Muistakaa lähimmäisiänne rakkaudella

Kirvesmiehen muija

Nyt kun olen tätä sivua lukenut niin huomaan että täällä on enemmän niitä kirjituksia joissa haukutaan isovanhempia. Perään kuuluutan vanhempien kunnioitusta.
On ollut kauheaa seurata sivusta kuinka nyt loma-aikana vanhukset ovat surullisa siitä ettei lapset käy edes lomalla heidän luonaan. Menkää ja käykää heidän luonaan. Jos vanhusten kunto kestää niin ottakaa heidät mukaan vaikka pienelle lomamatkalle. Vai onko tärkeämpää se että pääsee kehumaan töissä kuinka taas käytiin Taimaassa tai muualla (luottokortilla tietysti) Eihän siinä olisi hohtoa jos kertoisitte että vietimme vanhusten kanssa laatuaikaa. Saimme vielä viettää ihanan loman heidän kanssaan.

Entä sitten te jotka sitten menette niiden vanhusten luo. Älkää nyt herran jestas sentään maksattako kaikkea vanhuksilla. Ei niiden pienet eläkkeet riitä sellaiseen. On järkyttävää nähdä kuinka vanhusten luo tulee 4-7 henkeä. Viedään vanhus kauppaan ja ostetaan kalleinta mitä kaupasta löytyy ja maksatetaan vanhukella pienistä eläkkeistä. Edessä onkin sitten syksy ja leipäjono vanhuksella. Raha ei riitä ruokaan eikä lääkkeisiin.

Jospa vihdoin alettaisiin olla ihmisiä, ihmisiä jotka välittää ja arvostaa vanhuksia ja heidän elämäntyötään. Jokainen äiti ja isä tekee parhaansa kasvattaessaan lastaan. Eikä meistä kukaan ole tädellinen siinä työssään. Me kun ei saada lapsen mukana käyttöohjeita lapseen eikä vanhemmuuteen. Meidän on siitä kaikkien selvittävä parhaipien kykyjemme mukaan. Jotkut onnistuu siinä paremmin kuin toiset, mutta parhaansa jokainen tekee.

Huolehditaan ja rakastetaan isovanhempiamme ja vanhuksiamme sillä eivät he ole täällä ikuisesti.

0

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        98
        6478
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        360
        6024
      3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        60
        2953
      4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        109
        2404
      5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        108
        2075
      6. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        125
        1784
      7. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        19
        1653
      8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

        Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
        Kotimaiset julkkisjuorut
        181
        1320
      9. On todella hassua

        Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
        Ikävä
        73
        1217
      10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        33
        1208
      Aihe