Miten pääsen rolloon sisään?

Hei!
Olen menossa tänä syksynä lukion kolmannelle ja olisi tarkoituksena hakea Rovaniemen oikeustieteelliseen sen jälkeen. Kertokaapa te, jotka olette päässeet sinne, minkälaisia todistuksia teillä on tullut lukiosta ja mitä arvosanoja saitte kirjoitettavista aineista. Paljonko todistus vaikuttaa ja paljonko pääsykoe? Mitä erikoistumismahd. Rovaniemen oikeustieteellisessä on? :O
14553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Valintaperusteet 2015 -> löytyy pisteytys.
http://www.ulapland.fi/Suomeksi/Yksikot/Oikeustieteiden-tiedekunta/Opiskelijavalinta/Valintaperusteet-2015

Täältä voi katsella vanhoja pisterajoja ja laskeskella saatko yo-pisteillä armoa:

http://www.ulapland.fi/Suomeksi/Yksikot/Oikeustieteiden-tiedekunta/Opiskelijavalinta/Tilastotietoa-valintakokeista

Lapin oikis on paras tiedekunta, jos on hyvät kirjoitusarvosanat. Niillä voi kompensoida koetta Jos osaat ruotsia niin kannattaa ehdottomasti kirjoittaa, koska se pisteytetään, eikä ole vaihtoehtoinen minkään muun aineen kanssa. Suosittelen panostamaan myös äidinkielen arvosanaan.

Ylipäätään kannattaa lukea kirjoituksiin mahdollisimman hyvin ja totutella opiskelemaan ja sisäistämään tietoa abivuoden aikana. Kirjoitusten jälkeen joudut lukemaan pääsykokeisiin aikalailla täysipäiväisesti, ellet omaa jotain huippumuistia ja kuuden ällän riviä yo-pisteissä.

Äänestä

Okay! Kiitoksia tästä infopläjäyksestä. Onneksi ruotsi tai äidinkieli eivät ole tuottaneet minulle koskaan vaikeuksia ja syyskuussa olisi ruottin kirjotukset :O Vähän jännittää, mutta luulen osaavani hyvin, koska olen kertaillut kesälomalla kaikki kirjat ja muutenkin kursseista tullut sitä 8-9.

Äänestä

Moi, itse olen aina ollut oppilaana sellainen keskiverto, keskiarvo n. 8 ja kirjoituksista tuli b,2xc,m ja e. Oikiksesta haaveilin, mutta päädyin amk:hon oikeustradenomiksi, siellä toisena vuonna päätin kuitenkin hakea Rolloon ja ekalla pääsin sisään kovan pääsykokeisiin lukemisen ansiosta vuonna 2009! Kaikki on siis mahdollista, vaikka kirjoituksista ei erinomaisia vain tulisikaan, kova työ palkitaan ja kannatan valmennuskurssin käymistä!

Äänestä

Yep, vedät hyvät paprut kirjotuksista niin riittää kun jotain käyt arvaamassa pääsykokeissa.

Äänestä
  • No ei riitä, mutta kannattaa tosiaan panostaa niihin YO-kirjoituksiin. Hyvillä arvosanoilla saa melko paljon pisteitä yhteispistekiintiöön. Mieluummin tosiaan keväälläkin vetää ne kirjoitukset kunnolla ja vasta niiden päätyttyä tarttuu oikeustieteen pääsykoekirjaan. Hyvä yo-todistus antaa muutenkin monesti hyvät lähtöpisteet alalla kuin alalla yliopistoissa, jos jostain syystä päätyykin hakemaan jonnekin muualle...

    Äänestä

Itse pääsin nyt tänä vuonna sisään pelkällä pääsykokeisiin lukemisella.
En siis ole kirjoittanut esim. matikkaa tai mitään noista reaaliaineista mistä Rovaniemelle saa pisteitä. Luonnontieteitä tuli lukiossa lähinnä luettua.
Eli siis kannattaa panostaa kirjoituksiin, mutta jos ne eivät sujukaan niin ei pidä masentua. Suuri osa pisteistä tulee itse siitä pääsykokeesta ja se on se suurin koetus muutenkin.
Siihen pitää panostaa todella paljon koko kevään ajan, työn määrä on todella suuri.

Tsemppiä jo nyt tuohon urakkaan, en itse kyllä jää tätä kevättä kaipaamaan.

Äänestä

Itse pääsin nyt A:n papereilla Rovaniemelle. Myös koe oli todella helppo ja käytin valmistautumiseen aikaa yht. 300h ja heittämällä sisään.

Äänestä

Eiköhän sinnekin ovesta mennä sisälle?

Äänestä

Kirjoituksiin kannattaa toki panostaa mutta itse en E:n papereillakaan päässyt viime vuonna oikikseen, tänä vuonna saavutin opiskelupaikan. Valintakoe on se mikä ratkaisee, ällän paperit ei todellakaan takaa opiskelupaikkaa oikiksesta. Tämä on se ensimmäinen asia joka täytyy oikikseen haettaessa sisäistää: vain valintakoekirjojen tiedot ovat oleellisia eikä tiedekunnalla kiinnosta olitko lukiossa erinomainen oppilas. Kehnoillakin ylppäriarvosanoilla pääsee sisään!

Äänestä

Jos et kirjoituksista saa tosi hyviä arvosanoja (nyt puhutaan semmosesta LLLE-setistä), niin en tuhlaisi liikaa aikaa semmoiseen. Jos kuitenkin välttämättä haluat, panosta opiskeluun koko abivuosi, varsinkin kertauskursseihin. Jos aiot menestyä yo-kokeissa, kannattaa lukeminen aloittaa jo nyt. Suosittelisin että kirjoitat vaan ne 4, ellei nyt rolloon vaadita enemmän (anteeksi en jaksanut tarkistaa), ja panostat niihin. Itse kirjoitin 7, yhteen luin täysillä, yhteen en ollenkaan, ja loput puoliteholla, arvosanani oli siis ACMMEEL. Niitä en ole ainakaan vielä tarvinnut yhtään mihinkään, eli aivan sama vaikka olisin keskittynyt lukulomalla bilettämiseen. Aika naurettavaa, että näen nuo arvosanat aivan paskoina, mutta niillä pääsisi paikalliseen amk:n kun näyttäisi vaan naamaansa pääsykokeissa.

Suosittelisin että teet yo-kokeet miten teet, lopulta aivan sama mitä saat niistä, ja panostat pääsykokeisiin sitten kun sen aika on. Et ainakaan kirjotusten jälkeen ole liian "loppu" pääsykoeurakkaan. Se on aivan valtava homma, ei voi liioitella minkälaista vaivaa se vaatii. Annan tonnin sille, jonka nuppi ei hajoa kertaakaan.

Paljon onnea abivuodellesi ja pääsykokeisiin! No pain, no gain.

Äänestä

Itse pääsin Rolloon M:n papereilla ja 1 kuukauden teholukemisella. Tätä aikaisemmin olin lukenut vain pari tuntia päivässä. Rolloon on kaikkein helpoin päästä sisään, mutta kaikkein vaikein päästä ulos.

Äänestä

Itse pääsin rolloon b papereilla ja luin vain yhden kuukauden. Olen kuullut että on myös tiedekunnassa todella helppoa.

Äänestä

Itsellä M paperit ja 20 mittarissa, ja Helsinkiin sisään - kovalla motivoituneella työnteolla! Molempiin pääsee siis ilman neljän laudaturin papereita. Kahden kuukauden työ on se ratkaiseva tekijä! Tsemppiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tahtoisinrolloon kirjoitti:

Hei!
Olen menossa tänä syksynä lukion kolmannelle ja olisi tarkoituksena hakea Rovaniemen oikeustieteelliseen sen jälkeen. Kertokaapa te, jotka olette päässeet sinne, minkälaisia todistuksia teillä on tullut lukiosta ja mitä arvosanoja saitte kirjoitettavista aineista. Paljonko todistus vaikuttaa ja paljonko pääsykoe? Mitä erikoistumismahd. Rovaniemen oikeustieteellisessä on? :O

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu