Aina välillä täällä joku paheksuu nimimerkin takaa kirjoittamista.
Olen miettinyt tarvetta in cognito -kirjoittamiseen. Ei kai tässä välttämättä kovin pahoja asioista seuraa, vaikka tulisikin omalla nimellään esiin. Mitä nyt luultavasti kommentit alkaisivat painottua henkilökohtaisuuksiin ja entistä pahemmin pois asiasta.
Ja tuskin toverimme pyh! kuitenkaan tulee käymään ampuma-aseen kanssa. Kenties hän tyytyy vain nakkaamaan kirjekuorellisen paskaa postiluukusta.
Mutta heitänpä haasteen. Jos löytyy kolme muuta henkilöllisyytensä paljastajaa tämän palstan kantajengistä, lupaan tulla esiin. Tämä ei nyt tietenkään koske niitä nimimerkkejä, joiden takana olevat henkilöt tiedetään muutenkin.
Nimet ja nimimerkit
8
132
Vastaukset 8
Jotakin tämän tapaista reaktiota osasin odottaakin.
Asia on siis niin, että aika moni haluaa pysyä tunnistamattomana. Jokaisella on omat syynsä.
Minua ei ujostuttaisi sinänsä mielipiteeni ilmaiseminen tunnettuna henkilönä.
Haluan vain välttää sitä, että keskustelussa mennään epäasiallisiin henkilökohtaisuuksiin ja myös sitä riskiä, että joku palstan hourupäisimmistä päättää ruveta ihan muutenkin kiusaamaan.
Jatkukoon siis näin, nimimerkillä.- puskalassi
Useimmat adventistit haluavat pysyä "komerossaan" piilossa. Tämä siitä syystä, että siellä Suomen adventtikirkossa ollaan aika tarkkoja siitä, miten saa/tulee uskonasioista ajatella ja joku hivenen seurakunnan käsikirjasta poikkeava näkökanta adventistin esille tuomana saattaa johtaa paikallisen pastorin puhutteluun joutumiseen tai pahimmassa skenaariossa seurakunnasta kokonaan erottamiseen.
Parempi siis vain olla "puskajussi" muiden jussien joukossa?Mahtaako asia kuitenkaan olla ihan noin?
Se erottaminen mielipidesyistä.
En ole vuosiin ollut adventtikirkon jäsen, mutta sikäli kuin olen kyseisen kirkon viimeaikaista alamäkeä seurannut,
kirkolla ei yksinkertaisesti ole varaa erotella jäseniään niin kauan kuin jäsenen nähdään laittavan pennosensa kolehtiin tai tiedetään hänen maksavan enemmän tai vähemmän runsaita kymmenyksiä.
Kirkon rahapulasta kai johtunee sekin, että Porin adventtikirkon kiinteistö myytiin pilkkahinnalla Vapaakirkolle.
Vaikka ev.lut kirkon jäsenmäärä laskee vuosi vuodelta, Vapaakirkon jäsenmäärä näyttää nousevan hitaasti, mutta varmasti.
Mitenkäs sen selitätte?- Vaietkaa!
Puskalassi - Itä-Suomen Tiktatuuri-adventtiseurakunnissa tapahtuu juuri kuvaamallasi tavalla! Siellä joko tottelet eli vaikenet ja mikäli et, niin sinut erotetaan.
- Hyvä, vapaakirkko!
Tuomas-kuoma kirjoitti:
Mahtaako asia kuitenkaan olla ihan noin?
Se erottaminen mielipidesyistä.
En ole vuosiin ollut adventtikirkon jäsen, mutta sikäli kuin olen kyseisen kirkon viimeaikaista alamäkeä seurannut,
kirkolla ei yksinkertaisesti ole varaa erotella jäseniään niin kauan kuin jäsenen nähdään laittavan pennosensa kolehtiin tai tiedetään hänen maksavan enemmän tai vähemmän runsaita kymmenyksiä.
Kirkon rahapulasta kai johtunee sekin, että Porin adventtikirkon kiinteistö myytiin pilkkahinnalla Vapaakirkolle.
