Tervapääskyjen pesintä

Tervapääsky

Hei!

Osaisiko joku lintuasiantuntija tai asiassa viisaampi henkilö vastata kysymykseeni tervapääskyjen käyttäytymisestä?

Saan joka kesä nauttia tervapääskyjen pesinnän seuraamisesta talon ylimmän kerroksen parvekkeella, jonka katonrajassa olevaan onttoon metallipalkkiin ne tekevät pesänsä. Usein aamuisin ja iltaisin tervapääskyt lentävät parvekkeen edessä isohkona parvena syöksähdellen ja kirskuen. Usein, kuten tänäkin aamuna, linnut käyvät vuoron perää pysähtymässä palkilla ja katsomassa pesään, jossa poikaset ovat varmasti jo melko isoja. Eivät kuitenkaan jää syöttämään poikasia, yritä tuhota pesää tms. Tänäänkin vähintään viisi lintua pysähtyi muutaman sekunnin välein palkin suulla, joten en usko että kyseessä olivat pelkästään poikasten vanhemmat.

Ovatko toiset tervapääskyt vain uteliaita, vai etsivätkö ne pesää itselleen? Alkukesällä näkee välillä kilpailua tästä ilmeisen otollisesta pesimäpaikasta. Toisaalta olen nähnyt tervapääskyjen lentävän useimmiten parvissa, minkä myötä olen pohtinut voisiko niillä olla jotain yhteistyötä keskenään tms. etua toisistaan.

Olisin kiinnostunut tietämään jos lajin käyttäytymistä on tutkittu enemmänkin.

5

1077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jukkaxyz

      Olisko vaan hyvä lepo- ja tähystyspaikka?
      Viivähdetään hetki ja sitten jatketaan matkaa.

      Uteliaisuus ei kuulu tyhmempien eläimien ominaisuuksiin.
      Pääasiassa vaistot ja geenit vie lintuja.

    • Fraips

      Tervapääsky tekee usein tuota että se lentää lähes pesälleen, mutta kääntyykin juuri ennen pois tai sitten menee pesän suulle sekunniksi kahdeksi mutta lentää heti pois. En tiedä mistä johtuu, ehkä on hieman arka ainakin jos itse on parvekkeella silloin katsomassa. Joka tapauksessa ruoka kun tuodaan pesälle ei se pääsky siellä montaa sekunttia ole.

    • Tervapääsky

      Hei! Kiitos tähänastisista arvauksista!

      Epäilen ettei kyse ole tähystämisestä, koska pääskyt selvästi kurkkaavat tai jopa työntävät päänsä sisälle palkkiin. Tänä aamuna tarkkailin pitkään olohuoneesta näkymättömistä lintujen touhua, ja nyt olen vakuuttunut että pesällä käy tällä tavoin enemmän kuin kaksi pääskyä, sillä laskin vähintään viiden-seitsemän pääskyn pyörähtävän kuin jonossa sekunnin viiveellä pistäen päänsä palkin sisälle ja pudottautuen sitten pois. Kaksi pääskyä ei olisi ehtinyt lentää takaisin tässä ajassa. Olen kuitenkin samaa mieltä että tuskin linnut näin huvin vuoksi toimivat. Eiköhän tästä ole niille jotain hyötyä.

      Poikasten ruokkimisesta olisi selvää hyötyä, mistä juontui mieleeni erikoinen ajatus, josko koko parvi osallistuu poikasten ruokintaan? Vanhempia kun ei selvästi tunnu tällainen tunkeilu häiritsevän. Ehkäpä nämä pääskyt voisivat olla jopa sukua toisilleen, ja turvaavat näin suvun geenien säilymisen?

      Kiehtovia hypoteeseja, jotka jäänevät näin tutkimustiedon uupuessa vain uumoiluksi. Ellei jollakulla ole varmempaa tietoa tai parempaa teoriaa? :)

      • KTH.

        Kävi mielessä ns pesällä auttaminen. Joillakin lajeilla edellisen poikueen jäsen saattaa auttaa nuorempien sisarustensa ruokkimisessa. En tiedä onko tervapääskyllä Suomessa kahta poikuetta samana kesänä, mutta jos olisi, tästähän voisi olla kysymys. Alkukesällä varttunut nuori auttaa emoja loppukesällä. Jos olisi edelliskesäinen, teoria olisi varmaan liian rohkea.


      • tt77iioooo
        KTH. kirjoitti:

        Kävi mielessä ns pesällä auttaminen. Joillakin lajeilla edellisen poikueen jäsen saattaa auttaa nuorempien sisarustensa ruokkimisessa. En tiedä onko tervapääskyllä Suomessa kahta poikuetta samana kesänä, mutta jos olisi, tästähän voisi olla kysymys. Alkukesällä varttunut nuori auttaa emoja loppukesällä. Jos olisi edelliskesäinen, teoria olisi varmaan liian rohkea.

        Tervapääsky tekee vain yhden poikueen. Pesimättömät linnut voivat varmaan auttaa ruokinnassa, kun otetaan huomioon että tervapääsky on enimmäkseen yhdyskuntalintu?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1724
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1232
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      68
      915
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      818
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      722
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe