Pioneerit Octaviaan

Onkos kenelläkään kokemusta Pioneerin kaiuttimista ja Octaviasta. Olisin saamassa hyvin edullisesti seuraavan paketin:
Eteen: TS-G1748
Taakse: TS-G1348
Olisiko odotettavissa minkäänlaista parannusta alkuperäisiin kaiuttimiin tai yleensäkään kokemusta kyseisistä kaiuttimista?
4709
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mutta sen verran voisi veikata että mikä tahansa "merkkikaiutin" on parempi kuin alkuperäiset (oletetaan että käytetään myös asianmukaisia jakosuotimia tai ne diskantit kytketään pois)... Samaa voisi sanoa soittimesta, vaikka vaikea sitä symphonya on moittia kun kajarit on mitä on. Luulen ettei se symphony paremmillakaan kajareilla mikään huippu ole, joku oikeasti kokemusta osaava voisi kommentoida...
Anyway, kuten sanottua ei ole omakohtaista kokemusta pioneereista Ocussa...

Äänestä

Parantaa ääntä. Alkuperäiset kaiuttimet omassa ocussa olivat pahviset Made in Tunisia-Blaupunktit.

Äänestä

Katso vaan, että eivät ole liian syvät. Raja menee jossakin 50mm kieppeillä. Joku on keräillyt tietoa aiemmin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=588&posting=22000000003876119#22000000003876119

Ihan varmasti ääni paranee millä tahansa kaiuttimilla. Itsellä on ne alkuperäiset kaiuttimet mutta korjaan taajuustoistoa digitaalisella taajuuskorjaimella (parametriset säädöt). Jos korjaimen kytkee pois, ääni kuulostaa lähinnä puhelimen kautta kulkeneelta!

Erityisesti keskialueella ( tuossa 1000 ... 1500 Hz tienoilla) on railakas korostus alkuperäisissä ämyreissä.

Äänestä

Itellä kyseiset TS-G1748 kajarit edessä. Menee just EHKÄ sopivasti entisten paikalle. Tosin tuntuu, että kun kartiot alkaa enemmän liikkuun niin ne vastaa oviritilään ja kajarit alkaa rämiseen. Oon joutunut säätämään faderia enemmän taakse estääkseni sen.

Ei huomattavaa parannusta kuitenkaan noilla kajareilla. Tosin nyt pitäis vielä varmistaa etten vaan oo kytkenyt piuhoja väärin jolloin vaihe on kääntynyt. Niissä johdoissa kun ei ollut mitään merkkiä kumpi on plus ja kumpi miinus.

Soitinta en kyllä ottanut irti mistä näkis mikä piuha tulee minnekin. Kait soittimen manuaalissa on kerrottu mikä liitin menee eteen ja taakse, kumpi on plus jne.??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuuro kirjoitti:

Onkos kenelläkään kokemusta Pioneerin kaiuttimista ja Octaviasta. Olisin saamassa hyvin edullisesti seuraavan paketin:
Eteen: TS-G1748
Taakse: TS-G1348
Olisiko odotettavissa minkäänlaista parannusta alkuperäisiin kaiuttimiin tai yleensäkään kokemusta kyseisistä kaiuttimista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu