Antibiootti vs. roaccutan

naamavamma

Hei,

Kumpikohan olisi järkevämpi vaihtoehto ensimmäiseksi vaihtoehdoksi akneen/ruusufinniin, tetralysal-antibiootti vai roaccutan? Olen lukenut paljon eri lähteistä että lähestulkoon kaikilla oireet palaavat piakoin antibioottikuurin jälkeen, mikäli siitä on edes juuri kuurin aikana apua. Eli kyseessä olisi vain väliaikainen ratkaisu. En haluaisi syödä pitkään antibiootteja ja varsinkaan turhaan pilata niillä suolistoa ja terveyttä, immuuniuden lisäksi. Tiedostan kyllä myös roaccutanin riskit. Siitä on kuitenkin moni saanut hyödyn pitkäksi aikaa, ja jopa pysyvästi.

Kävin vajaa kuukausi sitten ihotautilääkärillä ja sain silloin reseptin 6kk kuuriin tetralysal-antibioottia, jota en ole kuitenkaan aloittanut. Käynnin jälkeen kun olen lukenut vielä enemmän asioista niin roaccutan vaikuttaisi ainoalta oikealta vaihtoehdolta lääkkeistä, jota en silloin hoksannut pyytää ollenkaan. Mietin että palaisin piakoin vastaanotolle uudestaan pyytämään tätä vaihtamista, onnistuisikohan? Pitääkö valehdella edes kokeilleensa antibioottia vai näkeekö lääkäri sen järjestelmästä onko sitä edes käyty ostamassa..?

2

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5kyt ja risat

      Jotenkin vaikuttaa, että ihotautilääkäri määrää ensin antibiootin ja vasta kun sitä on syönyt aikansa eikä lopputulos ole kummoinen, määräävät vasta sitten isotretinoiinia.

      En tiedä, miksi näin olisi, mutta omalla kohdallani tehtiin näin ruusufinnin hoidossa.

      Outoa, koska parhaimmillaankin Tetralysal vain vähentää tulehdusta, mutta ei se mitään pysyvää parannusta saa aikaan.
      Isotretinoiini kuitenkin voi parhaimmillaan pitää ruusufinnin poissa tai ainakin erittäin lievänä.
      Miksi tällainen antibioottikokeilu tarvii tehdä, en ymmärrä.

      Mulla aloitettiin isotretinoiini sitten antibiootin jälkeen annoksella 10 mg 100 kpl verran, siis reilu kolme kk. Välissä oli muutama viikko taukoa erinäisitä syistä ja nyt on mennyt kolme kuukautta annoksella 20 mg / päivä.

      Ruusufinni ei rehoita, mutta en ole täysin tyytyväinen ihoon: on välillä elottoman näköinen, punakkuuttakin on ja joissain kohdissa iho hilseilee epäesteettisesti.
      Toivoin jotain vauvan peppu -ihoa, jollaisen jotkut ovat kuulemani mukaan saaneet isotretinoiinikuurin jälkeen.

      En tiedä, näkeekö lääkäri jostain, onko lääkettä lunastettu.
      Mulla antibiootti ei pilannut terveyttä; oikein käytettynä niiden tarkoitus on kohentaa tai ylläpitää terveyttä, ei lisätä terveysongelmia pitkällä tähtäimellä. Sivuvaikutukset on toinen juttu, mutta nekin ovat ohimeneviä.

    • naamavamma

      Kiitos vastauksesta. Olen menossa uudelleen käymään lähiaikoina samaisella ihotautilääkärillä ja pyydän vaihtoa tuohon roaccutaniin, toivottavasti sen nyt tosiaan antaisi. En todellakaan halua syödä antibiootteja monta kuukautta putkeen turhaan, tai jonkinlaisen lyhyen väliaikaisen vaikutuksen saamiseksi, kun on olemassa lääke jolla yhdellä kuurilla on suuri mahdollisuus poistaa ongelma kokonaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11625
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8831
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      10
      4393
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3944
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3861
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3636
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3590
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3440
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3222
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2405
    Aihe