Lopputalven ja alku kevään aikoihin olin ajamassa kotiin n. Klo 3 aikaan yöllä. Meinasin ajaa koiran yli kun se juoksenteli tiellä, onneksi kerkesin väistää. Pysähdyin ja avasin oven, koira hyppäsi autoon syliini ja tärisi kylmissään. Hetken mietin että mitä ihmettä?! Ajoin kotia, annoin koiralle vettä ja ruokaa. Sitten lähdin sen kanssa ulos kävelemään ja etsimään omistajaa, yö eikä ristin sielua missään. Päätin ottaa koiran kotia yöksi ja aamulla jatkaa omistajan etsimistä. Aamulla pimpottelin ovikelloja ja omistaja löytyi, hän oli huolesta revetä, ja kerroin hänelle tuon mitä jo kirjoitin. No nyt sitten istuin tuossa terassilla ja eräs nainen tuli siihen ja tokas "sä olet se joka vei mun koiran", sama nainen. Aivan raivona ja syytellen, ihan kuin olisin sen varastanut. Hän jatkoi " Tajuatko kuin huolissaan olin, etsin koiraa koko yön" sanoin tajuavani ja kerroin taas tuon aikaisemman ja toistin että kävin yöllä koiran kanssa etsimässä omistajaa löytämättä. No sitten nainen sanoi että josko antaisi rahaa kun löysin koiran. Sanoin että en halua, tärkeintä että koira löysi takaisin. No hetken päästä nainen oli taas aivan raivona ja tokas että oli lähellä että vetäissyt turpaan kun palautin koiran jonka olin "varastanut". Pysyin asiallisena ja kerroin taas saman ja totesin että näin parhaaksi ottaa koiran kotiini yöksi. Sitten asia oli taas ok ja tarjosi lonkeron, hetkenpäästä alkoi taas sama syyttely.. Tunnin siinä istuin ja kuuntelin humaaltunutta naista ja hänen mielialavaihteluita ja syytöksiä. Jonkun ajan päästä hän meni sisälle ja lähdin akkiä kotiin ettei tarvitse enään kuunnella.
Että semmosta, ole hyvä vain! En voi kuin ihmetellä ja miettiä kuinka sekaisin ihmiset ovat. Ja otin myös opikseni että jatkossa käännyn suoraan jonkun viranomaisen puoleen jos tulee tilanteita. Oli meinaan aika nöyryyttävää, kaikkien tuttujen kuullen "sä oot se joka veit mun koiran" ja jne.
Toivottavasti sinä nainen luet tämän ja mieti.
Että semmosta, ole hyvä vain! En voi kuin ihmetellä ja miettiä kuinka sekaisin ihmiset ovat. Ja otin myös opikseni että jatkossa käännyn suoraan jonkun viranomaisen puoleen jos tulee tilanteita. Oli meinaan aika nöyryyttävää, kaikkien tuttujen kuullen "sä oot se joka veit mun koiran" ja jne.
Toivottavasti sinä nainen luet tämän ja mieti.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tapa ittes koiran nussija
Onko sulla joku hätänä?
Savontie 55, 78300 Varkaus
Toimiston puh. 017 579 5421 (klo 8 - 11)
Käynti B-rakennuksen pääovi, 2. kerros
palvelee varkautelaisia ja joroislaisia psyykkisissä kriiseissä ja mielenterveysongelmissa
hoitoon hakeudutaan lääkärin tai hoitajan lähetteellä / yhteydenotolla tai omalla yhteydenotolla
psykiatrian akuuttityöryhmä: puhelimeen vastataan ympäri vuorokauden puh. 044 444 2500
hoitomuodot:
- kriisihoidot
- keskustelut ja terapiat
- pari- ja perhekeskustelut ja -terapiat
- lääkehoito
- työkyvynarviot
- psykiatriset tutkimukset
- psykologiset tutkimukset
- ryhmäterapiat
Koiran nussija varkaalla tässä hätä on! Psykiatriselle et voi varastaa hauvaa?
Sinunko mielestä kirjoittaja on koiran nussija, jos näin on mielestäsi niin mitä vittua sinä siitä täällä vikiset? Kerro se mieluummin vaikka poliisille tai eläinsuojeluun. Nyt jumalauta heitä se saatanan näppäimistö ikkunasta ulos ja hae apua.
Koirannussija saatana ite täällä vikiset että nussittava koira vietiin pois
Lueppas enempi tätä varkauden alueen palstaa niin tajuat että ihmiset on täällä oikeasti sekaisin. Ehkä joka sadas viesti on asiallinen ja jonkun täys päisen kirjoittama.
Ei ole enää sellaista yhteishenkeä ns. talvisodan henkeä enää missään. ikävä juttu!
Oikein teit Sinä, joka pelastit hätää kärsivän koiran tieltä keskellä yötä. Se oli itsestään selvästi avun tarpeessa. Pelkään vain, että koiralla ei ole hyvä olla tuollaisen naikkosen luona. Hän ei ole selvästikään riittävän tasapainoinen huolehtimaan minkäänlaisesta lemmikistä. Kymmenen pistettä ja papukaijamerkki Sinulle eläinystävä. Älä välitä näistä joistakin sekavista kommenteista. Ihmetellä täytyy, kulkevatko nämä kaikki kommentoijat täällä "täysillä valoilla" vai vain aikaansa tappavat, kun ei ole parempaakaan tekemistä. Sekopäistä horinaa joittenkin taholta tai sitten se on yksi ja sama henkilö, joka vain nimimerkkiään vaihtaa.
Palasi omaankin mieleeni eräs muisto vuosien takaa...
Olin jonottamassa paikalliseen juottolaan, silloin kun vielä niihin jonotettiin.
Siellä jonon seassa pyöri pieni kissa jota osa ihmisistä hätisteli tiehensä potkimalla. Aikani katselin moista touhua ja nappasin toista jalkaa linkuttavan kissan syliini ja hyppäsin taksiin, ajoin kotiin ja seuraavana aamuna soitto paikalliseen lehteen ja ilmoitus löydetystä kissasta sinne. Eipä aikaakaan kun kissalle löytyi omistaja savonlinnasta, oli karannut vierasvenesatamasta ja talsinut päiviönsaareen josta nappasin sen kyytiin. Oli joutunut silloin yöllä auton töytäisemäksi tai ihmisten potkiessa loukkaantunut.
Asusteli meillä viikon jonka jälkeen ilahtunut omistaja nouti eläimensä pois.
Tässäpä se taas nähdään kuinka paljon viisaampia koirat ym. eläimet ovat kuin ihmiset! Mm. eilen oli tv:ssä hieno dokumentti koirien aistiominaisuuksista;).
Näille tapa ittes -viesteilijöille palautan tämän lauseen takaisin...