Kysymys koskien häätöä

miettrliäs

Jos taloyhtiö on antanut mulle tästä asunnosta häädön niin mitä ne tuumaa jos muutan toiseen asuntoon joka on saman taloyhtiön jos vuokran antaja kumminkin on yksityinen

6

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu syystä

      Ei taloyhtiö häädä vuokralaisia vaan vuokraisäntä. Sen jälkeen olisi kyllä aika ihmeellistä, jos tieto hankalasta vuokralaisesta ei kulkisi saman talon sisällä toiselle omistajalle. Ainakin jos syynä häätöön on metelöinti tai muu vastaava.

      Jos lähtö tuli maksamattomien vuokrien takia, voi olla ettei uusi isäntä tiedä asiasta mitään. Taloyhtiölle sellainen asia ei kuulu mitenkään.

    • aloittaja-

      Taloyhtiöltä tuli häätölappu. Ja uusi vuokranantaja on yksityinen sain häädön metelöinnin takia.

    • Kaveri vaan

      Oliko entinen vuokraisäntä taloyhtiö? Eli tuliko häätö siinä mielessä vuokraisännältä, vai otettiinko huoneisto yhtiön hallintaan muuten?

      Tämä ei nyt sitten ole aivan varmaa tietoa, en sitä jaksanut tarkistaa, mutta näkemykseni mukaan olet saanut häädön vain kyseisestä asunnosta, etkä taloyhtiöstä, eli muuttamaan vaan.

      Toinen asia sitten on, että asumisesi kyseisessä taloyhtiössä saattaa olla epämiellyttävää, jos joku taloyhtiössä tai hallituksessa ottaa asiakseen hankkia sinut ulos talosta.

    • joijla

      Mitenkähän tämä taas kiinteistöihin liittyy?

      Vuoralaisten ja vuokraisäntien palstat löytyy "koti ja rakentaminen" osastolta.

      - taloyhtiö voi antaa häädön siinä tapauksessa, että se a) on todellakin asunnon omistaja (esim. vanha talonmiehen asunto) tai b) se on ottanut asunnon haltuun osakkeenomistajalta, joka ei ole hoitanut velvoitteitaan.

      • Väärä palsta

        Tuo alkuperäinen kysymys sopisi myös laki-palstalle. Ihan väärässä paikassa tämän palstan aihepiiriin nähden.


      • nimrod
        Väärä palsta kirjoitti:

        Tuo alkuperäinen kysymys sopisi myös laki-palstalle. Ihan väärässä paikassa tämän palstan aihepiiriin nähden.

        Sinä olet väärällä palstalla näsäilemässä..hus, hus sika mettään...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7150
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2510
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1947
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe