Nimet ja nimimerkit

Aina välillä täällä joku paheksuu nimimerkin takaa kirjoittamista.

Olen miettinyt tarvetta in cognito -kirjoittamiseen. Ei kai tässä välttämättä kovin pahoja asioista seuraa, vaikka tulisikin omalla nimellään esiin. Mitä nyt luultavasti kommentit alkaisivat painottua henkilökohtaisuuksiin ja entistä pahemmin pois asiasta.

Ja tuskin toverimme pyh! kuitenkaan tulee käymään ampuma-aseen kanssa. Kenties hän tyytyy vain nakkaamaan kirjekuorellisen paskaa postiluukusta.

Mutta heitänpä haasteen. Jos löytyy kolme muuta henkilöllisyytensä paljastajaa tämän palstan kantajengistä, lupaan tulla esiin. Tämä ei nyt tietenkään koske niitä nimimerkkejä, joiden takana olevat henkilöt tiedetään muutenkin.

8

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotakin tämän tapaista reaktiota osasin odottaakin.

      Asia on siis niin, että aika moni haluaa pysyä tunnistamattomana. Jokaisella on omat syynsä.

      Minua ei ujostuttaisi sinänsä mielipiteeni ilmaiseminen tunnettuna henkilönä.

      Haluan vain välttää sitä, että keskustelussa mennään epäasiallisiin henkilökohtaisuuksiin ja myös sitä riskiä, että joku palstan hourupäisimmistä päättää ruveta ihan muutenkin kiusaamaan.

      Jatkukoon siis näin, nimimerkillä.

    • puskalassi

      Useimmat adventistit haluavat pysyä "komerossaan" piilossa. Tämä siitä syystä, että siellä Suomen adventtikirkossa ollaan aika tarkkoja siitä, miten saa/tulee uskonasioista ajatella ja joku hivenen seurakunnan käsikirjasta poikkeava näkökanta adventistin esille tuomana saattaa johtaa paikallisen pastorin puhutteluun joutumiseen tai pahimmassa skenaariossa seurakunnasta kokonaan erottamiseen.

      Parempi siis vain olla "puskajussi" muiden jussien joukossa?

      • Mahtaako asia kuitenkaan olla ihan noin?

        Se erottaminen mielipidesyistä.

        En ole vuosiin ollut adventtikirkon jäsen, mutta sikäli kuin olen kyseisen kirkon viimeaikaista alamäkeä seurannut,

        kirkolla ei yksinkertaisesti ole varaa erotella jäseniään niin kauan kuin jäsenen nähdään laittavan pennosensa kolehtiin tai tiedetään hänen maksavan enemmän tai vähemmän runsaita kymmenyksiä.

        Kirkon rahapulasta kai johtunee sekin, että Porin adventtikirkon kiinteistö myytiin pilkkahinnalla Vapaakirkolle.

        Vaikka ev.lut kirkon jäsenmäärä laskee vuosi vuodelta, Vapaakirkon jäsenmäärä näyttää nousevan hitaasti, mutta varmasti.

        Mitenkäs sen selitätte?


      • Vaietkaa!

        Puskalassi - Itä-Suomen Tiktatuuri-adventtiseurakunnissa tapahtuu juuri kuvaamallasi tavalla! Siellä joko tottelet eli vaikenet ja mikäli et, niin sinut erotetaan.


      • Hyvä, vapaakirkko!
        Tuomas-kuoma kirjoitti:

        Mahtaako asia kuitenkaan olla ihan noin?

        Se erottaminen mielipidesyistä.

        En ole vuosiin ollut adventtikirkon jäsen, mutta sikäli kuin olen kyseisen kirkon viimeaikaista alamäkeä seurannut,

        kirkolla ei yksinkertaisesti ole varaa erotella jäseniään niin kauan kuin jäsenen nähdään laittavan pennosensa kolehtiin tai tiedetään hänen maksavan enemmän tai vähemmän runsaita kymmenyksiä.

        Kirkon rahapulasta kai johtunee sekin, että Porin adventtikirkon kiinteistö myytiin pilkkahinnalla Vapaakirkolle.

