pieni tontti

hanna33

Moi! Ollaan ajateltu ottaaa mieheni kanssa pihallemme kaksi tuttua shettistä. Ainut ongelma on vain pihamme pienuus, 2000 neliötä. Asumme Pirkanmaalla.
Pihaan mahtuu hyvin talli, tarhat, lantala yms. Kenttää emme tarvitse, sillä emme ratsasta poneilla. Että miten on, saakohan tuonne ottaa poneja?

5

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keltainen jousi

      Ihan ekaksi pitää miettiä muutakin kuin vain tallia. Ellei shettikset tule ihan eläkettä viettämään tai niillä jokin sairaus minkä takia niillä ei voi enää ratsastaa, niin millekkään lemmikkinä pidetyn ponin ei ole hyvä olla ratsastamaton. Kyllähän juoksutuksessakin saa liikuntaa, mutta kyllä se ratsastus on se ykkösliikunta terveelle ponille, oli sitten vanhempi tai nuorempi. Juoksutusta varten pitäisi olla erillinen kenttä, että saattaisi mennä mönkään juuri tuon kentän takia taas kaikki?

      Tuo, että saako rakentaa mitään vaatii tarkat lain mukaiset rakennussuunnitelmat ammattilaisen piirtämänä, piirustusten tilaamisen kautta pitäisi myös vasta selvitä, että onko pihanne tarpeekisi iso vaiko ei. Jos on tilaa niin sitten ne piirustukset pitäisi vaan näyttää niille henkilöille jotka päättävät saatteko rakennuslupaa vaiko ette.

      Voitte toki miettiä, Jos olisi mahdollista ostaa lisää maata, naapurilta tai kaupungilta/kunnalta.

      Kerroin nyt oman käsitykseni mukaan miten asian kanssa pitäisi edetä, en ole ammattilainen, en hevosten kanssa, enkä rakentamisen. Kehotan kumminkin edelleen ammattilaisen puoleen kääntymistä, edes toisten tallin omistajien aluksi, niin saisitte kuulla heidän arvioitaan.

      • hanna33

        Okei. Siis kyllä poneilla tultaisiin ratsastamaan, esim. Naapurin tytöt olis innokkaita. Talli siis on jo valmiina, ihan uusienkin määräysten mukainen.


      • hanna33
        hanna33 kirjoitti:

        Okei. Siis kyllä poneilla tultaisiin ratsastamaan, esim. Naapurin tytöt olis innokkaita. Talli siis on jo valmiina, ihan uusienkin määräysten mukainen.

        Mutta siis, mistähän lupaa voi kysyä?


    • Kunnantalolta kannattaa aloittaa, jos eivät siellä tiedä, niin osaavat ainakin kertoa mistä kysellä. Lantalasta pitää käsittääkseni kysellä ympäristölautakunnasta (missä lienee). Enkä ole varma tarvitaanko hevosten ottamiseen naapurienkin lupa, jos taajamassa asutte. Mutta eiköhän sekin selviä siellä kunnantalolla tai minne sieltä ohjaavatkin.

      Mietin vain, onko teillä minkäänlaista laidunta poneille? 2000m2 on 40x50m alue ja rakennukset ja tarhat vievät siitäkin melkoisen osan. Eli miten laidun on tarkoitus järjestää? Olisi sääli jos ne eivät pääsisi vihreille olenkaan, sillä pihanurmikko ei riitä edes shettiksille kesäksi. En tiedä sanooko eläinsuojelulaki siitä jotakin, mutta kannattaa ottaa selvää siitäkin (ellette ole jo ottaneet), ettei myöhemmin tule ikäviä yllätyksiä.

      • hanna33

        Kesäisin meille olisi varattu parin sadan metrin päässä oleva pelto, joka toimisi laitumena. :) Saman tien varressa, missä asumme, on kyllä jok 1000 neliön piha, jossa pidetään shetlanninponeja. Että jos heillä on, luulisi sen olean mahdollista meillekkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      252
      2328
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1704
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      50
      1379
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      51
      1057
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      15
      827
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      788
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      786
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe