986
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      188
      924
    7. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      98
      863
    8. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      861
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      821
    10. 70
      799
    Aihe