Jos myyn rekisteröidyn veneen ilman moottoria, onko vene silloin rekisteröinnin alainen vai moottorin kanssa? Luovutetaanko rekisteripaperit ostajalle vai ei?
Rekisteröidyn veneen myynti ilman konetta?
6
642
Vastaukset
- Puoliplaanari
Ei rekisteriotteesta ole mitään hyötyä uudelle omistajalle. Veneen rekisteriotteessa ei ole luovutusosaa kuten autoissa. Teet kauppakirjan josta selviää omistajanvaihdos jolla uusi omistaja saa veneen rekisteröityä nimiinsä.
En ymmärrä kysymyksen asettelua. Rekisteröintivelvoite koskee veneen uutta omistajaa: jos meinaa lähteä liikenteeseen ja vene on rekisterivelvoitteen alainen, on uuden omistajan hoidettava rekisteröinti. Se ei kuulu myyjälle mitenkään. Jos ostaja ostaa veneen koristeeksi pihaan niin ei tarvitse tehdä mitään rekisteröinnin suhteen.
- Ostajan asia
Myyjän ei tarvitse välittää veneen rekisteröinnistä yhtään mitään.
Jos vene pitää rekisteröidä, ostaja on velvollinen sen hoitamaan. Hän tarvitsee vain luotettavan selvityksen veneen omistuksesta, käytännössä kauppakirjan, sekä mahdollisesti todistuksen siitä, että veneen alv on maksettu. - Rekisteriretkeilijä
Kiitos asiallisista vastauksista.
Lisäisin tosin, että se rekisteritodistus on helpoin tapa todistaa veneen omistajuus ja veneen rekisteröintikelpoisuus. Ei tarvita kauppakirjoja, mahdollisia ALV todistuksia tms.
Lisäksi on sulaa hulluutta maksaa rekisteristä poistosta, jos uuden omistajan kuitenkin on pakko rekisteröidä vene (pituus yli 5,5 metriä).- poistaja
Rekisteristä poisto maksaa 0 euroa. Itse tein sen hiljan kun myin veneen Viroon.
Jos on epäilys että uusi omistaja ei tee rekisterimuutosta, niin kannattaa itse tehdä. Minä en ainakaan pitäisi siitä jos maailmalla on vene joka näyttää viranomaisten silmissä olevan minun hallinnassani.
Yksi skenaario voi olla sellainen että monien vuosien päästä sillä veneellä liikkkunutta jostain rikoksesta tai rikkeestä. Tällöin minun tulee kaivaa vuosien takaiset paperit todistaakseni syyttömyyteni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2396146Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.494983KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104306Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123041Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1223014Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,782499Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212446Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901699- 461649
- 691466