Mulla on mökillä Hondan EU20i aggregaatti ja Ctekin 25A akkulaturi.
Heräsi kiinnostus, miten tehokasta laturia ko. aggre jaksaisi syöttää. Mielessä on käynyt vaihtaa toiseen järjestelmään, eli Victron Multiplus C12/2000/80 -olis potkua akuille (80A) jos vain aggregaatti jaksaa syöttää. Missä menee raja ko. Hondalla?
Heräsi kiinnostus, miten tehokasta laturia ko. aggre jaksaisi syöttää. Mielessä on käynyt vaihtaa toiseen järjestelmään, eli Victron Multiplus C12/2000/80 -olis potkua akuille (80A) jos vain aggregaatti jaksaa syöttää. Missä menee raja ko. Hondalla?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eiks sulla oo mitää paneeleita?
Käy hyvä ihminen vaikka honkkarissa ja osta vaikka 80-90w paneeli lataa päivässä ihan tarpeeksi agge vaan syksyyn ja talveen
Onhan mulla toki paneeleita.. useitakin. Mutta, jos tarkkaan luit -kyssärini liittyi nyt puhtaasti vain Hondan aggren kuormituskykyyn ja isoon akkulaturiin.
Paneeleilla kattaa kyllä suht normikevyen päiväkäytön, mutta välillä tulee tarve isommille kulutuksille, jonka jälkeen haluaa pikaisesti taas akut täyteen.
Olen siis päivittämässä aurinkosähköjärjestelmääni ja siihen sopisi hyvin Victron Multiplus C12/2000/80, jossa on tuo 80A akkulaturi sisäisenä laitteena.
80 A * 15v = 1200 W Tämä siis akkuun.
1200 W * hyötysuhde 1.2 = 1440 W. Tämä aggregaatista.
Jos on kunnollinen PFC:llä varustettu laturi, jää varojakin, ilmankin riittää, en sitten panisi paljoa muuta kuormaa.
Joku varmaankin puuttuu tuohon 1.2 hyötysuhteeseen, on aika huono, mutta varmasti kattaa laturin.
Tänks "Koulut käyty." -tuota kaavaa juuri haeskelin, enkä ollut hyötysuhteesta varma.
Tuolla kaavalla aggregaatin 8A:n maks. kuormitukseen jää hieman vielä varoja.. uskoisin Victron Multiplus C12/2000/80:ssa olevan laadut koihdillaan.
Jos laskisi laturin toisiopuolella 14,1V mukaan, jäisi varoja vielä enemmän aggregatin maks. kuormaan. Mutta tämäkin tieto riittää, jos ollaan suuruusluokkaa oikealla hehtaarilla.
Noin ison ja kalliin päivityksen kanssa kannattaisi katsoa voisiko järjestelmän muuttaa 24 tai vaikka 48 volttiseksi kohtuullisella lisäkustannuksella.
Tuolla laturi / invertteri valmistajalla näyttäisi olevan sopivia laitteita tällaiseenkin ratkaisuun.
Tällaisen paneelit & aggregaatti & laturi / lataussäädin Akut & invertteri järjestelmän oikea suunnittelu on aika monimutkaista, tuo reilusti vaikeusastetta lisää.
Yksi tärkeä piirre aggregaatin suhteen on transferswitch toteutus onko synkroninen vai epäsynkroninen, tämä siis laturi / invertteri laitteessa. Toisaalta voi myöskin kyseenalaistaa koko suoran syötön aggregaatilta, nyky invertterit ovat niin hyviä, ettei suoralla syötällä saavuteta hirveitä etuja nykyaikasella järjestelmällä.
Kannattanee kurkistella useamman nykyvalmistajan ratkaisuja.
Myöskin kysyisin, kannattaisiko akkujen lataus paneeleilta tuoda myöskin saman laitteen kautta (Tietenkin toinen laitetyyppi mihin viittasit)?
Tavallaan mitä suuremmaksi saa integraation, sitä automaattisemman systeemin saa loppupelissä, jopa itse starttaavan aggregaatin muodossa. Kuten meillä on mökillä. Aggregaatin ohjauksen olen toteuttanut itsekudotulla raudalla ja softalla, potkaisee halpa Kiporin käyntiin kolmella ehdolla kellonaika (ei yöllä), akut loppumassa tai iso kuorma. Nyky valmistajien Premium laiteet osaavat antaa tarvittavat ohjaussignaalit aggregaatin ohjaamiseen.
Tämä unohtui kun vaan vastasin kysymykseen.
Rupesi aihe kiinnostamaan enemmän..
Oma lähtötilanteeni tiivistetysti seuraava:
- geeliakut 4x170Ah, joita ladataan 20A latausyksikön kautta
- paneelit 3x85W (määrää tarkoitus kasvattaa tai vaihtaa isompiin)
- invertteri (ei siniaalto) 1000W (2000W)
- maadoitetussa "sähkökeskuksessa" 230V -verkonvaihtoreleet aggrea varten (verkonvaihtoreleet 2-napaisia, eli 0 ja vaihe katkotaa ja kytketään yhtäaikaa)
- Ctekin 25A laturi lataa automaattisesti "aggreverkon ollessa käytössä
Järjestelmän päivitys sisältäisi:
- Victron Multiplus C12/2000/80, joka tarjoaisi mm.
- 80A laturin (sopeutettava 4-vaiheinen latausominaisuus)
- siniaaltoinvertterin
- ohjelmoitavan releen kaikenlaisiin sovellutuksiin, esimerkiksi starttireleeksi generaattorille
- monipuoliset AC-IN, AC-OUT -kytkennät
Edelleen käyttössä tulisi olemaan aurinkopaneelien 20A latausyksikkö. Studerilta kyllä löytyisi pitkälle integroitu laite, joka sisältää lataussäätimen/invertterin/akkulaturin, maksaa vaan niin pirusti mun tehoilla.
Kiinnostaisi kovasti saada lisätietoa tuosta itsekudotusta rauta/softa-ohjauksesta aggrelle.