automaatin öljyt

s-tomaatti

Joku aika sitten täällä käytiin keskustelua siitä, kuinka S-typen automaatin öljyt vaihdetaan. Tutkiessani S-type 4.0:n huoltotaulukkoa, siellä on kerrottu pelkästään manuaalivaihteiston öljynvaihtoajankohta. Onko siis niin, että automaattilaatikon öljyjä ei tarvitse ollenkaan vaihtaa?

Entäpä kun pitkän ajon jälkeen lähden rauhallisesti pintakaasulla ajellen liikkeelle, laatikko vaihtaessaan ykköseltä kakkoselle hieman luistaa ja ikäänkuin hetkisen miettii, ja samalla kuultavissa on hienoista "jurinaa". Tämä siis tapahtuu vain ja ainoastaan ykkösen ja kakkosen välillä, ja pitkän ajorupeaman jälkeen.
Oletan (ja ennenkaikkea toivon), että laatikko kaipailee uusia öljyjä.

Seuraavaan määräaikaishuoltoon on vielä n 5000 km. Olisikohan syytä mennä aikaisemmin?
Auto on siis S-type 4,0, vm 2000. Kilsoja reilu 90000.
Kiitos etukäteen vastauksista / kommenteista.

6

863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Einari

      Nyt klompsahti iso lovi lompakkoon.

    • DIYisti

      Kannattaa vaihtaa ne oljyt ja ainakin puhdistaa suodatin ja pannu. Samalla kun otat oljyt pois niin kayta vanan alla jotain vaaleaa suodatinkangasta josta tarkastat oliko oljyn seassa metallihippuja. Mikali ei siita tokene on mahdollista, etta jokin venttiilin solenoidi on huonossa hapessa. Ne ei maksa paljoa, mutta tyona aika vaativa. Pajalla kylla pitaisi olla laitteet jolla nuo solenoidit testataan.

      -DIYisti

    • Test Driver

      Nyt toivottavasti en puhu lapia paahani, mutta S-Typessa taitaa perati olla huoltovapaa "sealed-for-life" -laatikko, ts. siihen ei edes vaihdeta oljyja laisinkaan.
      Ja jos se menee rikki, ei sita "voi" korjata.

      Kandee tsekata Jagge-huollosta, mutta nykyisin laatikot tuppaa olemaan juuri tallaisia huoltovapaita.

      • DIYisti

        "Sealed for life" ei tarkoita, ettei oljyja tarvitse vaihtaa. Se tarkoittaa, ettei laatikolle valttamatta tarvitse tehda mitaan...
        Kylla Jaguar huolto ensimmaisena ehdottaa laatikon vaihtoa, mikali jokin ei toimi. Oljyn vaihto loytyy huoltolistalta vaihtoehtoisena, ei pakollisena. Ehka kannattanee tehda jotain ennenkuin on ns. viimehetki.

        -DIYisti


    • s-tomaatti

      Katsotaan, mitä ne huollossa sanovat. Ajattelin kuitenkin vielä hetkisen ajella, ennenkuin vien auton huoltoon. Tehkööt sitten samalla määräaikaishuollon.

      Ei tuo nyt ajoa suoranaisesti haittaa - tietenkin arvelluttaa, josko jotain siellä hajoaa mikäli en ajoissa asialle jotain tee.

      Itse en osaa vaihteistolle tehdä muuta kuin siirrellä keppiä J-gatessa :) Laatikko on kuitenkin se Fordin perua oleva 5-lovinen, ei siis uudempien mallien ZF.

    • hece

      Kokeilepa kysästä vinkkien perusteella tästä osoitteesta

      ahttp://www.carmatic.fi/yhteystiedot.html

      alustavaa neuvoa ja ohjetta - vian kartoittamiseksi.

      Olen itse saanut hyvän neuvon mersun automaattilaatikon aiheuttamaan yllätävään nykäisyys. Heti tuli selkeät vian kartoitusohjeet. Veho olisi vaihtanut uuden laatikon, eikä vika olisi korjaantunut sillä, koska yksi ajovalolle tuleva valojen korkeudensäätöletku (alipaine) oli poikki. Se korjattiin ja taas vaihteet pelasivat hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      42
      6681
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      89
      5242
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4835
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4659
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      72
      4505
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      22
      4086
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4057
    8. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      4007
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      154
      3976
    10. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3540
    Aihe