Vaikka ev.lut kirkon jäsenmäärä laskee vuosi vuodelta, Vapaakirkon jäsenmäärä näyttää nousevan hitaasti, mutta varmasti.
Mitenkäs sen selitätte?Onneksi Adventtikirkon jäsenmäärä ei nouse sen enempää hitaasti kuin varmastikaan täällä Suomenmaassamme! Eksytyksen tyyssija koko pulju Elluineen päivineen.
Onnittelut Vapaakirkolle jäsenmäärän kasvusta! Siellä saarnataan turmeltumatonta evankeliumia!
>>> Olen miettinyt tarvetta in cognito -kirjoittamiseen. Ei kai tässä välttämättä kovin pahoja asioista seuraa, vaikka tulisikin omalla nimellään esiin. Mitä nyt luultavasti kommentit alkaisivat painottua henkilökohtaisuuksiin ja entistä pahemmin pois asiasta. >>
Juuri näin.
Eihän siinä mitään, jos se henkilökohtainen kura lentäisi vain henkilökohtaiseen naamaani, mutta kun se alkaisi lentää perheenjäsenten suuntaan jne, niin ei kiitos.
En tiedä kovin montaa asiaa, mikä aiheuttaisi häiriintyneenpää tai julmempaa käytöstä kuin se, että ihminen joutuu puolustamaan, mahdollisesti jo kuollutta, jumalaansa.
Ei sellaista raivoa tule kukaan kokemaan edes silloin, kun oma todellinen perheenjäsen on joutunut vahingoitetuksi jonkun toimesta.
Lukee vaikka suomalaisten aktiivisten "apologeettien" nettisivuja, niin voi hyvänen aika, mikä määrä solvauksia, vääristelyä ja valhetta sieltä tulee nimeltä mainittujen ihmisten suuntaan, jonkin pölvästin jumalan puolustamiseksi.
Kun miettii vaikka tuolla USA:ssa, että uskovat ihmiset tappavat lääkäreitä siksi, että lääkärit ovat rikkoneet uskovien mielikuvituskavereita kohtaan, niin kyllä uskovaisten kanssa on paljon parempi olla nimimerkin takana.
Sen verran häiriintyneitä lahkoissa nykyisin on, että parempi pitää oma oikea minä tiukasti piilossa.bushmanni kirjoitti: «Eihän siinä mitään, jos se henkilökohtainen kura lentäisi vain henkilökohtaiseen naamaani, mutta kun se alkaisi lentää perheenjäsenten suuntaan jne, niin ei kiitos.
En tiedä kovin montaa asiaa, mikä aiheuttaisi häiriintyneenpää tai julmempaa käytöstä kuin se, että ihminen joutuu puolustamaan, mahdollisesti jo kuollutta, jumalaansa.»
Annoit ajattelemisen aihetta ja vatsaa kouristavan skenaarion. Joudun myöntämään, että varoitus ei ole aiheeton.
Mitäs minusta, mutta kun on lapset ja lapsenlapset. Kiivas Jumala kostaa isien pahat teot kolmanteen ja neljänteen polveen ja tietenkin hän toimii uskollisten ihmisten kautta…
- nimmari1
Ei sillä ole mitään merkitystä millä nimimerkillä täällä kirjoittaa,ainoa millä on merkitystä on mitä kirjoittaa.Luulisin että monet uskaltavat kirjoittaa sydämestään jos tekevät sen nimimerkin takaa.Näin tulee myös esiin eri ihmisten motiivit kirjoituksilleen,valitettavan monet ovat kuitenkin täällää vain purkamassa omia estojaan ja ennakkoluulojaan mikä ei oikeastaan ole palstan tarkoitus,mutta varmaan kuitenkin jonkinlainen *hengitysreikä* näille jotka sellaista tekevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta411992- 901035
Kysymys miehille ...
Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil292897Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii295824Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste75810Itsensäpaljastelija
Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O49809- 69704
- 90665
Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty63648- 33613
