Hän on Suomea kiertäessään havainnut, että kansan syvät rivit arvostavat puheenjohtajaa yli puoluerajojen.
Juha on erinomainen puheenjohtaja. Hän on osoittanut pätevyytensä liike-elämässä, elänyt elämää, eikä ole mikään broileri. Eikä hän ole kierrättäny rahojaan Cayman-saarilla, Mieto viittaa veroparatiiseihin.
SIPILÄ, JULMETUN HYVÄ MIES
31
100
Vastaukset 31
- JOHTAJA J:LLÄ
Sipilä ei tviittaa eikä ota selfieitä vaan puhuu asiaa suurella viisaudella.
- Pitää,
paikkansa..
- Ehdottomastikin
näin on--
- Kovaakin
kovempi pyörämies..
- Tarkootat
sähäköllä toimivaa,,,,,
- tämä on faktaa
Sipilä on täysin avustajiensa varassa. Sipilän ei pitäisi antaa lausuntoja, jota ei joku avustaja ole ennalta tarkistanut.
- Sii, Sipilää
Mieto kehui, eikä syyttä..
- JOHTAJA J:LLÄ
Sii, Sipilää kirjoitti:
Mieto kehui, eikä syyttä..
Sipilä on viisas ihminen.
- Sipilä,
JOHTAJA J:LLÄ kirjoitti:
Sipilä on viisas ihminen.
nopeasti johtoon!
- On,
Sipilä, kirjoitti:
nopeasti johtoon!
tulossa !
- Tulloo
lujaa..
- 30 prosenttia
näkyy kannatuksessa..
- BBBB1
__________
- lataamon ovi
Mieto aikoinaan lohdutti Jari Sillanpäätä, kun tälle oli tullut bänet.
- Komeita miehiä
kaikki !
- VAALIT HUHTIKUUSSA .
Sipilä vetää kokoomuksen kanssa samaa köyttä ja pienituloisen veronmaksajan on viimeistään nyt ymmärrettävä tällaisen hyväveliseuran epärehellisyys sillä huhtikuun vaaleihin on enää vähän aikaa ! .
- Luotamme,
Urpilaiseen, hän ei valehtele!
- nolViisKaa
Urpilainen kadehtii kepulaisia, ei se ehdi "rintsikkatehtaalta" Suomeen politikoimaan. Ja sitäpaitsi alusvaatetehtailu on tuottoisampaa. Ei sitä ihan kaikkeen aikaa kannata polttaa, täällähän vallitsee työvoimapula ja tehtaiden maastamuutto. Uusliberalistipalkkiovirat ja ruotsitus toisena trendinä.
- Tarvitaan
niitä tyhmiäkin..
- mietaa
saa suksia ......
- Asiantuntijaa
Se on vienyt tilaa siltä, että olisi voitu oikea-aikaisesti katsoa isoja kysymyksiä, jotka oikeasti olivat ongelmakohtia. Asiantuntijoita pitää kuulla aluksi, sen jälkeen valitaan tie ja mennään määrätietoisesti eteenpäin.
- llftnnnt
Toi perhetragedia sattu vaalien kannalta hyvään aikaan. Tulee varmaan sääli ääniä.
- Uutiskatkot
"Hän on Suomea kiertäessään havainnut, että kansan syvät rivit arvostavat puheenjohtajaa yli puoluerajojen."
Kansan syviin riveihin ei kulkeudu suomi24-keskustelut, he ovat ihan "pihalla". Sipilä ei ole ministerinä tehnyt ainuttakaan virhettä. Ei ihme, että suomalaiset kannattavat häntä pääministeriksi sankoin joukoin!
- Mattioskari
No niin, persut. Nyt olemme tulossa Sipilän aikaan! Se paljon mainostettu "Soinin aika" meni jo. Ja vailla tuloksia.
- Annetaan
miehen yrittää, kuuluu Suomalaiseen elämään..
