Heippa! Eli olen 19-vuotias nainen joka on havainnut niskassaan ensin yhden ''täplän'' ja sitten ne ovatkin vuoden aikana levinneet huomiotaherättäviksi. Väriltään ne ovat tummahkoja ja taittuvat lämpötilamuutoksissa punaisiksi. Isoimmat ovat jotakin 2&puoli cm ja ne leviävät kohti harteita sekä hieman alemmas selkään mutta kuitenkin rajoittuvat aivan niska/yläselän tyveen.
Pari faktaa niistä:
1. Ne eivät tunnu miltään, näyttävät vain poikkeuksellisilta.
2. Ne eivät kutia ollenkaan joten en usko että on minkäänlaista ihottumaa, en vain ollut varma että minne tämä olisi kannattanut kirjoittaa.
Eli ajattelin varata ajan johonkin ihotautilääkärille, mutta ennen sitä kiinnostaisi tietää lisää näistä täplistä.
Ne ovat hieman tämän tyyppisiä: http://www.terveyskirjasto.fi/xmedia/ldk/ldk00068.jpg
Psoriasista en usko olevan koska eikö ihon tulisi olla kuiva ja kutiava? Itseähän ei kutita ollenkaan eikä kuivuutta ole.
Aiheuttajana voisi olla helle ja paksut hiukset jotka ovat olleet niskan päälle laskeutuneina ja tietenkin siinä sitten hikoilleet..
Toivoisin vastauksia! :)
Leviävät läiskät niskassa.
8
4560
Vastaukset
- vaihtoehtoo on
Hiki?
Ruokavalio?
Synteettinen monivitamiini?
Lääke?
Pesuaine?
vaihtoehtoo on - ¥_¥_¢
Kuvan täplät ovat savipuolta. Läikät ovat kesällä ruskettunutta ihoa vaaleampia ja talvella ruskeampia. Luultavasti eivät punaisia ellei ihan alussa.
Jos ovat savipuolta, joka on sienen aiheuttamaa ihottumaa, hoito on koko hiuspohjan ja vartalon pesu Nizoral-shampoolla muutamaan kertaan. Sitä saa apteekista. Paketissa on käyttöohje. - Läikikäs.
En usko että on vitamiininpuutetta.
En käytä mitään lääkkeitä.
En ole pesuaineherkkä.
Hiuksista se voi johtua kyllä osittain, uskoisin.
--
Pitääpi ottaa selvää tuosta Nizoralista, kiitokset kommentista! n__n- Läikikäs
Voi perkele, pitääkö mun siis pestä koko vartalo ja hiuspohja tolla? Se maksaa litralta ihan v.itusti.. :D
Ko mullahan ne täplät eivät ole hiuspohjassa.. Onko se joku ennalta-ehkäsy? - ¥_¥_¢
Läikikäs kirjoitti:
Voi perkele, pitääkö mun siis pestä koko vartalo ja hiuspohja tolla? Se maksaa litralta ihan v.itusti.. :D
Ko mullahan ne täplät eivät ole hiuspohjassa.. Onko se joku ennalta-ehkäsy?Jos sulla on niitä laikkuja niskassa, niin kyllä se kannattaa käsitellä päänahkakin. Ovat lähellä toisiaan ja jos ei tapa sientä kokonaan, se voi levitä uudelleen jo käsitellyille alueille.
Nizoralilla on edullisempia rinnakkaistuotteita. Aine on riittoisaa ja yksi tai kaksi pulloa riittänee uusintakäsittelyynkin. Eo siinä tarvitse uida. :)
- lekurilleko?
Kannattaisiko ensin varmistaa, mkiä on ennenkuin laittaa rahojansa johonkin ?
- Läikikäs
Tokihan kannattaa. Siksi juuri olen varaamassakin aikaa.
Jepjep, helpommaksi tulee kun menee vastaanotolle ja siitä sitten lääkäri kirjoittaa määräyksen.
Kamala tunne kun tuntuu että on iholla jotakin mitä ei kuuluisi olla, onneksi tähän on hoito. :) - ¥_¥_¢
Läikikäs kirjoitti:
Tokihan kannattaa. Siksi juuri olen varaamassakin aikaa.
Jepjep, helpommaksi tulee kun menee vastaanotolle ja siitä sitten lääkäri kirjoittaa määräyksen.
Kamala tunne kun tuntuu että on iholla jotakin mitä ei kuuluisi olla, onneksi tähän on hoito. :)Ei siitä haittakaan ole. Jos sinulla on savipuoli, tehokkain hoito on reseptillä saatava, sisäisesti otettava sienilääke.
Tuu sit lääkärin jälkeen kertomaan, mikä oli diagnoosi ja hoito.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380