Microsoft julkaisi juuri uudet Lumian myyntitilastot osavuosikatsauksensa yhteydessä. Nyt ei enää näytä hyvältä. Lumioita myytiin 5,8 miljoonaa kappaletta toisen neljänneksen aikana.
Lumioiden myynti siis osavuosittain:
2013-Q3: 8,8 M
2013-Q4: 8,2 M
2014-Q1: 7-8 M (ei tarkkaa tietoa)
2014-Q2: 5,8 M
Vertailun vuoksi ei-lumioita, ilmeisesti siis X-sarjalaisia ja Ashaa, on myyty Q2:n aikana 30,3 miljoonaa.
Suunta on siis jyrkästi alaspäin.
Lumioiden myynti siis osavuosittain:
2013-Q3: 8,8 M
2013-Q4: 8,2 M
2014-Q1: 7-8 M (ei tarkkaa tietoa)
2014-Q2: 5,8 M
Vertailun vuoksi ei-lumioita, ilmeisesti siis X-sarjalaisia ja Ashaa, on myyty Q2:n aikana 30,3 miljoonaa.
Suunta on siis jyrkästi alaspäin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pieni korjaus. Laskua ei olekaan ihan niin paljon.
Eli tuo 5,8 miljoonaa on ilmeisesti laskettu Nokiakaupan vahvistuksesta Microsoftin osavuoden päättymiseen, eli n. 2 kuukauden ajalta. Tuosta laskettuna vertausluku olisi n. 7,9 miljoonaa kappaletta/vuosineljännes.
Outoa että Microsoft jättää peruspuhelimet (X ja Asha) pois joita myydään huomattavasti enemmän o.O
Nekin taitaa mennä tappiolla.
Tappiolla menee. Niiden voittomarginaali on niin pieni, käytönnössä puolittunut viiden vuoden aikana, että niiden myynnillä ei voittoja tehdä. Ja niiden myynti laskee koko ajan. Joten Nadellalta oli ihan hyvä veto muuttaa nuo edulliseksi Win puhelimiksi. Nadella on muutenkin tehnyt aika rajuja ja riskialttiita peliliikkeitä Win puhelinten edistämiseksi. Ja pakkohan se on tehdäkin, kun vaakalaudalla saattaa olla koko Microsoftin tulevaisuus ja joutuu vielä edeltäjiensä toilailuja korjailemaan.
Ainoa, että mainonta sakkaa edelleen pahasti Microsoftilla. Tässä esimerkiksi MS:n mainos Super Bowlista:
http://www.youtube.com/watch?v=qaOvHKG0Tio
Ei nyt ainakaan minussa herätä ensimmäisenä mielikuvaa tuotteesta, jonka haluaisin ostaa viihdekäyttöön, johon kuitenkin suurin osa älypuhelimista, tableteista ja tietokoneistakin menee.