- rehellisyyttäpeliin
Jos pitää eduskunnassa tuollaista rakkikoiraa kuin tuo Tiilikainen on, niin ei juuri Kepulle hyvää mainosta tuo. Hyvä siinä Sipilän on hiljaa olla ja jopa poissa eduskunnasta, ettei vain tulisi sanottua enemmän kuin on värkeissä varaa. Hissun kissun on Sipilä ollut ja antanut muiden raksuttaa. Taitaa olla pääministerinäkin melko ohjattavissa oleva.
En ole minkään puolueen jäsen, mutta kun näen Tiilikaisen eduskunnassa, niin sappeni kiehuu. Millään muulla puolueella ei ole niin valheellista rakkikoiraa kuin on tuo Tiilikainen.- IUYTREDFGHJK
Paitsi että olet Demari.
Pakmanni taitaa olla eduskunnan toiseksi pahin rakkikora., Jääskeläisen jälkeen.
Sinähän ole puolueeton, mutta Demari. Ei travitse välttämättä olla konkreeettisesti minkään puolueen jäsen ollakseen jonkun puolueen jäsen. Toiset on puolueessa yhdistyksen jäsenenä, toiset puolueess ilman yhdistyksen jäsenyyttä.
Keskustallakin on vain vähän yli 100 000 jäsentä mutta vaaleissa saa yli 300 000 äänimäärän huonoimmallakin tuloksella.
- tasankoarvot
Eiköhän tuosta summasta saisi siirrettyä rahat vaikka Suomen työttömyyden vähentämiseen?
https://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/2014/20140250
"... Lakiehdotus
Laki valtion rahoituksesta evankelis-luterilaiselle kirkolle eräisiin yhteiskunnallisiin tehtäviin
Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:
1 §
Opetus- ja kulttuuriministeriö myöntää vuosittain evankelis-luterilaiselle kirkolle rahoitusta hautaustoimeen, väestökirjanpitoon sekä kulttuurihistoriallisesti arvokkaiden rakennusten ja irtaimiston ylläpitoon liittyviin laissa säädettyihin tehtäviin.
2 §
Rahoituksen määrä vuonna 2016 on 114 miljoonaa euroa.
Rahoituksen määrää korotetaan vuosittain kuluttajahintaindeksin mukaista yleisen hintatason muutosta vastaavasti......"
Missä on "tasa arvo " Suomen uskonnollisten yhteisöjen välillä?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kirkon_ja_valtion_ero
"...Euroopan neuvosto antoi parlamentaarisessa yleiskokouksessaan 2007 suosituksen ”Valtio, uskonto, sekularismi, ihmisoikeudet” (suositus nro 1804). Suosituksessa Euroopan neuvosto toteaa kirkon ja valtion eron olevan Euroopan yhteisiä arvoja (artikla 4). Suosituksen pohjatekstissä ennen kokousta suositeltiin Euroopan valtioille kirkon ja valtion erottamista toisistaan. Pohjateksti muuttui Suomen aloitteesta..."- NäinoN-
Hoitaako Ortodoksinen kirkko esimerkiksi väestökirjanpitoa? Ei. Hautaustoimesta maksetaan sen vuoksi että kirkko hoitaa hautaan myös ihmiset jotka ei ole kirkon jäseniä. Jos valtio ei maksaisi, perikunta joutuisi maksamaan. Kirkko myös hoitaa hautausmaat riippumatta siitä onko sinne haudattu kirkon jäseniä tai muita.
Valtiolle tuo yhteistyösopimus todella halpa. Valtio joutuisi rakentam,aan joika kuntaan hautaustoimen jos kirkko sitä ei hoitaisi. Valtio joutuisi myös perustamaan hautausmaan jokaiseen kuntaa jois kirkko eihotaisi hautausta. Valtio joutuisi perustsamaan joka kuntaa väestörekisteritoimiston jos kirkko ei hoitaisi virkatodistuksia ja muita väestökirjanpitoon liittyviä tehtäviä...
tuossa vain muutama asia joista valtion ei tarvitse kantaa huolta kun on ulkoistanut nuo tehtävät kirkolle. Tai no...kirkkohan nuo alunperin hoitanutkin. Ei valtiolla ole ollutkaan alunperin esimerkiksi minkäänlaista väestökirjanpitoa. Kirkko sen alunperin järjestänyt ja ottanut tehtäväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241546Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681367- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731092Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629