Joitakin vuosia sitten käytin yskää lievittämään Silomat nimistä yskänlääkettä. Seuraavana yönä heräsin huonoon oloon ja kovaan tykytykseen. Myöhemmin luin että aine vedettiin markkinoilta sen aiheuttamien sydän vaikutusten vuoksi. Onko muilla kokemusta että jokin lääke/aine olisi vaikuttanut rytmihäiriön syntyyn?
Yskänlääkkeestä rytmihäiriö
trv tynnyrissä
5113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
onhan niitä vaikka kuinka ja joa ihan kofeiini, veden puute, suolan puute jne...
Kyllä olen saanut kymmeniä vuosia sitten jostaklin yskänlääkkeestä rytmihäiriön. En esim. siedä efedriiniä, jota kai joissakin yskänlääkkeissä on. En siedä kaikkia hammaspuudutteita. Saan nukutuksista jälkiseuraamuksia, jos on annettu efedriiniä nukutuksen aikana verenpaineen mataluuden vuoksi.
En siedä kalsiumsalpaajia, en moniakaan beetasalpaajia. Rytmini sekoaa niistä. En siedä tulehduskipulääkkeitä ym. läkkeitä.
Silomat ei sopinut minullekaan.
Itsellä rytmi sekoaa jos lääkkeissä on adrenaliiniä, eli sitä on esim hammaslääkärin käyttämissä puudutteissa.
Kaliumsalpaajaa kokeiltiin ja sydän sekoili koko ajan;(
Hunajaa suositellaan nykyään yskää, EI yskänlääkkeitä.