        Vaikka ev.lut kirkon jäsenmäärä laskee vuosi vuodelta, Vapaakirkon jäsenmäärä näyttää nousevan hitaasti, mutta varmasti.

        Mitenkäs sen selitätte?

        Onneksi Adventtikirkon jäsenmäärä ei nouse sen enempää hitaasti kuin varmastikaan täällä Suomenmaassamme! Eksytyksen tyyssija koko pulju Elluineen päivineen.

        Onnittelut Vapaakirkolle jäsenmäärän kasvusta! Siellä saarnataan turmeltumatonta evankeliumia!


    • >>> Olen miettinyt tarvetta in cognito -kirjoittamiseen. Ei kai tässä välttämättä kovin pahoja asioista seuraa, vaikka tulisikin omalla nimellään esiin. Mitä nyt luultavasti kommentit alkaisivat painottua henkilökohtaisuuksiin ja entistä pahemmin pois asiasta. >>

      Juuri näin.

      Eihän siinä mitään, jos se henkilökohtainen kura lentäisi vain henkilökohtaiseen naamaani, mutta kun se alkaisi lentää perheenjäsenten suuntaan jne, niin ei kiitos.

      En tiedä kovin montaa asiaa, mikä aiheuttaisi häiriintyneenpää tai julmempaa käytöstä kuin se, että ihminen joutuu puolustamaan, mahdollisesti jo kuollutta, jumalaansa.

      Ei sellaista raivoa tule kukaan kokemaan edes silloin, kun oma todellinen perheenjäsen on joutunut vahingoitetuksi jonkun toimesta.

      Lukee vaikka suomalaisten aktiivisten "apologeettien" nettisivuja, niin voi hyvänen aika, mikä määrä solvauksia, vääristelyä ja valhetta sieltä tulee nimeltä mainittujen ihmisten suuntaan, jonkin pölvästin jumalan puolustamiseksi.

      Kun miettii vaikka tuolla USA:ssa, että uskovat ihmiset tappavat lääkäreitä siksi, että lääkärit ovat rikkoneet uskovien mielikuvituskavereita kohtaan, niin kyllä uskovaisten kanssa on paljon parempi olla nimimerkin takana.

      Sen verran häiriintyneitä lahkoissa nykyisin on, että parempi pitää oma oikea minä tiukasti piilossa.

      • bushmanni kirjoitti: «Eihän siinä mitään, jos se henkilökohtainen kura lentäisi vain henkilökohtaiseen naamaani, mutta kun se alkaisi lentää perheenjäsenten suuntaan jne, niin ei kiitos.

        En tiedä kovin montaa asiaa, mikä aiheuttaisi häiriintyneenpää tai julmempaa käytöstä kuin se, että ihminen joutuu puolustamaan, mahdollisesti jo kuollutta, jumalaansa.»

        Annoit ajattelemisen aihetta ja vatsaa kouristavan skenaarion. Joudun myöntämään, että varoitus ei ole aiheeton.

        Mitäs minusta, mutta kun on lapset ja lapsenlapset. Kiivas Jumala kostaa isien pahat teot kolmanteen ja neljänteen polveen ja tietenkin hän toimii uskollisten ihmisten kautta…


    • nimmari1

      Ei sillä ole mitään merkitystä millä nimimerkillä täällä kirjoittaa,ainoa millä on merkitystä on mitä kirjoittaa.Luulisin että monet uskaltavat kirjoittaa sydämestään jos tekevät sen nimimerkin takaa.Näin tulee myös esiin eri ihmisten motiivit kirjoituksilleen,valitettavan monet ovat kuitenkin täällää vain purkamassa omia estojaan ja ennakkoluulojaan mikä ei oikeastaan ole palstan tarkoitus,mutta varmaan kuitenkin jonkinlainen *hengitysreikä* näille jotka sellaista tekevät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      296
      11531
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7116
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5922
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5249
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4361
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4179
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3591
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3584
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      81
      3177
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3115
    Aihe