Lisäydinvoimahanke saattaa kariutua politiikkaan

5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No niin, nyt voisi Soini taas kääntää palttoota kannattajasta vastustajaksi.

Äänestä

Keskustelupalsta, eikä linkkipalsta.

Keskustelupalsta ei ole kaupallisenlehden juttujen markkinointikanava. Eikä linkkien kanssa keskustella, kesksustelu pitäisi aiheesta käydä jutun kirjoittajan palatalla, eikä täällä.

Toivottavasti näitä linkkikeskusteluja aletaan poistaa, sillä palstan säännötkin ne kieltävätt.

Äänestä
  • Mikä ja missä on kirjoittajan palata, jossa pitäisi kesksustella?

    Äänestä

No eipä perussuomalaisten ydinvoima-linjassa ole mitään linjaan.

Vuoroin vastustetaan äänekkäästi ja vuoroin kannattetaan äänekkäästi. Esimerkiksi koko 2000-luvun ensimmäisen vuosikymmnen puolue oli ydinvoima vastainen ja Soini nauroi ydinvoiman kannattajille kuinka he ovat vanhoillisia ja tyhmiä. Sitten yhtäkkiä takki kääntyi ja tällä hetkellä Soini on ydinvoiman kannattaja.

http://timoharakka.blogspot.fi/2011/03/tuulipukujen-suhinaa.html
"Perussuomalaiset ovat aina vastustaneet ydinvoiman lisärakentamista, vielä viime vaaleihin asti. Näin Timo Soini eduskunnassa neljä vuotta sitten, 17.1.2007:
Ydinvoima on noussut vanhoissa puolueissa suureen suosioon. Ne ovat innoissaan kuin vauva varpaistaan (naurua) löydettyään jotain mukamas uutta, kun ovat löytäneet vanhan kankean tavan tuottaa energiaa. On hupaisaa katsoa ja kuunnella tuulipuvun suhinaa, kun takit kääntyvät (naurua).
Miten suhisee Soinin oma tuulipuku?
Kaksi vuotta myöhemmin Soini oli kääntänyt täysin kantansa, ja kävi Satakunnassa kertomassa, että ydinvoima on sittenkin ihan kiva asia. "

Äänestä
  • Niin, mikä sai Soinin tekemään tämän nolon täyskäännöksen? Ydinvoimaan tai sähköntarpeeseen liittyvät faktat eivät muuttuneet millään lailla noiden kahden vuoden aikana. Käännös oli niin nopea, että edes persujen eduskuntaryhmä ei pysynyt vauhdissa mukana. Lisäydinvoimaäänestyksessä kesällä 2010 persujen eduskuntaryhmä noudatti toukokuun 2007 puoluevaltuuston julkilausumaa ydinvoiman vaarallisuudesta ja äänesti 4-0 lisäydinvoimaa vastaan. Myötähäpeä olikin suuri, kun Soini räksytti lisäydinvoiman vastustajille heidän vaarantavan työllisyyden oman ryhmän ollessa ydinvoima vastaan.

    Kaksi vuotta ja Soinin mieli muuttuu isossa poliittisessa kysymyksessä, johon puolueella oli tuore kanta. Viimeksi Soini on kääntänyt takkinsa (toiseen kertaan) EU:n vastustamisessa, vaikka osa persujen kannattajista luulee edelleenkin vastustavansa EU:ta äänestämällä persuja.

    Persut ovatkin enää lähnnä vaaliorganisaatio vailla poliittisia päämääriä. Jos kahdessa vuodessa puolueen linja kääntyy tärkeissä asioissa 180 astetta, ei tällaisella puolueella ole mitään asiaa hallitukseen pettämään äänestäjiään. Tosin Soinin hoville tuntuu riittävän makea elämä Soini-säätiön rahoilla, kun he ovat innoissaan kuin vauva varpaistaan keksinnöstään yksityistää puoluetuki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


EU sanelee kirjoitti:

http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2014/07/24/ft-pakotteet-iskemassa-suurimpiin-venalaispankkeihin/201410287/12

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu